Організація «Право» трансформує гуманітарний хаб у центр громадської активності у Хмільнику

Громадська організація «Право» з м. Хмільник Вінницької області надає всебічну підтримку переселенцям та місцевій громаді з початку повномасштабного вторгнення росії до України. Навіть при обмежених ...

Додано:
legal_dev_network

шахи1
Організація «Право» трансформує гуманітарний хаб у центр громадської активності у Хмільнику

Громадська організація «Право» з м. Хмільник Вінницької області надає всебічну підтримку переселенцям та місцевій громаді з початку повномасштабного вторгнення росії до України. Навіть при обмежених ресурсах команда з шести постійних членів та волонтерів зуміла реалізувати ряд важливих проєктів. Їхня діяльність є яскравим прикладом того, що група активістів може мати значний вплив на життя громади.

Ініціативи спільноти з лютого 2023 року підтримала Мережа правового розвитку (далі МПР) в межах програми посилення спроможності локальних організацій реагувати на виклики війни. Серед них – надання юридичної допомоги жителям громади, переселенцям, правова підтримка розвитку громад та багато іншого. Більше про роботу організації та дещо з результатів, яких вдалося досягнути завдяки підтримці розповімо далі.

Додали у стратегію гуманітарний компонент

Керівник ГО «Право» Віталій Дорох. Фото з архіву МПР

«Раніше наші зусилля були спрямовані на розвиток громад, протидію корупції та захист прав людини, – розповідає керівник організації Віталій Дорох. –  Однак війна поставила перед нами нові виклики, такі як: велика кількість внутрішньо переміщених осіб (далі ВПО), дефіцит певних продуктів, товарів (особливо на початку війни) та інші. Щоб долучитися до розв’язання цих проблем, ми переглянули нашу стратегію та вирішили додати гуманітарний компонент». 

Члени команди постійно тримають руку на пульсі – вивчають потреби мешканців громади через опитування, відгукуються на запити, що надходять під час юридичних консультацій та особистого спілкування. Навесні 2022 року відчувався дефіцит кормів для тварин, і вони у співпраці з місцевими зоозахисниками та виробниками кормів організували годування як для безпритульних тварин, так і для домашніх улюбленців, яких вимушені переселенці привезли із собою. Згодом роздавали розсаду та проводили лекції із городництва для тих, хто прагнув цим зайнятися на новому місці. Ініціативу назвали «Сади перемоги», адже це допомогло підтримати моральний дух майже 200 родинам ВПО. Започаткована у період початку повномасштабної війни соціальна ініціатива «Банк речей» продовжує свою роботу. Через опитування команда організації формує базу потреб ВПО, а місцеві мешканці приносять речі для тих, хто їх потребує.

Більшість активностей з інтеграції та допомоги внутрішніх переселенців проходять у межах роботи гуманітарного хабу «Мурашник», який ГО «Право» створила у відповідь на виклики війни. 

У приміщенні хабу надають соціальну та правову допомогу. Він став платформою для понад десятка ініціатив, спрямованих на допомогу дорослим та дітям, які переживають важкі часи. Завдяки допомозі Мережі правового розвитку та міжнародної благодійної платформи GlobalGiving улітку 2022 р. у просторі зробили ремонт, аби створити можливості для різних заходів за участі місцевих жителів та ВПО. 

Видача гуманітарної допомоги від донорів для родин ВПО з Бахмутського району 19 лютого 2024 у хабі «Мурашник». Фото з архіву ГО «Право»

Серед ініціатив, які сьогодні реалізуються разом із партнерами у хабі «Мурашник», – Клуб громадського діалогу, заняття з української мови, психологічна допомога, різноманітні майстер-класи, клуб шахмат, гурток гри на гітарі.

Нещодавно в шаховому клубі гуманітарного хабу «Мурашник» відбувся сеанс одночасної гри для представників різних вікових груп. Любителі шахів збираються у цьому просторі двічі на тиждень. Фото з архіву ГО «Право»

«Хаб зараз не лише функціонує як гуманітарний пункт, але й стає центром громадської активності, де щодня проводяться два-три заходи різного характеру. Він справді схожий на мурашник  все у русі, кожного дня наповнений людьми. Якось наші волонтери зауважили, що непогано було б пройти курси з ділової української мови, а у нас якраз є серед волонтерок людина, яка може їх організувати. Таким чином вдалося провести серію занять, усі були задоволені. При потребі знову організуємо курси. Ми намагаємося гнучко реагувати на запити, що надходять від людей», – пояснює Віталій Дорох.

Хаб «Мурашник» отримав статус Пункту незламності, перетворившись на важливий центр для місцевої громади в умовах війни. Тут люди можуть не лише отримати гуманітарну допомогу, але й зігрітися, попити чаю, скористатись доступом до Інтернету, працювати та заряджати свої гаджети,  а також відвідати події, що регулярно відбуваються у просторі.

Відкриття виставки «Хмільник. Місто, якого не знаєш» в лютому 2024 року в хабі «Мурашник» стало значущою подією, її відвідало чимало містян. Фото видання «Життєві обрії»
На виставку фотографій до хабу завітала навіть група з одного із дитячих садочків. Фото з архіву ГО «Право»

Хаб також відомий у місті як креативний простір, і саме його обрали для проведення 20-го мандрівного міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA у грудні 2023 року. У межах фестивалю команда ГО «Право» організувала тренінг «Вступ до прав людини». 

Від працевлаштування ВПО до стимулювання громадської активності

Команда організації взяла на себе витрати на оренду приміщення хабу. Вони усвідомили, наскільки важливо мати простір, який стане базою для запуску різноманітних ініціатив. Це дозволяє розгорнути ряд проєктів, зокрема співпрацювати з центром зайнятості.

У січні 2024 року з ініціативи Хмільницької філії Вінницького обласного центру зайнятості та ГО «Право» у хабі провели дискусію щодо залучення ВПО до суспільно корисних робіт, які будуть оплачуватися коштом держбюджету.

«Виконавчий комітет міської ради включив нас до списку громадських організацій, що можуть бути замовниками суспільно корисних робіт. З центру зайнятості людей направлятимуть до нас для тимчасового працевлаштування на створених нами робочих місцях, – розповідає Віталій Дорох. – Наприклад, люди можуть плести у нас сітку, отримуючи оплату від держави. Ми вже задіяли 17 осіб у цьому проєкті з лютого. Вони працюють протягом 10 днів, після чого мають перерву, таким чином за місяць через нас проходитиме від 30 до 50 осіб. Така практика тимчасового працевлаштування вже довела свою ефективність і може бути використана й іншими громадськими організаціями».

ГО «Право» стала членом МПР у 2015 році та продовжує надавати безоплатну правову допомогу. Протягом 2023 року юристи організації надали понад 1000 правових консультацій, відповідаючи на різноманітні запитання мешканців громади.

«Змінилося законодавство про ВПО, і усі переселенці звертаються до нас для уточнень. Оголосили у громаді, що донор буде проводити конкурс щодо власної справи, і багато людей прийшли, щоб дізнатися, як реєструвати ФОП та інше, – розповідає Віталій Дорох. – Багато з тих, хто раніше отримував відповіді на запитання, повертаються знову. Нещодавно до нас звернувся чоловік, якому ми раніше допомагали зареєструвати громадську організацію у селі. Тепер вони бажають долучитися до проєкту з будівництва водогону і потребують консультації щодо оформлення документів… Навіть коли відсутнє грантове фінансування, ми все одно надаємо консультації, оскільки люди довго вже знають нас і мають впевненість, що коли у ці двері постукають, тут їм допоможуть, чи хоча б порадять».

Крім того, громадська організація взяла на себе місію правопросвітництва та навчання мешканців громади й представників влади ефективно використовувати інструменти локальної демократії. Одна з ключових цілей – створити умови, за яких громадяни можуть впливати на рішення міської влади через електронні петиції, місцеві ініціативи, громадські слухання та ін.

У листопаді 2023 року у гуманітарному хабі «Мурашник» відбувся тренінг на тему «Електронна демократія», в якому взяли участь жителі міста, внутрішньо переміщені особи та посадовці міської ради. Вони ознайомилися з різними формами участі громадян у прийнятті владних рішень та електронними сервісами для їх ефективного використання  – петиціями, зверненнями та консультаціями. Фото з архіву ГО «Право»

В результаті діяльності організації депутати Хмільницької міськради внесли зміни до Статуту Хмільницької громади щодо кількості підписів на підтримку електронної петиції. Тепер петиція має зібрати не 100 підписів, як було, а 50 – протягом трьох місяців. 

Також ГО «Право» допомогла у розробці та впровадженні плану підвищення ефективності інструментів локальної демократії у громаді, який  затвердив міський голова. Ця ініціатива також включає навчання мешканців та посадовців, зокрема, у просторі «Мурашник». 

Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».


Тематика публікації:              

Останні публікації цього розділу:

Новий безоплатний курс про терапевтичне письмо від Ірени Карпи

В американському університеті презентували виставку з історії «Щедрика»

Клуб Добродіїв шукає менторів/ок для участі в проекті підтримки підлітків

"Майбутнє конкурентоспроможності Європи" та його уроки для євроінтеграції України

Рейтинг інституційної спроможності відновлення малих і середніх громад до 150 тис. мешканців на прикладі Дніпропетровської області (пілот)

Кодимська громада розпочала розробку стратегії розвитку