Омбудсман просить Конституційний Суд України офіційно розтлумачити термін «позбавлення волі»

29 вересня 2016 року до Конституційного Суду  України подано конституційне подання Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо офіційного тлумачення терміну «позбавлення волі», ...

106931
Омбудсман просить Конституційний Суд України офіційно розтлумачити термін «позбавлення волі»

29 вересня 2016 року до Конституційного Суду  України подано конституційне подання Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо офіційного тлумачення терміну «позбавлення волі», передбаченого положеннями частини п’ятої статті 72 Кримінального кодексу України в аспекті питання, чи можна тлумачити цей термін як такий, що охоплює як вид покарання «позбавлення волі на певний строк», так і вид покарання «довічне позбавлення волі», передбачені положеннями пунктів 11, 12 статті 51 Кримінального кодексу України відповідно.

Валерія Лутковська зазначила у конституційному поданні про те, що аналіз судової практики виявив наявність неоднозначного застосування судами України положень частини п’ятої статті 72 Кримінального кодексу України в аспекті застосування порядку зарахування судом строку попереднього ув’язнення у строк покарання до осіб, засуджених до довічного позбавлення волі.

Йдеться про те, що в одних випадках суди України відмовляють у застосуванні частини п’ятої статті 72 Кримінального кодексу України до осіб, засуджених до довічного позбавлення волі, посилаючись на те, що це положення вказує на строковий вимір покарання, яке підлягає перерахунку, і відповідно, тлумачать термін «позбавлення волі» з вказаного положення, як вид покарання «позбавлення волі на певний строк» (пункт 11 статті 51 Кримінального кодексу України). В інших випадках суди України наділяють термін «позбавлення волі», вказаний в частині п’ятій статті 72 Кримінального кодексу України, іншим правовим змістом, поширюючи цей термін і на такий вид покарання як «довічне позбавлення волі» (пункт 12 статті 51 Кримінального кодексу України).

«Таке різне тлумачення уможливлюється нечіткістю самої норми. Так, законодавець вжив термін «позбавлення волі», не врахувавши, що Кримінальний кодекс України передбачає «позбавлення волі на певний строк» та «довічне позбавлення волі», що є різними видами покарання», – зазначила Уповноважений з прав людини.

Також Валерія Лутковська звернула увагу на те, що неоднозначне застосування судами України вказаних положень не може бути виправлене судом касаційної інстанції.

«У своїх рішеннях Конституційний Суд України неодноразово зазначав, що елементами верховенства права є, зокрема, принцип правової визначеності, ясності і недвозначності правової норми, оскільки інше не може забезпечити її однакове застосування, не виключає необмеженості трактування у правозастосовній практиці і неминуче призводить до сваволі», – йдеться у поданні Уповноваженого.

У зв’язку з вищезазначеним, Уповноважений з прав людини просить Конституційний Суд України надати офіційне тлумачення терміну «позбавлення волі», передбаченого положеннями абзацу першого частини п’ятої статті 72 Кримінального кодексу України, в аспекті питання, чи можна тлумачити цей термін як такий, що охоплює як вид покарання «позбавлення волі на певний строк», так і вид покарання «довічне позбавлення волі», передбачені пунктами 11, 12 статті 51 Кримінального кодексу України відповідно.


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

Відчуття безпеки та інструменти впливу на його поліпшення: результати апробації у трьох громадах

Впровадження принципів сталого розвитку в Україні поки на початковій стадії, але головне – це залучати громади

На Хмельниччині провели дослідження розвитку соціального підприємництва у регіоні

Молодь Ріпкинської, Городнянської та Менської громад вчились впливати на життя своїх громад

Опитування громадських організацій від Представництва ЄС в Україні

У Городнянській громаді визначали сильні сторони та можливості для розвитку