«Один в бороні, десять у стороні», яким є життя після об’єдннаня?

Об'єднання територіальних громад складний процес, який потребує чимало зусиль від голови, депутатів та старост. Складним залишається питання згуртування громади. Адже, за думками експертів і виходячи ...

DSC_0611
«Один в бороні, десять у стороні», яким є життя після об’єдннаня?

Об’єднання територіальних громад складний процес, який потребує чимало зусиль від голови, депутатів та старост. Складним залишається питання згуртування громади. Адже, за думками експертів і виходячи із практики, лише згуртування і робота в команді може привести до того розвитку, якого всі очікують.

Литовезька громада – одна із тих, яка розпочала шлях згуртування. Важкі трансформації від «це справа влади» до «я відчуваю і свою відповідальність» потребують роботи із усіма учасниками прийняття рішень: депутати, населення, працівники органів місцевого самоврядування та старости. 

Одним із важливих кроків став навчальний семінар “Взаємодія з населенням, як основа розвитку громади. Форми залучення мешканців периферійних та центральних садиб у процеси прийняття рішень”, який відвідали найактивніші обранці громади.

Перш ніж планувати навчання депутатів, було проведено комплексне дослідження якості життя, рівня соціальної інфраструктури та комунікації влади та громадськості у межах Литовезької об’єднаної територіальної громади.

«Результати: найбільшою довірою з усіх органів місцевого самоврядування користуються старости. У разі потреби 48,8% мешканців ОТГ звернуться до них найперше. До голови ОТГ за допомогою прийдуть 23,2% людей, а 6,4% – до депутів сільської ради».

Дослідження дало змогу відповісти на запитання не лише щодо поточних проблем, серед яких, традиційно на першому місці стоять дороги, але й показати потребу комунікації та взаємодії із депутатами, старостами та головою громади.

«48,5% опитаних позитивно оцінюють діяльність депутата від села, 20,8% – негативно, а 30,8% – нічого не знають про його діяльність».

«Мешканці Литовезької ОТГ, обираючи прислів’я та приказки, що характеризують стосунки у громаді показали приховану напруженість. Серед людей немає єдності, вони вважають громаду не згуртованою: «Мир усі люблять, а один одного гублять» (11,5%),  «Кожний чорт на своє коло воду тягне» (18,9%),  «Народу багато, а людей мало» (19,7%), «Що город то норов, що село то обичай» (9%),  «Один в бороні, десять у стороні» (26,2%),  «Що хатка, то інша гадка» (11,5%)».

Представлення результатів дослідження серед депутатів та працівників ради супроводжується певним скептисом, адже 62,1% опитаних мешканців запевняють, що готові працювати у складі об’єднання для покращення умов життя. Запитання одного із депутатів «то чому ж не працюють?».

На ці та інші запитання намагались відповісти протягом навчання, саме тому серед тем навчання: правовий статус депутатів місцевих рад: як користуватись своїми правами і не забувати за обов’язки;  інструменти прямої демократії в ОТГ (місцева ініціатива, громадські слухання, загальні збори, ОСН); форми залучення мешканців до життя громади (бюджет участі, розробка стратегії, електронні петиції та ін.).

Не оминули і питання про основні документи, які регламентують діяльність ради, депутатів та дозволяють безперешкодно для мешканців долучатись до процесів прийняття рішень. Експертом, перед проведенням навчального заходу проводився аналіз регламенту, статуту територіальної громади та положень, які регулюють використання інструментів громадської участі. Обговорення привело до остаточного рішення – створюємо робочу групу для удосконалення цих документів. 

Отож, в подальшому ж, планується робота із мешканцями територіальної громади, робота із удосконалення локальної нормативно-правової бази та супровід громади у здійсненні позитивних змін на місцях.

Навчання проводилось в рамках проекту «Запровадження практик системного діалогу влади та громади у об’єднаних територіальних громадах», який реалізовує Асоціація підтримки та розвитку ОСББ та ОСН за підтримки програмної ініціативи «Демократична практика» Міжнародного фонду «Відродження».


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

Відчуття безпеки та інструменти впливу на його поліпшення: результати апробації у трьох громадах

Впровадження принципів сталого розвитку в Україні поки на початковій стадії, але головне – це залучати громади

На Хмельниччині провели дослідження розвитку соціального підприємництва у регіоні

Молодь Ріпкинської, Городнянської та Менської громад вчились впливати на життя своїх громад

Опитування громадських організацій від Представництва ЄС в Україні

У Городнянській громаді визначали сильні сторони та можливості для розвитку