«Найбільш активна частина активістів найближче до ворога», – Микола Хавронюк

Микола Хавронюк – український правознавець-кримінолог, професор, заслужений юрист України, директор із наукового розвитку і член правління Центру політико-правових реформ. У рамках проекту UCU Rule ...

14544
«Найбільш активна частина активістів найближче до ворога», – Микола Хавронюк

Микола Хавронюк – український правознавець-кримінолог, професор, заслужений юрист України, директор із наукового розвитку і член правління Центру політико-правових реформ. У рамках проекту UCU Rule of Law Lecture Series експерт розповів, яка основна роль активістів у протидії корупції.

 У якому ми зараз світі, якщо говорити про останні події в антикорупційній сфері?

Почну з програми виконання. Національна доповідь неопублікована. Тобто ми фактично не підвели риску під діяльністю, яка здійснювалася державою останні роки. Стара антикорупційна стратегія, яка завершилася у 2017 році, виконана лише наполовину. Нової антикорупційної стратегії немає і невідомо, коли вона буде, хоча 2018 рік вже давно почався.

Антикорупційні закони: про антикорупційні суди знаєте ситуацію, про відкритість Верховної Ради, повноваження на прослуховування НАБУ, лобіювання, перезавантаження НЗК немає – до них руки не дійшли. Зате у влади дійшли руки до антиантикорупційних законів: зокрема, декларування для громадських активістів.

Події у НАЗК, про які ми теж постійно чуємо: тривалий час не обиралися нові члени, раптом двоє звільнилися, на їх місці з’явилися люди, яких ніхто не вважав раніше антикорупціонерами. Потім скандали з викриттям залежності від адміністрації Президента, з тим, що на роботу взяли судиму за тяжкі злочини людину. Роз’яснення НАЗК стосовно того, що НАБУ не має права проводити розслідування по певним категоріям злочинів, вибірковість складання протоколів, вибірковість стосовно політичних партій. Далі – події у НАБУ, СБУ, Генеральній прокуратурі, відома справа щодо працівника міграційної служби, розкриття рейдів, які сталися вперше в історії не лише незалежної України, а й СРСР.

На сьогодні суди винесли вироки лише у 18 справах за результатами розслідувань НАБУ. ДБР довго-довго створювали, нарешті щось там є на горизонті.

Оскільки корупція – це, переважно, злочини, і іноді дисциплінарні проступки, то боротися з ними повинні уповноважені особи. Громадськість не може порушувати кримінальне провадження, розкривати, припиняти ці правопорушення. Але вона може їх виявляти і запобігати їм. І в цьому в першу чергу полягає роль громадськості. Чи може вона допомагати їх розслідувати? Може. Чи може допомагати їх розкривати і припиняти? Може. Але не робити це самим.

Як боротися з корупцією?

Це моя власна концепція. Я її розробив шляхом зведення усіх заходів, які тільки хтось пропонував для боротьби з корупцією, докупи.

  1. Перший із цих елементів ми іноді називаємо політичною волею. Дійсно, треба з чогось почати. Якщо сама влада не хоче очищатися, то абсолютно нічого не буде. Ми завжди повинні починати з імпульсу влади, можливо, іноді її підхвалювати, підштовхувати.
  2. Друге: правила антикорупційної поведінки, заборони і обмеження, які прописуються у багатьох законах.
  3. Заходи, які необхідні для того, щоб це все виконувалося.
  4. Невідворотність відповідальності за порушення правил.
  5. Зовнішня воля, яка постійно тисне і дає можливість подавати імпульси.

Автори Академічного тлумачного словника української мови мають рацію: “Громадськість – це передова частина суспільства”, а “передовий” – це той, що діє попереду, в авангарді, найближче до ворога. Найбільш активна частина активістів найближче до ворога, а під себе треба підтягувати байдужих, але вони теж мають створювати якісь тили, хай в цьому буде їхня місія.

 Погляди автора не обов’язково відображають погляди Школи права Українського католицького університету, Агентства США з міжнародного розвитку або уряду Сполучених Штатів Америки.

UCU Rule of Law Lecture Series – це серія лекцій від провідних американських, європейських та українських правників, присвячених актуальним викликам і проблемам у сфері забезпечення верховенства права, правосуддя та справедливості. Проект «Підвищення обізнаності правничої спільноти України щодо сучасних викликів верховенства права через організацію та проведення серії юридичних лекцій Українського католицького університету «Правовладдя» реалізовує Центр верховенства права Школи права УКУ за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у рамках Програми «Нове правосуддя» у співпраці з Відділенням Асоціації правників України у Львівській області.


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

У ліцеї на Сумщині з’явилася модернізована система вентиляції, що забезпечує комфортні умови для навчання

В Україні представили унікальний посібник для молодіжних центрів

Козелецька громада пише стратегію розвитку за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Планування розвитку територіальної громади

У Чорнобаївській громаді на Херсонщині буде реалізовано 4 проєкти, запропоновані мешканцями

Новий безоплатний курс про терапевтичне письмо від Ірени Карпи