Підписано меморандум про налагодження промислової переробки батарейок
09 листопада 2016 року, волонтерський проект «Батарейки, здавайтеся!» та 6 компаній-імпортерів батарейок підписали Меморандум про співпрацю. Це перший крок до налагодження промислової переробки ...
Додано:
Громадський Простір
09 листопада 2016 року, волонтерський проект «Батарейки, здавайтеся!» та 6 компаній-імпортерів батарейок підписали Меморандум про співпрацю. Це перший крок до налагодження промислової переробки батарейок в Україні. «Робити систему на рівні закону треба, але це довго, а рішення потрібне вже зараз. Тому ми запропонували вже зараз створити організацію, яка займатиметься збором та переробкою. […] Меморандум згодилися підписати 6 компаній – це Philips, Duracel, Widex, Varta, Golden Power, Sefl Service, яка займається батарейками Duracel, і компанія, яка займається батарейками GP», – розповіла Любов Колосовська, голова проекту «Батарейки, здавайтеся!», під час прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі. Якщо все складеться вдало, організація з’явиться вже у лютому 2017 року.
Любов Колосовська зазначила, що зараз в Україні немає жодного підприємства, яке б займалося переробкою використаних батарейок. Попри великий суспільний запит, у масштабах країни на переробку здають менше 1% всіх батарейок. Раніше батарейки, зібрані волонтерами ініціативи у більш ніж 1200 пунктах по всій території України, звозили на львівський «Аргентум», але зараз переробку припинили і зібрані батарейки доводиться накопичувати на складах «до кращих часів».
Тому волонтери вирішили виносити проблему на публічне обговорення за участі усіх зацікавлених сторін.
В обговоренні взяли участь близько 70 стейкхолдерів
Підписання Меморандуму стало результатом такої зустрічі за участі волонтерів, 12 імпортерів та інших представників бізнесу, зокрема, заводу «Аргентум» зі Львова, який раніше займався переробкою батарейок, «ГТМ ЛТД», які зараз будують автоматичну лінію сортування батарейок, представників Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та експертів проекту “Twinning” із Австрії, Франції та Болгарії, які допомагають розробити відповідний законопроект. Всього у зустрічі взяли участь близько 70 осіб.
«Сьогоднішня зустріч показала, що імпортери і державні органи влади прислухаються до громадськості», – зазначила Євгенія Аратовська. «Це доказ, що ми можемо багато чого змінити, якщо будемо діяти ефективно і вивчати кращий досвід», – додала Любов Колосовська.
Рішення – закласти кошти на переробку у вартість батарейки
Європейський досвід пропонує закладати кошти на збір та переробку батарейок у вартість самої батарейки, для того, щоб зробити переробку рентабельною. За словами пані Колосовської, у Європі переробникам доплачують близько 400 євро за тонну. «Навіть 3 копійки у вартості батарейки породжують більше 5 мільйонів бюджету для того, щоб організувати збір. Але треба ще досліджувати ці опції, тому що українські та європейські заводи поки що не дають нам конкретних цифр щодо вартості переробки», – зазначила вона.
Горизонтальна ініціатива забезпечить більшу прозорість
Євгенія Аратовська зауважила, що горизонтальна ініціатива у співпраці громадськості та бізнесу буде кращим рішенням, ніж державна організація. «Ми мали не дуже приємний прецедент, коли діяла Постанова № 915 і всі екологічні податки збирала монопольна державна організація. Ці гроші ніхто не міг контролювати, і досі не побудували ні сортувальні лінії, ні переробні заводи, ні контейнери для роздільного збору, – нагадала вона. – Зараз громадськість зможе отримати повний звіт про те, скільки грошей зайшло і на що вони були витрачені». Євгенія Аратовська висловила сподівання, що проект стане першою ластівкою налагодження переробки інших видів сміття – упаковок, електричного обладнання тощо.
Волонтери нагадали, що бажаючі здати батарейки на переробку можуть зробити це у найближчому до них пункті прийому, знайшовши його через сайт. Бажаючі можуть долучитися до проекту і відкрити власний пункт прийому. «Усе, що потрібно – це бажання і місце, де можна поставити контейнер: у школі, в офісі, у бібліотеці. У нас можна безкоштовно взяти поліграфію – плакат, наклейки на контейнер та інструкція, як це робити», – розповіла Крістіна Говоруха, координатор по роботі із волонтерами проекту «Батарейки, здавайтеся!». Вона зазначила, що зараз у проекті беруть участь 700 волонтерів.
Контакти ініціативи:
batareiky.in.ua
go.batareiky.in.ua
https://www.facebook.com/batareiky/
https://vk.com/batareiky
Джерело: УКМЦ.