Можливість, якою нехтують, – Тетяна Комарова про Асоціацію України з ЄС

Що втрачають українці, не зрозумівши Угоду про Асоціацію? Від чого залежить наближення українського правозахисту до європейських стандартів? Як українцям та українському бізнесу захистити себе на ...

асоціація
Можливість, якою нехтують, – Тетяна Комарова про Асоціацію України з ЄС

Що втрачають українці, не зрозумівши Угоду про Асоціацію? Від чого залежить наближення українського правозахисту до європейських стандартів? Як українцям та українському бізнесу захистити себе на теренах ЄС? Про це та більше розповіла експертка з міжнародного права та права ЄС, сертифікована тренерка Національної асоціації адвокатів України Тетяна Комарова під час відкритої лекції у рамках проекту Rule of Law Lecture Series у Харкові. Ми занотували найцікавіше.

61066749_1278027689029705_1994802572854034432_n

Чому Угода важлива?

Угода про Асоціацію України та ЄС особлива тим, що це угода не так між державами, як між приватними особами цих держав. Приватні особи в ЄС – це як фізичні особи, так і юридичні. “Угода з ЄС надала нам дуже багато можливостей для підприємців, для створення бізнесу, шанс розвиватися в ЄС,” – зазначає Тетяна.

Зона вільної торгівлі – це не лише обіг товарів, але й обіг капіталу, робочої сили та послуг. Для українського бізнесу – це великі можливості, але, на жаль, необізнаність представників бізнесу та юристів щодо механізму захисту бізнесу – це великий мінус для українців.

Майже 11 тисяч українських компаній працюють на території ЄС. За перше півріччя Україна експортувала товарів до ЄС на 11 млрд доларів. В основному це метали та зерно. Всі ці компанії потребують юридичного захисту та підтримки.

Угода про Асоціацію з ЄС – не унікальна. Вона підписана з багатьма азійськими та африканськими країнами. “Це не обіцянка оженитися, тобто стати членом ЄС. Угода про асоціацію – це обіцянка якихось привілейованих відносин,” – ділиться експертка. 

Колись/Тепер

Якщо б 15 років тому українському адвокатові дали завдання посилатися на практику Європейського суду з прав людини, він, мабуть, не впорався би. На сьогоднішній день  у нас дуже багато рішень, які застосовують практику Європейського суду з прав людини. Правда, не завжди ці кейси вдалі.

КЕЙС

В одній із справ Верховного суду є велике посилання на одне із рішень Європейського Суду з прав людини. Цитата виглядає доволі дивно, адже написана вона не судовою мовою, а доктринальною. Виявляється, що суддя не взяв цитату із рішенням Європейського суду, а знайшов її у підручнику цивільного процесу професора Комарова.

КЕЙС

Українець хотів скористатися торговою маркою Зентіва, яку вже не використовували понад 3 роки. Українці йдуть у Господарський Суд, посилаючись на Угоду про Асоціацію, де вказано, що якщо торгову марку не використовують протягом 3 років, то її можна скасувати. В українському законодавстві зазначено 5 років. Суддя все ж в першу чергу бере до уваги Асоціацію. Тепер до цього судді почали надходити все нові і нові звернення щодо торговельних марок.

Що було до Угоди?

“Угода про партнерство і співробітництво між Україною та ЄС” набула сили в 1996. Це була значно слабша форма сучасної Угоди про Асоціацію. Величезним її мінусом було м’яке право, тобто таке, яке не покладає на сторону жодних юридичних зобов’язань і, відповідно, немає стимулу для держави наблизитися до цих стандартів. “Не можна Україні укладати м’які угоди,” – вважає Тетяна Комарова. Єдиним успіхом угоди стало наближення до прав інтелектуальної власності, бо це єдина сфера, де накладалися жорсткі зобов’язання.

Переломний момент

Ситуація змінилася у 2006 році, коли держава закріпила практику застосування рішень Європейського суду з прав людини на законодавчому рівні. До 2006 року деякі юристи намагалися застосувати цю практику, але без вказівок уряду – це було складно. Те ж саме можна сказати про Асоціацію з ЄС. Угода поклала перед Україною зобов’язання адаптувати законодавство до стандартів ЄС. Зараз юристам дуже потрібні дії влади у цьому напрямку.

Від чого все залежить?

Угода про Асоціацію України з ЄС не має чітких стандартів. Все залежить від зацікавленості сторін. Перший президент Єврокомісії Вальтер Вайнштайн сказав про Асоціацію: “ Це може бути що завгодно: від повного членства мінус 1%, до звичайної угоди про торгівлю плюс 1%”.  Наскільки ця угода інтегрує Україну в ЄС, залежить саме від нас.  

Варіанти захисту приватних осіб України в ЄС

Який шлях обрати залежить від того, хто порушує ваші права:

  1. Якщо права порушуються державними органами, то єдиний шлях – йти до Національного суду.
  2. Якщо права порушуються інститутами ЄС, то до Суду справедливості ЄС. 

Які є підстави для оскарження рішень?

  1. Порушення процесуального права ЄС (якщо рішення було прийнято, а ви про це не знали)

КЕЙС

Рада безпеки ООН подає список людей, яким треба заморозити рахунки на території ЄС, і суд це робить. Одним із людей, яким заморозили рахунки, є мільярдер Саудівської Аравії Каді, причетний до тероризму на території ЄС. Рішення винесене без відома Каді. Він звертається до Європейського суду і він розморожує активи через порушення процесуального права.

  1. Принцип пропорційності: якщо є “м’якші” методи, то треба вдаватися до них.

КЕЙС

Європейський Союз виносить рішення задля захисту споживачів, щоб вони, приходячи до магазину, могли відрізнити масло від маргарину. Виробники повинні робити масло у формі звичного паралелепіпеда, а маргарин і спред – у формі кубів. Це надто затратний для підприємств крок і можна обійтися меншими заходами, як-от дати етикетку, інший колір чи маркування. Європейський суд це рішення скасовує, посилаючись на принцип пропорційності.

  1. Зловживання владою або відсутність компетенції в інституту приймати той чи інший акт. Можна оскаржити рішення протягом 2 місяців.

КЕЙС

Колишні посадовці України за часів Януковича оскаржили рішення ЄС щодо замороження активів. Генпрокуратура звернулася до ЄС щодо розкрадання державних коштів і Рада ЄС дуже швидко нас підтримала і заморозила активи 15 посадовців. Адвокати Януковича та інших екс-високопосадовців відміняють рішення, бо Генпрокуратура надала недостатньо доказів про їх причетність. Проте, санкції ЄС працюють цікавим чином – вони оновлюються щопівроку.  Як тільки адвокати відміняли рішення, ЄС приймав нові санкції, таким чином жодного разу не розморозивши активи. 

Як довести, що рішення ЄС Вас стосується?

Можна оскаржувати рішення, адресатом якого може бути інша людина, проте треба кожен раз доводити, що це рішення стосується вас. Лише 20% позивачів спроможні це довести. Між актом та вашим правовим становищем існує правовий зв’язок, треба довести, що акт впливає на вас через якісь ваші особливості, яких не мають інші суб’єкти.

КЕЙС

Один з голландських експортерів оскаржував рішення Ради ЄС щодо обмеження експорту зерна з Нідерландів. Нідерланди особливі тим, що для експорту зерна потрібно мати ліцензію. Чоловік спромігся довести вплив закону безпосередньо на нього саме завдяки такій ліцензії. 

Статті, на які найчастіше посилаються українці в ЄС

ст. 17, 19 про працевлаштування (українець не може бути дискримінований при працевлаштуванні)

КЕЙС

Справа, що стосувалася статті Угоди про партнерство і співробітництво між РФ та європейськими співтовариствами. Стаття є аналогом 17 статті.

Ігор Сімутенков – професійний футболіст, який поїхав працювати в іспанську команду Deportivo Tenerife. Його почали відсторонювати від участі в Національній лізі, бо в статуті прописано, що є певний відсоток іноземців, які можуть там грати. Європейський суд задовольнив позов Симутенкова, оскільки це була дискримінації проти нього, а міжнародна угода вища за місцевий статут.

Загалом, українці мають чудові можливості у захисті та відстоюванні своїх прав на території ЄС. Не вистачає лише двох елементів: обізнаності серед юристів, суддів та приватних осіб, а також закріпленості європейських практик на законодавчому рівні.

За посиланнями Ви можете ознайомитися із відеозаписом та матеріалами лекції, а також залишити пропозиції та відгук про проект UCU Rule of Law Lecture Series.

Цей захід став можливим завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Нове правосуддя».

Нагадаємо, UCU Rule of Law Lecture Series – це серія лекцій від провідних американських, європейських та українських правників, присвячена актуальним викликам і проблемам у галузі забезпечення верховенства права, правосуддя та справедливості. Проект «Підвищення обізнаності правничої спільноти України щодо сучасних викликів верховенства права через організацію та проведення серії юридичних лекцій Українського католицького університету «Правовладдя» реалізовує Центр верховенства права Школи права УКУ за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у рамках Програми «Нове правосуддя» у співпраці з Асоціацією правників України та мережею правових клубів PRAVOKATOR. Інформаційний партнер проекту – Юридична газета.

Погляди автора не обов’язково відображають погляди Агентства США з міжнародного розвитку або уряду Сполучених Штатів Америки.

Довідка

У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США.  До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Додаткову інформацію про діяльність USAID можна отримати у Відділі зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53, на вебсайті: http://www.usaid.gov/ukraine або на сторінці у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

Програма Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Нове правосуддя» реалізується з жовтня 2016 року і ґрунтує свою діяльність на здобутках попередніх проектів USAID «Україна: верховенство права» та «Справедливе правосуддя». Мета програми – надання підтримки судовій владі, Уряду, Парламенту, адвокатській спільноті, правничим школам, громадянському суспільству, ЗМІ та громадянам у створенні умов для функціонування незалежної, підзвітної, прозорої та ефективної системи правосуддя, яка забезпечує верховенство права, та у боротьбі з корупцією. Детальнішу інформацію про програму можна отримати на Інтернет-сторінці www.newjustice.org.ua  та за телефоном +38 (044) 581-3303.

 


Тематика публікації:            

Останні публікації цього розділу:

У ліцеї на Сумщині з’явилася модернізована система вентиляції, що забезпечує комфортні умови для навчання

В Україні представили унікальний посібник для молодіжних центрів

Козелецька громада пише стратегію розвитку за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Планування розвитку територіальної громади

У Чорнобаївській громаді на Херсонщині буде реалізовано 4 проєкти, запропоновані мешканцями

Новий безоплатний курс про терапевтичне письмо від Ірени Карпи