«Мости довіри»: Як громади ЄС та України будують партнерства

28 жовтня відбувся онлайн форум “Мости довіри між європейськими та українськими громадами задля відбудови та відновлення України”, на якому презентувалися партнерства громад України та ...

Додано:
Tania Kyrylenko

pexels-photo-7877219
«Мости довіри»: Як громади ЄС та України будують партнерства

28 жовтня відбувся онлайн форум “Мости довіри між європейськими та українськими громадами задля відбудови та відновлення України”, на якому презентувалися партнерства громад України та муніципалітетів країн Європейського Союзу. Форум став підсумком міжнародного проєкту, в рамках якого муніципалітети з Литви, Латвії, Естонії, Польщі та Словаччини діляться досвідом розвитку своїх спільнот, обговорюють наповнення місцевих бюджетів, питання енергоефективності, освіти, соціальних послуг, індустріальних парків та чимало інших питань, з якими зіштовхується місцеве самоврядування. Покращення спроможностей українських громад шляхом міжнародної співпраці особливо важливе для відбудови країни. 

“За допомогою таких проєктів, ми намагаємося зв’язати ті українські муніципалітети, особливо малі та середні, які потребують підтримки, але, можливо, не мають досвіду міжнародної співпраці з муніципалітетами в ЄС, які мотивовані та готові допомогти. Ми пам’ятаємо про важливу роль співробітництва та побратимства,  зіграну у відновленні Європи після Другої світової війни. Така співпраця повинна відігравати ще більшу роль у допомозі Україні відбудуватись та стати членом ЄС. Це справжні та довгострокові мости, які РЄМР, разом із нашими Асоціаціями та за підтримки Програми «U-LEAD з Європою», допомагають створювати”, - зазначив Фабриціо Россі, Генеральний секретар Ради європейських муніципалітетів та регіонів.

Проєкт почався в березні 2021 року. В рамках проєкту відбулося 6 візитів в країни ЄС та проведено більше 25 онлайн-зустрічей. Всупереч різним мовам та різним реаліям розвитку, українські та європейські громади знайшли багато точок дотику та швидко подружились. Виявилось, що виклики у більшості громад – однакові, це зумовлено також і влучністю підбору муніципалітетів. Наприклад, для Коростенської громади, що на Житомирщині, був обраний Укмергський район Литви – обидва муніципалітети зазначили схожі сфери співробітництва. А для Поляницької громади з Івано-Франківщини була підібрана польська Поляниця-Здруй – обидва населених пункти не лише мають однакові назви, а й географію та сектори економіки.  

Після початку повномасштабної російської війни проти України деякі європейські муніципалітети передали партнерам гуманітарну та фінансову допомогу. Під час війни така підтримка європейських громад-побратимів – надзвичайно цінна. Наприклад, представники місцевого самоврядування Шауляйського району в Литві надіслали 11 тонн гуманітарної допомоги Долинській громаді, що на Франківщині. Загальна сума відправок – приблизно 100 тисяч євро. 

“З міжнародними партнерами ми розглядаємо проєкти щодо автоматизації наших комунальних підприємств, аби в критичних режимах роботи ми змогли забезпечувати нормальне функціонування. Також хочемо автоматизовувати лікарні. Наразі купили два генератори, які допоможуть в разі чого. Ми розуміємо, що рік буде важкий. Наш бюджет, бюджет України буде іншим, аніж в попередні роки. Але про розвиток ми не забуваємо, що можливо зробити – ми робимо. Найкраще, що придумало людство – це колективна співпраця”, – розповів Іван Дирів, голова Долинської територіальної громади. Також 36 дітей військовослужбовців із Долини відвідали табір біля Балтійського моря, де вони змогли згадати, що таке мирне дитинство.

В Україні процес децентралізації розпочато 2014 року. Завдяки децентралізації громади отримали додаткові можливості консолідувати зусилля та реалізовувати різні проєкти включно зі своїми партнерами в ЄС.

«Мости довіри» – це не просто чергова ініціатива, не просто один із багатьох проєктів, які ми виконуємо щодня. Це буквально один із основних стовпів нашої роботи. Бо ми постійно прагнемо наблизити українські муніципалітети до їхніх колег у ЄС. І важливість «Мостів довіри» під час російського вторгнення анітрохи не зменшилася, а, навпаки, стала ще важливішою», – зазначив Бастіан Файгель, директор Програми «U-LEAD з Європою» від GIZ.

Cпівпраця задля обміну досвідом триватиме й надалі з особливою увагою на відбудові громад. Голови українських громад наголошують, що після перемоги будуть раді приймати європейських партнерів у своїх відновлених містах і селах.

Проєкт «Розширення можливостей муніципалітетів в Україні та Європейському Союзі через розбудову партнерств» впроваджується Радою європейських муніципалітетів і регіонів (РЄМР), PLATFORMA, в рамках ініціативи «U-LEAD з Європою» «Мости довіри» та за підтримки «U-LEAD з Європою».

 

 


Тематика публікації:          

Останні публікації цього розділу:

У Чорнобаївській громаді на Херсонщині буде реалізовано 4 проєкти, запропоновані мешканцями

Новий безоплатний курс про терапевтичне письмо від Ірени Карпи

В американському університеті презентували виставку з історії «Щедрика»

Клуб Добродіїв шукає менторів/ок для участі в проекті підтримки підлітків

"Майбутнє конкурентоспроможності Європи" та його уроки для євроінтеграції України

Рейтинг інституційної спроможності відновлення малих і середніх громад до 150 тис. мешканців на прикладі Дніпропетровської області (пілот)