Молодіжний центр – це не стіни, а люди, які зможуть залучати молодь до змін
У невеликій Смизькій громаді на Рівненщині у січні 2024 року відкрився молодіжний інтеграційний центр "Кенеберг". Вдалося це зробити завдяки співпраці з Благодійним фондом «Рокада» та Агенством ООН у ...
Додано:
Вікторія Костюк

У невеликій Смизькій громаді на Рівненщині у січні 2024 року відкрився молодіжний інтеграційний центр “Кенеберг”. Вдалося це зробити завдяки співпраці з Благодійним фондом «Рокада» та Агенством ООН у справах біженців, за ініціативи Молодіжної ради Смизької громади, Ради ВПО при виконавчому комітеті Смизької селищної ради та місцевої громадської організації “Агенція розвитку громад “Інтонація ЗМІН”, яка тепер адмініструє діяльність центру.
Приміщення майбутнього молодіжного інтеграційного центру до 01 листопада 2023 року
Історія партнерства розпочалася у липні 2023 року, коли громаду відвідали представники Львівського представництва УВКБ ООН і на зустрічі була озвучена концепція такого центру, розглянуті варіанти приміщення для його облаштування та пріоритетні потреби приймаючої громади. Згодом на одному з засідань ради ВПО при Виконавчому комітеті Смизької селищної ради члени консультативно-дорадчого органу теж визначили одним з напрямків створення такої платформи взаємодії, де можна працювати з дітьми і підлітками, де отримуватимуть консультації і психологічну підтримку дорослі, де внутрішньо переміщені українці зможуть ділитися досвідом і своїми талантами.
Місцева громадська організація «Агенція розвитку громад «Інтонація ЗМІН» підготувала проєктну заявку, залучила інженера з обласного центру, щоб розробити кошторис ремонтних робіт і підрахувати бюджет проєкту, передбачити можливі ризики та провести необхідні комунікації, забезпечити інклюзивність приміщення і заходи безпеки. Зі свого боку місцева влада виготовила документи на право власності, передбачила кошти на підключення світла і встановлення лічильника, а згодом прийняла рішення передати це комунальне майно в оренду для організації роботи з молоддю.
Спільними зусиллями за дуже короткий термін вдалося реалізувати даний проєкт. Ремонтні роботи тривали близько двох місяців, ще місяць пішло на придбання необхідної техніки, меблів та облаштування приміщення. Проте не менш важлива діяльність відбувалася паралельно – залучення молоді до неформальної освіти, комунікація про молодіжну раду, молодіжну роботу та психологічна підтримка місцевих підлітків. Цим займалася невелика команда місцевих студенток і школярок в рамках Всеукраїнської програми «UPSHIFT», завдяки якій дівчата пройшли чотирьохденне навчання з проєктного менеджменту, дослідили проблему низької самооцінки серед молоді і запропонували спільне рішення у формі проєкту «Твоє життя – твій вибір».
«Близько 100 школярів, їхніх батьків і вчителів протягом трьох місяців вчилися підтримувати один одного у важкі часи і шукали причини чому потрібно розвивати свої лідерські якості. Був створений клуб настільних ігор, волонтерська команда у складі 10 школярів, а ще з’явився досвід реалізації першої ініціативи та бажання продовжувати», – ділиться з нами керівниця проєкту Анна Костюк.
У січні відкрився молодіжний інтеграційний центр «Кенеберг», який назвали на честь першої назви селища та з великим бажання досліджувати історію громади, розвивати локальний патріотизм і туристичний потенціал. Загалом площа приміщення складає близько 100 м², тут є рецепція і дитячий куточок, зала для проведення тренінгів, зустрічей і коворкінг-зона, кабінет для настільних ігор та зустрічей з партнерами, кабінет для індивідуальних консультацій, комірчина для інвентарю, туалет. Центр облаштований підйомником для забезпечення інклюзивного доступу, а також внутрішніми і зовнішніми камерами відеоспостереження, пожежною сигналізацією, щоб передбачити заходи з безпеки для персоналу та відвідувачів.

Анна Костюк
«Утримання приміщення та комунальні послуги зараз повністю покриває наша громадська організація завдяки благодійним внескам від наших меценатів і спонсорів, – ділиться Вікторія Костюк, керівниця Агенції розвитку громад «Інтонація ЗМІН». – Це не так просто, адже в процесі роботи виникають нові витрати і непередбачувані виклики по благоустрою центру, але разом з тим ми вважаємо це інвестицією в розвиток Смизької громади, в тому числі в розвиток молодіжного середовища, що саме зараз потребує підтримки від громадського сектору, адже через брак коштів з місцевого бюджету на роботу з молоддю зовсім не виділяються ресурси. Також є певне нерозуміння дорослих жителів в актуальності нашої діяльності, стереотипне уявлення про освіту для своїх дітей, а також відсутність культури вчитися протягом життя. Зараз намагаємося вибудувати комунікацію окремо зі школами, батьками, владою і бізнесом, щоб впоратися разом і стати на ноги.»
Ми віримо, що цей кейс вартий того, щоб його популяризувати серед ОМС та в громадському секторі, бо в кожній громаді потрібна платформа для розвитку молоді і дорослих, які хочуть і можуть розвивати свою громаду, але там потрібні люди, що готові брати відповідальність не лише за успіхи, а й за помилки. А ще одне важливе спостереження – яка б крута не була міжнародна, національна чи регіональна організація, але всеодно всім потрібні відповідальні люди і дієві локальні неурядові організації, що вміють або намагаються вести діалог з місцевою владою і зможуть перетворити написаний проєкт в дії, втілити бажані зміни і продовжити почате після того, як донорські кошти закінчаться. Тому вперто повторюємо: «Гроші дають людям, а не організаціям!», бо за кожним успішним проєктом стоїть людина зі своєю командою, яка вірила в те, що це має сенс саме зараз і саме в цій громаді.
За матеріалами ГО “Агенція розвитку громад “Інтонація ЗМІН”
Ел. пошта для налагодження партнерства та обміну досвідом: [email protected].