Міста проти туберкульозу

З нагоди дня боротьби з туберкульозом, який країна відзначає 24 березня 2023 року, «Українці проти туберкульозу» та партнерські організації звернулися до міських Голів України5 грудня 2019 року був ...

5e0b1ea6d9c13094778968
Міста проти туберкульозу

З нагоди дня боротьби з туберкульозом, який країна відзначає 24 березня 2023 року, «Українці проти туберкульозу» та партнерські організації звернулися до міських Голів України

5 грудня 2019 року був підписаний Меморандум про співпрацю між Всеукраїнською асоціацією органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України», Фундацією «Громадський рух «Українці проти туберкульозу», Всеукраїнською коаліцією громадських організацій «Зупинимо туберкульоз разом» та Всеукраїнською асоціацією людей, які перехворіли на туберкульоз «Сильніші за ТБ» щодо протидії епідемії туберкульозу.

Це дало поштовх реалізації всеукраїнської програми «Міста проти туберкульозу». Ми вдячні міським Головам міст в Україні, які першими відгукнулися на реалізацію спільних заходів Меморандуму. А саме,

Щорічно 24 березня в усьому світі відзначається День боротьби із туберкульозом. Цей день є важливою подією і має в усьому світі велике значення для підвищення рівня обізнаності людей про симптоми цього захворювання, його діагностику та лікування, а також щодо важливості встановлення ефективного контролю за поширенням туберкульозу.

У цей день намагаються використати всі наявні можливості для досягнення значного збільшення виявляємості хворих на туберкульоз за допомогою проведення популярних освітніх програм, підвищення рівня компетентності керівних працівників щодо проблеми туберкульозу в країні для прийняття ними відповідних організаційних заходів і мобілізації громадськості. Це також надає можливість для зміцнення політичної і соціальної рішучості з метою забезпечення подальшого прогресу у боротьбі із туберкульозом.

22 березня 2002 на підтримку ініціативи Громадського руху «Українці   проти туберкульозу» був прийнятий Указ Президента N 290/2002 «Про Всеукраїнський день боротьби  із захворюванням на туберкульоз». Нажаль, цим актом державні заходи із популяризації протитуберкульозних заходів обмежилися.

Загальновідомим є факт, що в умовах надзвичайних ситуацій, до яких відносяться і воєнні дії, можливе неконтрольоване  зростання захворювання на туберкульоз та інші соціально небезпечні захворювання. Це детермінується такими факторами, як то: погіршення умов життя, побуту та умов праці людей; погіршення умов та якості харчування населення; втрата доступу значних прошарків населення до належних медичних послуг; знаходження значної кількості військових в несприятливих для здоров’я польових умовах; наявність величезної кількості людей, віднесених до категорії внутрішньо переміщених осіб, в тому числі – з територій, в яких до початку воєнних дій була складна епідемічні ситуація тощо.

Стурбованість можливим загостренням епідемічної ситуації із туберкульозом виникає на тлі наступних основних обставин. Зокрема, за оцінками ВООЗ, захворюваність на туберкульоз в Україні ще у 2018 році становила 80 нових випадків і рецидивів на 100 000 населення. Середньорічне зниження оціночної захворюваності на туберкульоз за останні п’ять років склало близько 4,0%, що нижче спостережуваного середньорічного зниження захворюваності на туберкульоз на 5,6% в 18 пріоритетних країнах Європейського регіону ВООЗ за той же період. За даними рутинного епіднагляду захворюваність на туберкульоз за 2018 рік становить 62,3 на 100 тис. населення.

Отже, в Україні тільки в 2018 році було недовиявлено близько 22,0% випадків захворювання на туберкульоз. Це свідчить про наявну в Україні тенденцію заниження епідемічних показників, та/або недовиявлення нових випадків, що підтверджується і оціночними даними ВООЗ. Крім цього, у 2020 році в умовах пандемії COVID-19 очевидно що було суттєво зменшено увагу до виявлення нових випадків захворювання на туберкульоз. Так, всього було виявлено 14 298 випадків захворювання на туберкульоз, що на 30,3% менше показника 2019 року. Але на сучасному етапі в полі зору держави знаходиться лише незначна кількість соціальних груп, які нею віднесені до категорії підвищеного рівня захворювання. Це призводить до низького рівня уваги медичних працівників і закладів до  проблеми туберкульозу в суспільстві в цілому, не стимулює їх до уваги стосовно туберкульозу в інших суспільних середовищах.

Водночас, державна політика у сфері протидії захворюванню на туберкульоз традиційно реалізовується в Україні шляхом вирішення низки вузькогалузевих медичних завдань. Але сьогодні проблема туберкульозу  вийшла за рамки суто медичної галузі та набула статусу проблеми загальнодержавного значення через невпинне зростання темпів їх поширення серед населення України.

Туберкульоз є на сьогодні найбільш інтегрованою проблемою із всіх існуючих соціально-економічних проблем в Україні, оскільки ефективність медичних заходів із подолання туберкульозу, детермінована відсутністю достатньої політичної волі до подолання епідемії туберкульозу. Війна росії проти України, міграція, численні біженці, шукачі притулку – це, та багато інших наслідків війни значно погіршують ситуацію з туберкульозом в країні.

Тож досягнення конкретних успіхів у контролі за епідемією туберкульозу мають бути закріплені на загальнодержавному рівні в якості одного з провідних індикаторів успішності соціально-економічних перетворень в державі в цілому.

5 грудня 2019 року був підписаний Меморандум про співпрацю між Всеукраїнською асоціацією органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України», Фундацією «Громадський рух «Українці проти туберкульозу», Всеукраїнською коаліцією громадських організацій «Зупинимо туберкульоз разом» та Всеукраїнською асоціацією людей, які перехворіли на туберкульоз «Сильніші за ТБ» щодо протидії епідемії туберкульозу. Відповідно до цього документу, звертаємося до вас із проханням ще більше перейнятися проблемою туберкульозу в Україні і вашому місті зокрема, та активізувати інформаційно-просвітницьку діяльність, спрямовану на протидію туберкульозу.

В День боротьби із туберкульозом може бути проведено багато заходів, спрямованих на інформування населення, захист прав та інтересів осіб, які хворіють, або перехворіли на туберкульоз, протидію їх стигмі і дискримінації, підтримку лікарів та іншого медичного персоналу, які борються із епідемією. 

БО «Фундація «Громадський рух  «Українці проти туберкульозу» готовий долучитися до проведення заходів у регіонах / надіслати відповідні інформаційні матеріали.

Більше на сайті  БО «Українці проти туберкульозу» https://stoptb.org.ua/


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Поліцейські, освітяни і ОГС обговорили результати спільної трирічної роботи за підтримки ЄС над створенням безпечного цифрового середовища для дітей

У ліцеї на Сумщині з’явилася модернізована система вентиляції, що забезпечує комфортні умови для навчання

В Україні представили унікальний посібник для молодіжних центрів

Козелецька громада пише стратегію розвитку за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Планування розвитку територіальної громади

У Чорнобаївській громаді на Херсонщині буде реалізовано 4 проєкти, запропоновані мешканцями