Медики та пацієнти вимагають від влади гарантованого законом фінансування охорони здоров’я

Учасники прес-конференції у прес-центрі Українського кризового медіа-центру закликали Уряд, Верховну раду та Президента України виконати вимогу закону – забезпечити фінансування медичної галузі у ...

50608605583_a1b1a95a96_c
Медики та пацієнти вимагають від влади гарантованого законом фінансування охорони здоров’я

Учасники прес-конференції у прес-центрі Українського кризового медіа-центру закликали Уряд, Верховну раду та Президента України виконати вимогу закону – забезпечити фінансування медичної галузі у 2021 році на рівні не менше від гарантованих 5% від ВВП. За словами спікерів, невиконання цієї вимоги не тільки є порушенням закону, яке зриває реалізацію медичної реформи, а й, враховуючи реалії нинішнього періоду пандемії COVID-19, призведе до катастрофічних наслідків для пацієнтів та лікарів.

Як повідомила Голова правління Мережі захисту національних інтересів “АНТС”, народний депутат України 8-го скликання Ганна Гопко, цю прес-конференцію організували з метою адвокації гарантованих 5% ВВП на медичну сферу. За її словами, минуле скликання Верховної Ради України (ВР) та команда Міністерства охорони здоров’я на чолі із Уляною Супрун починали цю медреформу. Задля її реалізації в законі передбачили норму фінансування галузі – не менше 5% від ВВП. А в проєкті дерджбюджету на 2021 рік закладена майже вдвічі менша сума, ніж того вимагає закон.

“Ми почали збір підписів під петицією з вимогою до Президента України, до Уряду, до ВР закласти в бюджеті 2021 ці важливі кошти”, – наголосила Ганна Гопко, і звернулася із проханням до всіх підтримати цю петицію.

Аналітик Мережі захисту національних інтересів “АНТС” Ярослав Сидорович повідомив статистичні дані, які яскраво демонструють становище медичної сфери в Україні. Так, за його словами, в Україні, у бюджеті на 2021 рік, який дехто називає рекордним, на душу населення передбачено фінансування аж 162 долари. У США це фінансування складає 10,5 тис. доларів. А в РФ 1,5 тис доларів…

“Зовсім нещодавно, 20 жовтня, президент виступав у ВР із посланням, і багато говорив про медичну реформу. Зокрема, він сказав, що згідно із планами МОЗ, у 2021 році мінімальна зарплата лікаря має бути 20-25 тис. грн, медсестри – 15 тис. грн, а молодшого медперсоналу 10-12 тис. грн.

А якщо ми подивимося на динаміку загальної середньої зарплати та середньої зарплати по охороні здоров’я, то побачимо, що зарплати медиків значно нищі, ніж в цілому по країні.

У вересні 2020 року середня зраплата медиків – 9058 грн. Це 70% від середньої зарплати по країні. У скільки разів має зрости фінансування охорони здоров’я, щоб досягти декларованої президентом зарплати?..”, – розповів аналітик.

За його словами, у проєкті державного бюджету на 2021 рік загалом на охорону здоров’я передбачено 156,2 млрд грн. Зростання зарплат медиків передбачено лише на 30%.

“Як досягнути тих мінімальних зарплат, які озвучив Президент, коли в бюджеті закладене таке зростання. Медики мають менше середньої зарплати по країні”, – наголосив Ярослав Сидорович.

Народний депутат Верховної Ради України 9-го скликання, заступниця Міністра охорони здоров’я України у 2018-2019 рр. Ольга Стефанишина також звернула увагу, що майже в кожній промові президент Зеленський торкається теми медичної реформи, розповідаючи, що вона не така, про медиків, яким він дуже хоче підвищити заробітні плати.

“Але на практиці, на жаль, входить зовсім інша ситуація. За даними НСЗУ, якщо розмір фінансування медичної галузі залишиться на тому ж рівні, то медики не зможуть отримувати навіть мінімальну зарплату. Там коштів не вистачить. Говорити про 20-30 тис. грн на вторинній-третинній ланці при такому бюджеті неможливо. Сьогодні ми насправді бачимо, що охорона здоров’я не є в пріоритеті. Популістські заяви про те, що  ми покращимо систему, підвищимо зарплати лікарів так і залишаються словами”, – розповіла Ольга Стефанишина.

Нардепка повідомила, що сьогодні, за даними Всесвітньої організації здоров’я, охорона здоров’я в Україні навіть не входить у п’ятірку пріоритетів держави щодо фінансування.

“Ми фінансуємо усе – судову ланку, правоохоронні органи, які ми знаємо, як працюють… Закатуємо гроші, які виділені на медицину, в дороги. Це театр абсурду. Це бачили і наші міжнародні партнери, як виділений “ковідний” фонд, по суті, розтягали по різних сферах, здебільшого – на дорожній фонд”, – обурилася пані Ольга.

Вона розповіла, що під час засідання Комітету ВР з питань здоров’я нації, членкинею якого вона є, розглядали проєкт бюджету-2021, і відстоювали фінансування на рівні 5% від ВВП. Нардепка переконана, що ця сума конче має бути виділена на програму медичних гарантій – програму, яка фінансує всі послуги в системі охорони здоров’я.

“Поки що закладено лише 123,4 млрд грн. Ми на комітеті вимагали 225 млрд грн і подали відповідні правки. Також ми подали правки до програми, яка стосується системи забезпечення життєво важливими ліками пацієнтів – для  хворих на онкологію, ВІЛ, гепатити, туберкулюзи, гемофілію і т.д. Ці всі програми, згідно із проєктом бюджету, отримують фінансування близько 9,5 млрд грн, хоча мінімально потреба складає 14,4 млрд грн. Відповідні правки до проєкту бюджету комітет з питань здоров’я нації подав. Сподіваюся, що цього року спільними зусиллями нам таки вдасться переконати і Міністерство фінансів, і Уряд, і особисто президента України, який дуже багато всього наобіцяв, виконувати свої обіцянки”.

Голова Опікунської ради НДСЛ “Охматдит” Оксана Корчинська розповіла, що за 14 місяців нова влада не запропонувала жодних змін до медреформи, яку запровадила минула команда, а лише розповідає, яка реформа погана. Насправді, за словами пані Оксани, минула команда встигла запустити реформу лише на первинній ланці, у результаті чого, лікарі “первинки” дійсно відчули зміни.

“Усе, що нинішній владі треба зараз робити – це фінансувати медицину на рівні не менше 5% від ВВП. Це той пакет, який дає можливість якісно провести другий і третій етап медичної реформи. Другий етап має тривати зараз, але його зупинили через популізм. Відповідно вся медична сфера зараз гальмує. Без грошей реформувати охорону здоров’я неможливо”, – наголосила Оксана Корчинська.

50609350166_18b0734fe5_c

Голова благодійного фонду “100% життя” Дмитро Шерембей дуже різко розкритикував дії нинішньої влади у сфері охорони здоров’я.

“Найбільшим проривом в історії для пацієнтів був закон про охорону здоров’я, який давав можливість на вихід із того “підвалу” в якому перебувала реформа охорони здоров’я. У 2019-20 рр. було допущено три масштабні помилки, які привели нас до сьогоднішньої прес-конференції.

Закон про реформу охорони здоров’я гарантує фінансування сфери на рівні 5% від ВВП. У 2019 році його треба було проголосувати у кінці року, і з 1 січня 2020 року всі лікарі отримали б додактово 100 млрд грн. Я хочу, щоб це чули всі лікарі та медсестри! 100 млрд грн їм не додали 1 січня 2020 року. Це невиконання закону про реформу охорони здоров’я.

У 2020 році всі кошти, виділені у “коронавірусний” фонд, закатали в асфальт. Я припускаю, що це була цілеспрямована акція, щоб восени цього року ми отримали “армагедон”. Міністр Степанов ще й саботував надання міжнародної допомоги Україні. Наш фонд 8 місяців не міг встановити в 19 клініках України системи забезпечення киснем, які надавали міжнародні партнери. Просто не підписували документи до осені.

У 2021 році, якщо Кабмін та ВР не виділять мінімум 5% від ВВП на охорону здоров’я – вони Україну перетворять у кладовище… “.

Лікарка, представниця ГО “Медичні лідери” Юлія Брикульська також наголосила, що влада має правильно розставити пріоритети, якщо не хоче отримати медичний колапс.

“Ми підрахували, що із 27 млрд грн, які на 2021 рік закладені на програму медичних гарантій, мінімум 15 млрд грн “з’їсть” підняття мінімальної зарплати, мінімум 7 млрд грн “з’їсть” інфляція, і трохи вистачить на боротьбу із COVID-19.

Не буде вистачати навіть на засоби індивідуального захисту для лікарів, тому вони будуть хворіти. Лікарі не будуть отримувати нормальних зарплат.

Фінансування галузі має бути підвищено. Не просто на якісь 10-20%, а в рази. Міжнародні експерти давно порахували, що на нормальне забезпечення лікування одного пацієнта треба хоча б 500 доларів на людину. Нині, як казав попередній спікер, це сума – 100-150 доларів. Все решта – із кишень пацієнтів.

Від імені лікарів, хочу сказати – лікарі не хочуть заглядати у кишеню пацієнту, лікарі хочуть отримувати нормальну зарплату, і мати можливість працювати в нормальних умовах – бути захищеними, працювати на нормальному сучасному обладнанні. Ми просимо Уряд не “стріляти собі в ногу”, а зробити висновок і правильно розставити пріорітети. Саме медична галузь має бути пріоритетом держави”, – наголосила Юлія Брикульська. 

Мати дитини з важким захворюванням Нія Нікель розповіла, що представляє на прес-конференції спільноту людей з епілепсією – спільноту, на якій максимально видно колапс медичної системи.

“По-перше, у нас немає достатньої кількості спеціалістів на ту кількість людей, які хворі неврологією. Коли ми знаходилися у лікарні з моєю дитиною у нас був один лікар на 15 дітей. Навіть щоб діагностувати цю хворобу нам доводилося летіти до інших країн.

Друге – це препарати. Усього є близько 20 видів епілептичних препаратів, із яких в Україні легалізовано лише 5. Тобто ми спочатку не можемо діагностувати, що ми лікуємо, а потім лікуємо хворобу препаратами, які не підходять. Лікарі в кулуарах всеодно призначають нелегалізовані препарати, адже не можуть навіть записати цей рецепт для нас. Ми купуємо їх у перекупщиків, не можемо бути впевненими за їхню якість.

Коли трапився локдаун, ми  не могли придбати ліки своїм дітям, тому що були закриті кордони. Різке припинення лікування – це практично 100% смерть. Поки триває карантин, ніхто не запропонував нам включити ці ліки в медзакупівлі, і закупити їх. Ми ходили і під Кабмін, і під ВР, але ніхто не думає про це. Люди, які не мають коштів на ліки, які під час карантину ще й здорожчали утричі, змушені дивитися на те, як їхні діти повільно помирають. Фінансування медичної сфери ні в якому разі не можна зменшувати, а навпаки – його треба збільшувати”, – наголосила Нія Нікель.

Підписати петицію до Президента України “Забезпечимо разом безумовне фінансування в Державному бюджеті на 2021 рік програми медичних гарантій на рівні не менше 5% ВВП” можна за посиланням.

 

 

Джерело: УКМЦ.


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Що думаєте про тему деінституціалізації?

Skills4Recovery та JA Ukraine провели ярмарок молодіжного підприємництва Junior EXPO-2024 у Чернівцях

У Сумах хаб ІМІ надає медійникам техніку та захисне спорядження

Юридичне\Волонтерське для ГО, волонтерів та активістів

Відбувся круглий стіл “Наш Південь: ідентичності в умовах війни”

В польському Гданську обговорили гібридні методи Росії з розгортання збройних конфліктів на прикладі першого окупованого міста Донбасу