Лікарні Вінниці очима пацієнтів

Наприкінці минулого року Центр політичних студій та аналітик «Ейдос» спільно з соціологічною компанією Umbrella Research провели опитування фокус-груп у чотирьох обласних центрах України, аби виявити ...

Додано:
cpa_result

94701-768x460
Лікарні Вінниці очима пацієнтів

Наприкінці минулого року Центр політичних студій та аналітик «Ейдос» спільно з соціологічною компанією Umbrella Research провели опитування фокус-груп у чотирьох обласних центрах України, аби виявити рівень забезпечення безкоштовними ліками серед пацієнтів стаціонару в державних лікарнях Вінниці, Чернігова, Рівного і Миколаєва. Поряд із розповідями про забезпечення безкоштовними ліками, респонденти не оминули увагою і загальний стан лікувальних закладів, професійність лікарів та персоналу. Респонденти розповідали і про тарганів у приміщеннях, і про поганий санітарно-технічний стан, і про низьку якість надання послуг та рівень кваліфікації персоналу лікарні. Реакції учасників дослідження були на рівні «жах», «безвідповідальність», «некомпетентність».

До вашої уваги представлено результати по Вінниці. Об’єктами дослідження стали Вінницька обласна клінічна лікарня ім. М.І. Пирогова, Вінницька центральна районна клінічна лікарня, Вінницька обласна дитяча клінічна лікарня, Вінницький обласний клінічний високоспеціалізований ендокринологічний центр.

Респондентами опитування стали люди віком 25-65 років, які за останні три місяці перебували на стаціонарному лікуванні в досліджуваних медичних закладах, не користуються спеціальними програмами чи пільгами на лікування, а також оплачували лікування власним коштом, а не з залученням коштів фондів або благодійних організацій.

За сприйняттям пацієнтів в лікарнях міста за все треба платити: благодійні внески, господарчі списки, медикаменти, «подяка» лікарям.

Виявлено одиничні ситуації надання безкоштовних медикаментів, ними частіше були перев’язочні матеріали. Виявлено один випадок повного забезпечення необхідними медикаментами, коли пацієнт має групу з інвалідності.

У Вінницькій обласній дитячій клінічній лікарні не виявлено ситуацій надання безкоштовних ліків, лише одиничні ситуації надання безкоштовних перев’язочних матеріалів.

Проте репутація лікарні серед містян за спонтанними реакціями учасників – скоріше позитивна: «поставили дитину на ноги», «гарно відносилися». Особливо відмічають високу компетентність лікарів.

“Гарні відгуки. Колись ми там лежали, багато років назад, коли дитина народилася. І дуже гарно нас прийняли. І ніхто не заглядав в карман, щоб гроші треба було давати комусь. Якось все так було…гарно до дітей віднеслися.”, жінка, 42 років.

Виявлено стійкий негатив щодо приймального відділення лікарні – «халатність», «некомпетентність».

“Самі лікарі, що лікують мою дитину, професіонали. Там 5. А приймальному відділенню мінус 5! І там де в них УЗІ, там жахливо. Просто конвеєр дітей. Ті лежать, ті на якомусь огризку паперу щось там пишуть не дивлячись”, жінка, 37 років.

Вартість лікування на стаціонарі лікарні, в залежності від захворювання 3000-5000 гривень без хірургічного втручання, з хірургічним втручання (черепно-мозкова травма) – 10 000 гривень.

У Вінницькому обласному клінічному високоспеціалізованому ендокринологічному центрі при наявності у пацієнта групи по інвалідності та за наполегливими вимогами родичів пацієнта, були надані всі необхідні медикаменти для лікування та засоби для реабілітації. Пацієнту без групи по інвалідності видано безкоштовно недорогу глюкозу, в інших препаратах, медикаментах відмовлено.

“В мене теж свекруха була…Дали все! Глюкометр, ручки, шприці дали. Все що положено. Зараз вона інвалід 1 групи, і там група А, та що немічна. То все що ми написали. І коляску привезли для неї. Абсолютно все. І нам зараз роблять ліжко. Сказали, через місяць буде ліжко з підйомним механізмом, яка коштує 40 000. Матраци, все це привозять абсолютно! Просто треба йти і стукати у двері. Ми не те, що вибігали багато. Ми прийшли просто…Прозорий офіс, в міську раду. Сказали, що от нам положено, ми оформили оцю. В свекрухи ця група. Напишіть все що вам потрібно. Ми той список який дали, ми все написали. А вдруг щось дадуть? А вони по цьому списку почали все привозити”, жінка, 42 роки.

Репутація лікарні серед містян за спонтанними реакціями учасників дослідження – скоріше позитивна. Лікарня має гарне забезпечення, послуги надаються якісно, компетентність лікарів висока.

“Вона як обласна вважається найкраща в місті в нас. Туди в ендокринологію зі всієї області приїжджають. В мене свекруха 2 тижні лежала в реанімації. Навіть 3. Ну просто…І лікарі, і порядок такий! І відношення таке гарне. І мати наша була доглянута нам. Бо нам же не можна було коло неї сидіти. Нічого поганого не можу сказати про ендокринологію. І компетентність лікарів була у всьому.”, жінка, 42 роки.

У Вінницькій обласній клінічній лікарні ім. М. І. Пирогова безкоштовно медикаменти респондентам не надавалися. Пацієнтам відразу прописують детальні списки медикаментів для купівлі в аптеці. В списках вказуються абсолютно всі медикаменти, необхідні для лікування, а також витратні матеріали (рукавиці, бинт і т.п.).

«Все, що положено на операцію, рукавиці оці всі. Вони ж все пишуть», жінка, 44 роки.

При подальшому обговоренні з респондентами, було виявлено, що певний запас безкоштовних позицій в лікарні є (згадано було саме про перев’язочні матеріали), але за відгуками медичного персоналу вони низької якості. Тому сам медичний персонал пропонує альтернативу: або можна безкоштовно отримати матеріали дещо низької якості, або пацієнт сам купує необхідне кращої якості.
Загалом же репутація лікарні серед містян за спонтанними реакціями учасників дослідження – скоріше негативна. Негатив стосується санітарно-технічного стану, якості надання послуг та рівня кваліфікації персоналу лікарні. Стійкий негатив виявлено щодо кардіологічного та пологового відділень лікарні.

“Не те, що жах! Я ще такого не бачила. Таргани ось такі бігають в лікарні! Я після серйозної хвороби, не спала ночами. Бо я боялася спати, вони по мені лазили!” – респондентка жінка 42 років.

Одиничні позитивні відгуки про лікарню стосуються двох відділень – гастроентерології та судинного відділення.

“Вперше коли мене спитали де ти, я сказала в Пироговці. Значить на ноги поставлять”, жінка, 37 років. “Ага, по 5 балам то в мене 5. Так. І медсестри, і санітарочки.”, жінка, 42 роки.

Учасники дослідження зазначають деяке покращення стану закладу за останні два роки – «видно, що потрохи щось робиться». Але це скоріше одиничні випадки, говорити про капітальний ремонт не доводиться.

«Раніше ліжка були зовсім старі. Зараз нові ліжка, але стіни все одно обдерті. Вікна поміняли».

Вартість лікування на стаціонарі лікарні, в залежності від захворювання – 3000-6000 гривень без хірургічного втручання.

Вінницька центральна районна клінічна лікарня
Репутація лікарні серед містян за спонтанними реакціями учасників дослідження – скоріше негативна.

“Если хотите умереть – езжайте в районную”, жінка, 44 роки. “Як до кого попадеш”, жінка, 37 років.

Вартість лікування на стаціонарі лікарні в залежності від захворювання, без хірургічного втручання – 3000 – 4000 гривень.
При обговоренні лікарні виявлено випадки, коли пацієнтів направляли за ліками в конкретні аптеки, що знаходяться на території лікарні.

“В них там всі свої аптеки, справа в тому”, жінка, 38 років. “Мені дали список і кажуть: тільки в цю аптеку йди, в другу не йди”, жінка, 39 років.

З детальними результатами дослідження Ви можете ознайомитись за посиланням bit.ly/zvit-free

Щодо ситуації з публікацією списків безкоштовних ліків, які закуплені за кошти державного бюджету і наявні у лікарнях, то вона є дещо неоднозначною. В одній із наших минулих публікацій експерти ГО «Центр громадської активності «Результат» аналізували чи виконують на Вінниччині Наказ Міністерства охорони здоров’я № 509 від 02 червня 2016 р., який зобов’язав керівників структурних підрозділів з питань охорони здоров’я ОДА, закладів охорони здоров’я, що належать до сфери управління МОЗ України забезпечити щотижневе оновлення на офіційних web-сайтах інформації щодо наявності залишків лікарських засобів та медичних виробів, що закуповуються за бюджетні кошти.

На разі на сайті Департаменту охорони здоров’я Вінницької ОДА є посилання на сторінки 10 лікарень, що знаходяться у підпорядкуванні департаменту. Усі вони вчасно публікують та розміщують інформацію щодо залишків безкоштовних ліків у лікарнях. Проте сама форма звітів та списків ліків не у всіх лікарнях є доступною для пацієнтів. Як пояснює експертка Центру «Ейдос» Ольга Зеленяк, «це пов’язано з використанням різного програмного забезпечення та програм для формування списків».

За словами голови ГО «Філософія Серця» Юлії Григи «Важливим аспектом є не лише публікація ліків, які закуплені за державний бюджет і наявні у лікарні для безкоштовного забезпечення пацієнтів, а й ліків, закуплених за кошти місцевого бюджету та благодійні внески, які регулярно сплачують пацієнти.»

До вирішення цього питання долучились депутати Вінницької обласної Ради. Постійною комісією з питань бюджету, фінансів та обласних програм напрацьовано проект рішення, яким планується зобов’язати заклади охорони здоров’я – об’єкти спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області протягом висвітлювати в загальнодоступних місцях інформацію (із використанням телетехніки, плакатів, стендів, тощо) щодо переліку медичних виробів та лікарських засобів, які закуплені за бюджетні кошти і підлягають безкоштовній передачі пацієнтам.
Депутати мають розглянути даний проект рішення на черговій сесії і лише після його прийняття і початку роботи лікарень над його реалізацією, можна буде проаналізувати, чи допоможе він пацієнтам вчасно і просто отримувати інформацію щодо наявних у лікарнях безкоштовних ліків.
В інших регіонах України це питання давно вирішене і успішно наповнюють інформацією про безкоштовні ліки не лише сайти лікарень та інформаційні стенди, а й є можливість завантажити на свій смартфон програму, яка дозволяє відслідковувати ситуацію щодо безкоштовних ліків. «Є ліки» — сайт, на якому кожен пацієнт може перевірити наявність лікарських засобів, придбаних за бюджетні кошти, у своїй лікарні, але лише у 5 регіонах України. Зручна система пошуку на сайті допомагає знаходити лікарські засоби у лікарнях країни як за торговою назвою, так і за активною речовиною. Щотижневе оновлення кількості лікарських засобів забезпечує актуальність інформації.

Сподіваємось, що Вінниччина теж долучиться до даної ініціативи!

Підготовлено ГО «Центр Громадської Активності «РЕЗУЛЬТАТ» за результатами дослідження проведеного в рамках проекту Центру політичних студій та аналітики «Ейдос» «Забезпечення ефективних медичних витрат» за фінансової підтримки програмної ініціативи «Громадське здоров’я» міжнародного фонду «Відродження».


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

В американському університеті презентували виставку з історії «Щедрика»

Клуб Добродіїв шукає менторів/ок для участі в проекті підтримки підлітків

"Майбутнє конкурентоспроможності Європи" та його уроки для євроінтеграції України

Рейтинг інституційної спроможності відновлення малих і середніх громад до 150 тис. мешканців на прикладі Дніпропетровської області (пілот)

Кодимська громада розпочала розробку стратегії розвитку

Зимноводівська громада: спільний пошук рішень для розвитку