Куди дивимося: зовнішньополітичні орієнтації українців

За даними свіжого опитування Центру Разумкова, найчастіше (45,8%) громадяни України визначають головним зовнішньополітичним пріоритетом відносини з країнами Європейського Союзу. 12,6% респондентів ...

Україна
Куди дивимося: зовнішньополітичні орієнтації українців

За даними свіжого опитування Центру Разумкова, найчастіше (45,8%) громадяни України визначають головним зовнішньополітичним пріоритетом відносини з країнами Європейського Союзу. 12,6% респондентів вважають пріоритетними контакти з Росією, а 6,9% – з іншими країнами СНД. Найчастіше на пріоритетність відносин з країнами ЄС вказують жителі Західного і Центрального регіонів (75,5% і 52,8% – відповідно). У Південному, Східному регіонах і на Донбасі пріоритет співробітництву з ЄС віддають  відповідно 27,0%, 23,7% і 30,3% респондентів. Вважають, що пріоритетними мають бути відносини з Росією, 0,5% жителів Західного регіону, 4,1% жителів Центрального регіону, 21,4% жителів Півдня, 22,4% жителів Сходу і 29,7% жителів Донбасу.

49,7% громадян, відповідаючи на питання «Чи потрібно Україні вступити до Європейського Союзу?», дають позитивну відповідь, 35,3% – негативну. Якщо на Заході і в Центрі України більшість респондентів підтримують вступ до ЄС (відповідно 77,4% і 55,8%), то на Сході, Донбасі і Півдні більше тих, хто виступає проти вступу  (відповідно 57,6%, 52,8% і 44,0%). Чим молодші респонденти, тим частіше вони виступають за вступ України до ЄС (серед тих, кому від 18 до 29 років – 56%, серед тих, кому 60 і більше років – 41,1%).

Відповідаючи на запитання: «Наскільки для Вас важливим є запровадження безвізового режиму з країнами ЄС?», 19,2% респондентів дали відповідь «дуже важливим», 25,7% – «скоріше важливим», 22,3% –  «мало важливим» і 26,7% – «не важливим зовсім». Якщо у Західному і Центральному регіонах більшість опитаних вважають запровадження безвізового режиму з країнами ЄС дуже або скоріше важливим, то на Півдні, Сході і Донбасі – мало або зовсім не важливим. Зацікавленість у запровадженні безвізового режиму тим вища, чим молодші респонденти. Серед тих, кому від 18 до 29 років, 61,2% відповіли, що для них це дуже або скоріше важливо, тоді як серед тих, кому 60 і більше років – лише 17,5%.

Лише 6,5% опитаних вважають, що Україна отримає безвізовий режим з країнами ЄС до кінця 2016 року, 15,4% – у 2017 році, 29,7% – пізніше 2017 року, а 19,6% – що ніколи. Тих, хто вважає, що Україна ніколи не отримає безвізовий режим з країнами ЄС, найбільше на Сході, де вони становлять 39,4% опитаних.

У випадку проведення референдуму стосовно вступу до НАТО за вступ збиралося проголосувати 44,3% опитаних,  проти вступу – 38,1%. У Західному регіоні за вступ до НАТО проголосували б 75,6% респондентів, проти – 10,4%, у Центральному регіоні – відповідно 51,2% і 28,1%, у Південному  – відповідно 24,1% і 48,1%, у Східному – відповідно 19,0% і 70,1%, на Донбасі – відповідно 31,0% і 52,0%. Якщо у наймолодшій (18-29 років) віковій групі прихильники вступу до НАТО помітно переважають супротивників (відповідно 49,6% і 32,1%), то у всіх інших вікових групах частки прихильників і супротивників вступу до НАТО статистично значуще не відрізняються.

За відновлення позаблокового статусу України виступають 32,8% опитаних, проти – 38,4%.  Прихильники позаблокового статусу становлять більшість у Східному регіоні, відносну більшість – Південному, супротивники – більшість у Західному і відносну більшість – у Центральному регіонах. На Донбасі частки прихильників і супротивників позаблокового статусу приблизно рівні.

56

Створення єдиної союзної держави у складі  Росії, Білорусі та України на рівноправній основі підтримують 18,3% опитаних, не підтримують – 69,1%. Не підтримують цю ідею більшість жителів Західного, Центрального регіонів та Донбасу та відносна більшість жителів Східного регіону, у Південному регіоні частки тих, хто підтримує, і тих, хто не підтримує цю ідею, приблизно рівні.

Якщо у березні 2015 р. за вихід України з СНД виступали 43,3% респондентів, проти були 33,8%, то за даними останнього опитування частка прихильників виходу з СНД скоротилася до 36,6%, а частка супротивників – зросла до 43,8%.  Вихід України з СНД підтримують більшість жителів Західного регіону, проти виступають більшість жителів Півдня, Сходу та Донбасу, а в Центральному регіоні частки прихильників і супротивників виходу з СНД  є приблизно рівними.

Частка прихильників запровадження візового режиму з Росією порівняно з березнем 2015 року скоротилася з 46,7% до 29,0%, а частка супротивників – зросла з 40,6% до 52,1%. Запровадження візового режиму з Росією підтримують більшість жителів Західного регіону, не підтримують більшість жителів Донбасу, Сходу, Півдня та відносна більшість жителів Центрального регіону.

Також більше половини (55%) громадян України виступають проти розриву дипломатичних відносин України з Росією, підтримують цю ідею 24,8% опитаних. Розрив дипломатичних відносин з Росією підтримують більшість жителів Західного регіону, не підтримують більшість жителів Донбасу, Сходу, Півдня та відносна більшість жителів Центрального регіону.

Відносна більшість респондентів (48,5%) виступають проти заборони ввезення для продажу на територію України будь-яких товарів, вироблених у Росії, за таку заборону виступають 33,6% опитаних. Підтримують таку заборону більшість жителів Західного регіону, не підтримують більшість жителів Сходу, Півдня та Донбасу. У Центральному регіоні частка тих, хто підтримує, та тих, хто не підтримує таку заборону, приблизно рівні.

Разом з тим, 50,6% опитаних підтримують ідею націоналізації нерухомості і підприємств, які знаходяться на території України та належать російському бізнесу, близькому до керівництва Росії, проти цього виступають 26,1% опитаних. За націоналізацію російської нерухомості та бізнесу, пов’язаного з керівництвом Росії, виступають більшість жителів Західного та Центрального регіонів, відносна більшість жителів Східного регіону, проти – відносна більшість жителів Півдня. На Донбасі  частка тих, хто підтримує, та тих, хто не підтримує їх націоналізацію, приблизно рівні.

 

 


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

НЕФКО на конференції ReBuild Ukraine: «Впровадження принципів сталого розвитку в Україні поки на початковій стадії», але головне – це залучати громади

На Хмельниччині провели дослідження розвитку соціального підприємництва у регіоні

Молодь Ріпкинської, Городнянської та Менської громад вчились впливати на життя своїх громад

Опитування громадських організацій від Представництва ЄС в Україні

У Городнянській громаді визначали сильні сторони та можливості для розвитку

Impact Business Accelerator 2024: як український бізнес стає рушієм соціальних змін