Коли закупівлі на ProZorro не такі вже й «прозорі», і чому важливо моніторити публічні закупівлі

До 2016 року закупівлі державних замовників здебільшого були таємницями за сімома замками. Якщо на поверхню й спливала якась «зрада», то не без витоків зсередини системи та кропіткої роботи ...

Додано:
Alla Yurchenko

prozorro
Коли закупівлі на ProZorro не такі вже й «прозорі», і чому важливо моніторити публічні закупівлі

До 2016 року закупівлі державних замовників здебільшого були таємницями за сімома замками. Якщо на поверхню й спливала якась «зрада», то не без витоків зсередини системи та кропіткої роботи журналістів-розслідувачів. Однак з того часу, як в Україні з’явилась і запрацювала електронна система публічних закупівель ProZorro, не тільки журналісти та аналітики, але взагалі будь-хто може без особливих зусиль дізнатися про те, що закуповує, наприклад, Міноборони чи департамент охорони здоров’я якоїсь міськради. Чому це важливо? Тому що закупівлі здійснюються не за якісь міфічні кошти, а за рахунок наших з вами податкових відрахувань, а це – сотні мільярдів доларів бюджетів різних рівнів. Тож, перевіряти на що витрачаються кошти державою та місцевим самоврядуванням – це практично те ж саме, що й контролювати свої власні витрати.

Звичайно, Система публічних електронних закупівель ProZorro – це складний механізм, в основі якого є інструменти, що зменшують ризики махінацій. Але людській винахідливості немає межі, тож, способів обманути систему, а разом з нею і нас з вами, чимало. Часто-густо товари купуються за завищеними цінами. Часто замовник і постачальник прямо чи опосередковано пов’язані між собою і просто таким чином розпилюють державні кошти. Або ж фірми, що виступають конкурентами, насправді виявляються пов’язаними «партнерами». Для електронної системи ці дії можуть залишитися непоміченими. Однак від цього вони не стають більш законними чи добросовісними. Тому, команда Офіс Регіонального Розвитку та інші громадські організації беруть на себе функцію з проведення системного моніторингу закупівель у певній сфері чи на певній території. Ми відслідковуємо тендери, що мають ознаки махінацій, недобросовісної конкуренції, готуємо та спрямовуємо звернення до замовників та компетентних органів, готуємо публікації та привертаємо увагу громадськості до сумнівних виконавців і безвідповідальних замовників.

Метою громадського моніторингу є підвищення відповідальності замовників, покращення рівня застосування законодавства про закупівлі та зменшення кількості недобросовісних чи корупційних дій.

Пам’ятаєте, ми розповідали про тендер на закупівлю шкільної форми для учнів з особливими освітніми потребами? Тоді Одеська міська рада готова була витратити на неї близько 5 млн гривень. Однак, після нашого розслідування та публікацій у місцевих ЗМІ, місто відмовилося від цієї ідеї, пославшись на нестачу коштів. А тендер, дійсно, був сумнівним – завищена ціна товару, пов’язані одна з одною фірми, та й сама форма, нагадаємо, не є обов’язковою для українських школярів.

Також, нещодавно, після нашого звернення до відділу культури Арцизької райдержадміністрації Одеської області з приводу порушень законодавства при проведенні тендеру із закупівлі звукового обладнання, в РДА вжили заходів, взявши до уваги зауваження наших аналітиків, звільнили відповідальну посадову особу за порушення під час проведення закупівлі та затвердили положення про проведення допорогових закупівель.

32.Арцизька РДА 08-02-18-001

Тож, громадський моніторинг має сенс, оскільки – це, по-перше, підтримка «екосистеми» ProZorro, а по-друге, дієвий спосіб контролю службовців та бюджетних витрат, і нарешті, – посилення фундаменту відповідального громадянського суспільства.

 

***

Ця публікація була створена за підтримки Європейського Союзу. За зміст публікації відповідальність несе ГО «Офіс Регіонального Розвитку». Зміст публікації не є відображенням офіційної позиції Європейського Союзу.


 

Останні публікації цього розділу:

Високопілля в центрі уваги: початок роботи діалогової групи з відновлення

DOCU/УКРАЇНА: від особистого до спільного

Діалогова група з відновлення Бериславської громади затверджена Положенням влади

Франко-українська торгово-промислова палата разом із Яною Степаненко презентують колекцію NFT на підтримку України

Шумська громада на Тернопільщині матиме творчий простір для народних майстрів

Відбулась адвокаційна зустріч-обговорення потреб та проблем доступності допомоги для ВПО на рівні громади міста Рівне