Коли в Україні з’являться префекти?

26 червня у прес-центрі Kharkiv Today голова правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко та голова Координаційної ради громадської організації «ЕкспертиЗА Реформ» Юрій Георгієвський ...

Фото 26.06 (2)
Коли в Україні з’являться префекти?

26 червня у прес-центрі Kharkiv Today голова правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко та голова Координаційної ради громадської організації «ЕкспертиЗА Реформ» Юрій Георгієвський розказали журналістам про необхідність та головні умови ліквідації місцевих державних адміністрацій та запровадження інституту префектів.

«Рано чи пізно ми повинні повернутися до питання зміни Конституції України. Без цього ми не зможемо реформувати місцеве самоврядування, ліквідувати місцеві державні адміністрації і запровадити замість них інститут префектури», – зазначив голова правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко.

Першу спробу внести зміни до Конституції Верховна Рада зробила в 2015 році. Тоді народні депутати ухвалили в першому читанні відповідний законопроект. Але питання досі залишається відкритим. Водночас у процесі децентралізації активно формуються об’єднані територіальні громади (ОТГ). Але паралельне функціонування ОТГ і місцевих державних адміністрацій (МДА) зумовлює низку проблем.

«Станом на сьогодні в Україні функціонують 900 об’єднаних територіальних громад. Існує 18 районів, територію яких вони повністю охопили. Паралельно продовжують працювати місцеві державні адміністрації. Це означає, що повноваження цих органів дублюються. Також існує проблема нераціонального використання коштів на утримання апаратів місцевих державних адміністрацій, основні функції яких вже виконують об’єднані територіальні громади. Мають місце й конфліктні ситуації, коли йдеться про вирішення питань місцевого значення», – говорить голова Координаційної ради громадської ради «ЕкспертиЗА Реформ» Юрій Георгієвський.

Саме ці питання покликана вирішити ліквідація МДА, на заміну яким прийде інститут префектів. Але для подібних перетворень недостатньо лише внесення змін до Конституції України – важливо насамперед реформувати адміністративно-територіальний устрій України на рівні районів.

«Зараз в Україні існує 490 районів. Вони настільки маленькі, що від зміни назви – префектури замість місцевих державних адміністрацій – нічого не зміниться, вони будуть домінувати над місцевим самоврядуванням або намагатися це робити. Тому спочатку має відбутися укрупнення районів. Бажано, щоб законом про внесення змін до Конституції передбачалася й зміна назви – замість районів ми повинні перейти до повітів. І от коли Україна буде поділена приблизно на 110-120 повітів, тоді в кожному з таких повітів має з’явитися префект. Його завданням буде представляти Уряд на території повіту і наглядати за законністю діяльності органів місцевого самоврядування. Це відповідатиме практиці багатьох європейських країн», – зазначає голова правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко.

З відповідними пропозиціям експерти Громадської мережі публічного права та адміністрації UPLAN на чолі з Центром політико-правових реформ планують звернутися до Уряду.

Наразі на сайті Кабінету Міністрів України оприлюднили оновлений варіант законопроекту про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації). Це свідчить про те, що в Уряді розуміють необхідність відповідних кроків. А ініціатива експертів – це висловлення думки стосовно конкретних нюансів і маніфестація нагальної необхідності продовження реформи місцевого самоврядування, додав пан Ігор.


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

В американському університеті презентували виставку з історії «Щедрика»

Клуб Добродіїв шукає менторів/ок для участі в проекті підтримки підлітків

"Майбутнє конкурентоспроможності Європи" та його уроки для євроінтеграції України

Рейтинг інституційної спроможності відновлення малих і середніх громад до 150 тис. мешканців на прикладі Дніпропетровської області (пілот)

Кодимська громада розпочала розробку стратегії розвитку

Зимноводівська громада: спільний пошук рішень для розвитку