Канадський Фонд підтримки місцевих ініціатив. Як податись на конкурс?

Як ви знаєте, минулого тижня Посольство Канади в Україні оголосило відкриття програми Канадського фонду підтримки місцевих ініціатив (КФМІ). Термін подання заявок – 28 червня 2019 року (включно). На ...

Слайдер ГП(27)
Канадський Фонд підтримки місцевих ініціатив. Як податись на конкурс?

Як ви знаєте, минулого тижня Посольство Канади в Україні оголосило відкриття програми Канадського фонду підтримки місцевих ініціатив (КФМІ). Термін подання заявок – 28 червня 2019 року (включно). На спеціальній інформаційні сесії представниці Посольства Канади в Україні розповіли про те, що таке Канадський Фонд підтримки місцевих ініціатив, яким чином він може допомогти в реалізації ваших соціальних проектів, що це за конкурс, як на нього подаватись, які документи потрібні та коли це все необхідно здійснювати.

А також пояснили, що таке гендерний аналіз, який є однією зі складових аплікаційної форми та одним із важливих елементів для Посольства Канади в Україні.

⇒ Оголошення конкурсу та аплікаційні форми 

ОТЖЕ:

Канадський Фонд підтримки місцевих ініціатив — інструмент, за допомогою якого уряд Канади по всьому світу має можливість підтримувати місцеві проекти в країнах і потім доволі швидко бачити доволі якісні результати саме на місцевих рівнях. 

До вашої уваги відповіді на питання, що цікавлять заявників найбільше та озвучення ключових моментів, на які варто звертати уваги при заповненні проектної заявки


 

У чому різниця між програмою Канадського Фонду і великими проектами, які здійснюються всюди?

Канадський Фонд дає змогу посольствам Канади по всьому світу реагувати на проблеми локального рівня. Реалізуючи проекти через Фонд, посольства допомагають здійснювати позитивні локальні зміни. Фонд співпрацює не лише з тими організаціями, котрі мають велику грантову історію й відомі на всю Україну, а й з тими, що мають гарну ідею, концепцію, проект, але поки що не отримували фінансування від інших донорів. Тож ключовою перевагою Фонду є те, що він підтримує нові організації й допомагає їм розпочати власний шлях в розвитку своєї організації, в реалізації позитивних соціальних проектів. 

Які пріоритети?

Канадський Фонд має певні пріоритети (або цілі), яким має відповідати проектна заявка для того, щоб вона могла розглядатись проектною комісією.

Чотири основні пріоритети:

  1. Гендерна рівність та розширення прав і можливостей жінок та дівчат.
  2. Інклюзивне врядування, повага до різноманітності, демократії, відстоювання прав людини і верховенства права.
  3. Підтримка стабільності й безпеки, спрямована на запобігання конфліктам та зміцнення миру.
  4. Стимулювання економічного зростання для всіх, включаючи економічні права жінок, гідні робочі місця та підприємництво.

Тематичний пріоритет Підтримка стабільності та безпеки був переглянутий та доповнений: Підтримка стабільності і безпеки, спрямована на запобігання конфліктам та зміцнення миру, а також підтримка євроатлантичних прагнень України.

Цілі є доволі широкими, тому практично майже будь-який проект можна надіслати в рамках однієї з цих цілей.

Наприклад, який проект може відповідати першій цілі?

“Цього року нами була підтримана організація “Національна Рада Жінок України”, що організовує тренінги для жінок, а також волонтерських груп в селах Чернігівської області, які допомагають медичній реформі, навчають, як проводити перший медичний огляд та невеликі медичні процедури. Оскільки, є така ситуація, що в селах зазвичай залишаються жити самотні жінки похилого віку, тому для них це актуальна проблема. Тим більше, в більшості сіл відсутні медичні пункти, куди можна звернутись, тому це також є величезною проблемою” — розповідають представниці Фонду.

Також приклад інклюзивного врядування, що відповідає другому пункту:

“Проект, підтриманий цього року від громадської організації “Shelter+” з Кривого Рогу,  спрямований на відстоювання прав людей з інвалідністю за допомогою мистецького заходу, тобто це була театральна вистава, яка спочатку відбувалась в Кривому Розі, потім в Маріуполі, Києві, за що ми їм дуже вдячні.” 

Де дізнатись про конкурс?

Конкурс оголошується раз на рік. Цього, 2019-го року  у червні. Традиційно конкурс публікується на Громадському Просторі, а також на офіційній сторінці Посольства в Фейсбуці або Твіттері. 

Хто може подавати заявку?

  1. Бути зареєстрованими як українське громадське об‘єднання чи організація, наприклад:
    1. Місцева неурядова, громадська і неприбуткова організація;
    2. Місцева освітня установа, що планує працювати над проектом на місцевому рівні;
    3. Міжнародна, міжурядова, багатонаціональна та регіональна організація та установа або агентство, яке працює над місцевими ініціативами розвитку;
    4. Муніципальний, регіональний або національний орган влади або агенція, яка працює над місцевими проектами розвитку, та
    5. Канадська неурядова та неприбуткова організація, що реалізує проекти з місцевого розвитку через місцевий офіс;
  2. Мати змогу надати всі відповідні реєстраційні документи, видані українськими державними органами;
  3. Мати діючий банківський рахунок в українській фінансовій установі і мати змогу надати інформацію про рахунок;
  4. Подати заповнену заявку на фінансування (разом з бюджетом) у формі, передбаченій Посольством Канади;
  5. Бути спроможними продемонструвати реальну корисність для цільової аудиторії/клієнтів.

Більшість фінансування КФМІ спрямовується на реалізацію ініціатив від місцевих організацій громадянського суспільства (у тому числі неурядових організацій) та інших установ, що працюють на місцевому рівні. Інші суб’єкти, такі як міжнародні, міжурядові, багатосторонні та регіональні організації, можуть отримати фінансування, за умови, що вони співпрацюють з місцевими партнерами та над місцевими проектами, які відповідають цілям КФМІ. Аналогічним чином, муніципальні, регіональні та державні установи можуть отримувати фінансування, за умови, що їхні проекти мають суто місцевий характер. КФМІ завжди прагне фінансувати інноваційні проекти, які мають вимірювані результати.

Всі ініціативи КФМІ повинні оприлюднювати результати проекту за допомогою місцевих ЗМІ та зобов’язуються розповсюджувати результати в інших громадах та регіонах. Одержувачі будуть зобов’язані зазначати внесок Канади в будь-якому публічному посиланні на проект, наприклад, але не обмежуючись, оголошеннями, інтерв’ю, виступами, прес-релізами, публікаціями, веб-сайтами та соціальними мережами  та рекламними матеріалами.

Основні обмеження:

  • Фінансування. Максимальний розмір гранту – 50 000 канадських доларів. Кошти надаються в гривневому еквіваленті, на основі актуального курсу на момент здійснення транзакції. Зазвичай в середньому розмір гранту становить приблизно 15 000-25 000 канадських доларів, залежно від проекту.
  • Строки. Тривалість проекту в рамках 3-7 місяців. Конкурс відбувається раз на рік. Процес розгляду відбувається доволі довго, тому в конкурсі обов’язково вказується дата, раніше якої проектні активності не можуть розпочатись.

Також є певне обмеження: всі проектні дії, разом з платежами повинні бути завершені до кінця лютого звітного року. 

Основний процес відбору:

  1. Оголошення конкурсу;
  2. Потрібно ознайомитись з правилами на поточний рік, оскільки правила можуть змінюватись. Особливо варто звертати увагу на пріоритети;
  3. Підготовка документів
  4. Очікування;
  5. Зворотній зв’язок лише з успішними кандидатами;
  6. Отримання результатів.

Основні критерії відбору (як попереднього, так і вторинного):

  • Наявність документів;
  • Відповідність пріоритетам;
  • Термін реалізації;
  • Орієнтація на результат;
  • Стійкість розвитку проекту по закінченню фінансування;
  • Інноваційність проекту – що ви пропонуєте такого, чого не пропонує інша організація;
  • Корисність громаді;
  • Медійна стратегія яким чином ви збираєтесь розповсюджувати інформацію про проект, його результати, загалом про підтримку проекту;
  • Можливість реалізації чи може насправді організація імплементувати той проект, на який вона просить кошти.

Якщо заявку попередньо відібрано, з вами обов’язково зв’яжуться для детального обговорення проекту. Якщо ніхто з посольства з вами не зв’язався у відповідні терміни, це означає, що, цього року, вашу заявку відхилено.

Після остаточного відбору підписується договір кооперації, де прописані всі пункти наступної співпраці (основна ціль, очікувані результати, бюджет). Важливо знати, що одразу надається не 100% суми, яку ви запитували від Фонду, а певний відсоток: найбільш розповсюджено надання 90% одразу, і 10%  по закінченню проекту. 

Які документи подавати?

Для участі у грантовому конкурсі потрібно подати наступні документи:

  1. Заповнену форма заявки і опис бюджету (подається англійською або французькою мовою). На кожен проект потрібно заповнити окрему форму.
  2. Підтвердження реєстрації організації. Враховуючи те, що учасники можуть бути лише юридичними особами, потрібно підтвердження про реєстрацію згідно чинного українського законодавства.
  3. Два листи підтримки або рекомендації. Також можуть бути розглянуті листи від партнерів, попередніх донорів і т.д. Без цих листів заявка може не бути розглянутою. Рекомендаційні листи бажано писати англійською мовою.

Обов’язковим є також гендерний аналіз, виділена ціла секція в анкеті для нього. Інструкції можна отримати, написавши на пошту.

Що писати у формі заявки?

  1. Інформація про апліката або інформація про організацію. Спершу потрібно вказати назву проекту. Є можлива різниця між Канадським Фондом і іншими схожими організаціями. Дехто вимагає стислу інформацію про апліката, в той час як для Канадського Фонду потрібна описова інформація. Потрібно вказувати: що, де і як буде проводитися, кому від цього буде практична користь? Варто врахувати, що зайве перевантаження непотрібною інформацією також вважатиметься недоцільним.
  2. Тип організації;
  3. Інформація про те, чи ця організація є орієнтованою на захист прав жінок;
  4. Місце, де планується здійснення проектних активностей (місце, де фактично буде проводитися діяльність по проекту, а не місце реєстрації організації);
  5. Назва організації та контактної особи з посадою, посилання на сторінки в соцмережах і т.д;
  6. Юридичний статус організації;
  7. Опис місії організації та напрямків діяльності;
  8. Досвід роботи у подібних проектах або волонтерські активності (для тих учасників, які не мали попереднього досвіду у таких проектах);
  9. Детальний опис типу організації ( не менше 75 відсотків її діяльності має бути сконцентровано на захисті прав жінок);
  10. Опис регіону і громади, де буде реалізовуватися проект;
  11. Детальне пояснення мети проекту;
  12. Графік реалізації проекту з зазначенням очікуваного результату;
  13. Довгострокові результати (кількісні, якісні і їхній можливий негативний вплив на зовнішнє середовище);
  14. Адвокаційний план (через традиційні канали комунікації, соціальні мережі, особистісне спілкування з аудиторією);
  15. Співпраця з фондом для просування ідеї та збереження результатів (посольство може надавати допомогу в адвокації проекту);
  16. Зазначення прямих і непрямих бенефеціарів проекту (акцент саме на прямих бенефеціарах, які отримали практичну користь від роботи проекту);
  17. План збереження і підтримки проекту по його закінченні.

Також під час написання проекту потрібно звертати увагу на «гендерний аналіз». Співробітниця Фонду Юлія Коба зазначає:

“Феміністична політика зовнішньої допомоги  була прийнята Канадою у 2017 році. Гендер і стать не є тотожними поняттями. Гендер — це соціально обумовлені ролі, моделі поведінки  і атрибути діяльності, які дане товариство вважає необхідними для жінок і чоловіків. Україна також взяла курс на затвердження гендерної рівності. Гендерний аналіз містить ключову інформацію для планування ініціативи, яка буде подаватися на грант.  Для того, щоб написати гендерний аналіз потрібно поставити кілька ключових питань:

Як проблема, яку намагається розв’язати ваш проект, по різному впливає на жінок, дівчат, чоловіків та хлопців? Яку роль відіграють інші факти ідентичності, такі як раса, релігія та вік? Чи були проведені консультації із жінками або дівчатами під час розробки проекту? Яким чином ці висновки були враховані під час написання проекту?”

 Які додаткові умови варто врахувати при написанні проекту?

  • Оцінка ризиків з обрання категорії ризику саме для свого проекту.
  • Визначення бюджету проекту (самостійні гроші, канадський фонд, інші спонсори, донори і т.д). До витрат, які не можуть бути покритими канадським фондом належать поточні витрати організації, надання коштів третім особам, міжнародні поїздки, фінансування політичних партій та військових організацій.
  • Учасники повинні реально оцінювати свої власні сили та можливості, проводити прозору процедуру обрання підрядників.
  • Мінімальної суми власного внеску від організації немає. Проте, наявність внеску від ініціаторів проекту підтверджує серйозність їх намірів.
  • Якщо суму гранту не вдалося використати повністю, то кошти повертаються донору.

 

Підготували – Юліана Самозвон та Вероніка Швець

 


Тематика публікації:            

Останні публікації цього розділу:

Комунальне підприємство ухиляється від обліку дерев: громадська організація подала до суду

Молодь Світловодська готує масштабний фест у місті

Команда Let`s do it Ukraine відвідала Південь в рамках проєкту з подолання наслідків повені

Гуманітарні місії на Півдні тривають: волонтери додатково роздадуть 1000 обідів “Добра кухня”

Тютюнові акцизи рятують життя — податкові преференції неприпустимі

Вишнівецька громада на Тернопільщині отримала цифровий рентген-комплекс від Програми USAID DOBRE