Ініціатива прозорості видобувних галузей та довкілля: точки перетину в Україні

«Сьогодні не стоїть питання, чи включати екологічну інформацію до звітування у рамках Ініціативи прозорості видобувних галузей. Зараз актуальним є погляд на те, яку інформацію включати та яким чином ...

Знімок екрана 2021-02-17 о 10.19.28
Ініціатива прозорості видобувних галузей та довкілля: точки перетину в Україні

«Сьогодні не стоїть питання, чи включати екологічну інформацію до звітування у рамках Ініціативи прозорості видобувних галузей. Зараз актуальним є погляд на те, яку інформацію включати та яким чином її розкривати у Звіті ІПВГ в Україні». Під таким лейтмотивом 3 лютого 2021 року відбулося обговорення точок перетину Ініціативи прозорості видобувних галузей (ІПВГ) та довкілля в Україні.

Знімок екрана 2021-02-17 о 10.19.28

Розкриття інформації з екологічних питань є важливим з огляду на актуальність питань охорони довкілля і зміни клімату та впливу видобувної галузі на довкілля, а також забезпечення прозорості та відкритості процесу. Оновлений у 2019 р. міжнародний Стандарт ІПВГ уже встановив вимоги щодо включення екологічної інформації у звітування ІПВГ. Порівняно з іншими країнами Україна у цьому процесі продемонструвала позитивний досвід, добровільно розкриваючи інформацію про екологічні податки видобувних компаній, реформи в екологічному законодавстві та державному управлінні.

Станом на 2019 рік щонайменше 37 країн, які впроваджують ІПВГ, у своїх національних звітах розкривали інформацію про екологічні податки та інші витрати компаній, пов’язані з впливом на довкілля. Серед них щонайменше 28 країн у контекстуальній частині звітів розкривали інформацію стосовно екологічного законодавства, управління та реформ у сфері охорони довкілля. Серед цих країн – і Україна.

Нагляд з боку багатосторонньої групи зацікавлених осіб (БГЗО) – одна з основних вимог міжнародного Стандарту ІПВГ, що безпосередньо впливає на ефективність його впровадження державами. ІПВГ вимагає здійснення багатостороннього нагляду, зокрема багатосторонньою групою зацікавлених осіб, до якої входять представники уряду, компаній та громадянського суспільства. Тому визначення принципів, обсягу та змісту інформації з екологічних питань, яка розкриватиметься у рамках ІПВГ в Україні, потребує уваги та врахування думок усіх зацікавлених осіб.Захід об’єднав представників урядової сторони, бізнесу та громадськості.

Учасникам презентовано дослідження «Екологічний компонент ІПВГ: міжнародний досвід та рекомендації для України», в якому наголошено на низці питань, що потребуватимуть подальших змін законодавства та практики в Україні. Серед іншого звернуто увагу на доцільність: 

  • урахування думки зацікавлених осіб при запровадженні нового механізму розкриття інформації з екологічних питань на усіх етапах прийняття рішення, що потребуватиме проведення належного діалогу між стейкхолдерами, що може бути реалізованим у рамках БГЗО та на інших майданчиках, зокрема територіальних і регіональних,
  • активізації залучення профільного міністерства з екологічних питань та посилення міжвідомчої співпраці, що потребуватиме перегляду залучення в механізм розкриття інформації Міністерства захисту довкілля і природних ресурсів,
  • поетапне впровадження механізму розкриття інформації з екологічних питань. Так, на початкових етапах розкривати інформацію, яка вже збирається та не потребуватиме додаткових адміністративних та фінансових витрат, а на наступних етапах – інформацію, яка потребуватиме збору та аналізу.

Захід започаткував публічне обговорення щодо розкриття інформації з питань довкілля у рамках Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні.

Захід проведено Ресурсно-аналітичним центром «Суспільство і довкілля» та Агенцією розвитку і співробітництва за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» в рамках реалізації проєкту «Екологічний компонент Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні».


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

У Чернівцях відбувся ярмарок молодіжного підприємництва Junior EXPO-2024

«Трансформація чи відбудова»: у Львові відбувся фінальний захід проєкту «Майстри змін»

Навантаження на медичну галузь зросло з початком великої війни

Визначення потреб та проблем доступності допомоги і послуг для ВПО, які мешкають у місті Рівне

Лановецька громада на Тернопільщині отримала 2 тисячі контейнерів для ТПВ від Програми USAID DOBRE

У Харкові облаштують школи в протирадіаційних укриттях