Громадський центр правосуддя підтримує громади та людей в умовах воєнного стану

Громадський центр правосуддя в місті Татарбунари Одеської області з перших годин військової агресії Російської Федерації 24 лютого 2022 року підтримує громади та людей щодо оперативного реагування на ...

image_12-04-2022_[1649768733]
Громадський центр правосуддя підтримує громади та людей в умовах воєнного стану

Громадський центр правосуддя в місті Татарбунари Одеської області з перших годин військової агресії Російської Федерації 24 лютого 2022 року підтримує громади та людей щодо оперативного реагування на безпрецедентні безпековіправові та гуманітарні викликиАктивності першого місяця війни були характерні значним залученням волонтерів та торкались сфери забезпечення безпеки та правопорядкупершочергового гуманітарного реагування та надання сервісної правової/психологічної роботиЗараз оцінюється можливості впровадження довготривалих рішень для підтримки вразливих груп та посилення спроможності місцевих органів влади ефективно працювати в умовах воєнного стану.

image_12-04-2022_[1649768636]

1) Безпекова складова в роботі Громадського центру правосуддяБезпековий компонент роботи Громадського центру правосуддя став першою комплексною відповіддю на військову агресію Російської Федерації проти України, яка розпочалась 24 лютого 2022 року. Це було зумовлено як небезпекою обстрілів та можливого наступу російських військ, так і диверсійною та підривною роботою окупанта в регіоні. Більш ніж трирічний досвід роботи Громадського центру правосуддя в сфері безпеки в громаді дав можливість швидко розгорнути та налагодити таку діяльність. Вже 25 лютого на базі Громадського центру правосуддя через волонтерів-ветеранів органів поліції було створено оперативний штаб з питань безпеки в громаді (долучилось понад 40 осіб). Залучені ветерани правоохоронних органів проводять спільно з поліцією та територіальною обороною патрулювання, здійснюють профілактичну та роз’яснювальну роботу серед жителів з безпекових питань, працюють на блокпостах.

В офісі Центру в постійному режимі працюють камери муніципального відеоспостереження, дані яких моніторяться представниками оперативного штабу. Для різних груп мешканців громади проводяться навчально-практичні заняття з медицини, інформаційної безпеки, безпечного поводження для дітей. 9 березня через міську раду легалізовано актив оперативного штабу як громадське формування з охорони громадського порядку та державного кордону. Наразі 12 представників оперативного штабу отримали відповідні посвідчення, пройшли інструктування та залучаються до зведених груп правоохоронців та територіальної оборони для підтримки безпеки в громаді в умовах воєнного часу.

image_12-04-2022_[1649768690]

2) Заходи оперативного гуманітарного реагування Громадського центру правосуддяПрактично одразу на базі волонтерської жіночої ініціативи Громадського центру правосуддя “Від мами до мами” запустився і гуманітарний блок діяльності. В першу чергу, це стало забезпечення дитячими та жіночими речами ВПО, ромської спільноти, багатодітних родин та інших вразливих груп. Так, 03 березня було організовано передачу одягу та взуття для малозабезпечених ромських родин громади. Цього ж дня через службу у справах дітей Татарбунарської міської ради для осіб, які опинилися в складних життєвих умовах, було передано ковдри, білизну, одяг та взуття. Спільно з давніми партнерами БФ “Еммануїл”, Громадський центр правосуддя долучається до забезпечення поточних потреби для військових та територіальної оборони (переважно одяг та спорядження).

Зважаючи на логістичне розташування Громадського центру правосуддя, в перший тиждень військової агресії офіс центру активно працював як транзитний гуманітарний хаб для біженців, які прямували до Молдови/Румунії (ночівля/їжа, орієнтація по роботі пунктів пропуску, правила виїзду, контакти волонтерів в Європі). Спільно з міською радою організували процес забезпечення житлом сімей ВПО та першочергових потреб, пошук варіантів зайнятості. Протягом цього часу, понад 5 сімей внутрішніх переселенців отримали тимчасове житло за рахунок пустих приватних будинків в межах територіальної громади. Так, 10 березня Громадський центр правосуддя отримав запит на розселення родини ВПО. Спільно було оглянуто три доступних на той час для заселення будинки в різних населених пунктах громади, та обрано прийнятний варіант. Варто зазначити, що завдяки домовленості з БО “Еммануїл”, в усіх доступних варіантах житла на ВПО чекає постільна білизна, подушки, ковдри, та деяке інше необхідне майно.

Варто відзначити, що до гуманітарної роботи Громадського центру правосуддя долучились ВПО з Київської та Харківської області. Зокрема, це Сергій Сивак, який переїхав разом з родиною до Татарбунар та долучився до діяльності Громадського центра правосуддя. Наразі Громадський центр правосуддя створив спільно з міською радою та активістами з поміж ВПО Єдиний гуманітарний центр з розподілом сфер та налагодженою комунікацією. Від Громадського центру правосуддя в роботі Єдиного гуманітарного центру приймають 4 волонтери, які опікуються різними напрямками оперативного гуманітарного реагування.

image_12-04-2022_[1649768803]

3) Надання сервісної правової/психологічної допомоги та інформаційна робота з мешканцями громади. Зважаючи на величезну кількість правових питань, які виникли у людей через введення воєнного стану, Громадський центр правосуддя спільно з бюро правової допомоги надає безоплатні правові консультації (в офісі та на виїздах). Серед питань, які адресуються адвокатам-партнерам Громадського центру правосуддя Олександру Ковпаку та Сергію Дукіну – різні аспекти правового статусу воєнного стану, надання адміністративних та соціальних послуг під час війни, оформлення та підтримка ВПО, трудові питання, мобілізація, оформлення та доставка гуманітарної допомоги, особливості виїзду за кордон, статус біженця, розпізнавання фейків, чинність ідентифікаційних документів.

В наданні правової допомоги, більшу увагу Громадський центр правосуддя звертає на запити жінок та дівчат, які мають особливі потреби в умовах збройного конфлікту. Зокрема, підготовили спільно з Одеським Апеляційним судом/Очаківським міськрайонним судом та поширюємо серед біженців буклет з протидії торгівлі людьми. Також Громадський центр правосуддя запускає сервіс психологічної підтримки в громаді. Наразі, залучено на волонтерських засадах психолога-переселенку Олену Бабич – поки це робота з дітьми, окремо з дітьми ВПО. Зважаючи на певні прогалини в інформаційному просторі громади, на базі медіа-центру бібліотеки проводяться зустрічі ВПО з жителями громади щодо злочинів окупантів в громадах активних бойових дій.

Надалі Громадський центр правосуддя продовжує підтримувати безпековий компонент роботи, надання правової та психологічної допомоги, підтримку заходів гуманітарного спрямування. Проте, ми починаємо розробку та впровадження більш довготривалих рішень реагування громади на виклики триваючої війни. Наразі розробляються довготривалі рішення для ВПО (працевлаштування, навчання, бізнес-ініціативи, інтеграція до громад, лідерські програми інше). Зокрема, заплановано навчання для жінок-ВПО щодо їх статусу, реєстрації, державної підтримки. Надалі із числа учасниць тренінга спільно з професійно-технічним училищем буде впроваджено програму підтримки економічних спроможностей – попередньо, організація соціальної міні-пекарні. Таким чином, жінки-ВПО зможуть забезпечити певні економічні можливості для проживання, а також допомогати громаді.

image_12-04-2022_[1649768733]

Інший напрямок стратегічної роботи – посилення спроможності ОМС/державних органів працювати в умовах війни (оптимізація сервісних послуг, впровадження нових сервісів, оборонні заходи, підтримка вразливих груп, антикризові економічні заходи інше). В цьому напрямку в другій половині квітні 2022 року запланована серія навчань для роботодавців та представників Центру зайнятості щодо особливостей трудових прав в умовах воєнного стану, для представників місцевого самоврядування та соціальних служб щодо роботи з ВПО та соціально-економічної допомоги вразливим групам в умовах воєнного часу.

image_12-04-2022_[1649768759]

Ініціатива “Рівні права для жінок та дівчат з вразливих груп в умовах пандемії COVID-19 впроваджується Одеською обласною організацією ВГО “Комітет виборців України” через Громадський центр правосуддяза фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Королівства Нідерландів.


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

На Харківщині діти-сироти та батьки-вихователі потребують проєктів з неформальної освіти

Зміцнюємо голос громад Донеччини: спільна мета для відновлення

Комунальне підприємство ухиляється від обліку дерев: громадська організація подала до суду

Молодь Світловодська готує масштабний фест у місті

Команда Let`s do it Ukraine відвідала Південь в рамках проєкту з подолання наслідків повені

Гуманітарні місії на Півдні тривають: волонтери додатково роздадуть 1000 обідів “Добра кухня”