Громадськість закликає парламент якомога швидше скасувати дискримінаційне електронне декларування для антикорупційних активістів
1 січня стартував черговий етап заповнення електронних декларацій осіб, які уповноважені на виконання функцій держави. Зміни до Закону України «Про запобігання корупції», ухвалені навесні 2017 року, ...
Додано:
RPR
1 січня стартував черговий етап заповнення електронних декларацій осіб, які уповноважені на виконання функцій держави. Зміни до Закону України «Про запобігання корупції», ухвалені навесні 2017 року, віднесли до осіб, які уповноважені виконувати функції держави та мають подавати відповідну електронну декларацію, також і громадських активістів та громадян які «залучаються до здійснення заходів, пов’язаних із запобіганням, протидією корупції». Під такі формулювання може потрапити будь-яка людина, яка, наприклад, вийшла на антикорупційний мітинг проти влади. Натомість, жодних чітких роз’яснень закону не існує, а за його не виконання передбачено кримінальну відповідальність.
Ці норми і громадськість, і міжнародна спільнота оцінили як недемократичні та дискримінаційні. Таке прирівнювання є нелогічним і не обґрунтованим. Відсутність чітких формулювань не дає можливості встановити коло осіб, які підпадають під дію закону. Низька якість і чіткість закону означає невідповідність статті 11 Європейської конвенції з прав людини та принципу верховенства права, гарантованого Конституцією України. Саме принцип верховенства права передбачає як одну зі складових вимогу щоб закони були написані з чіткістю, що дає можливість їх зрозуміти. Нечіткі закони є неконституційними.
Президент України Петро Порошенко ще восени визнав запровадження електронного декларування для активістів «спільною помилкою». Про це він заявив у посланні до Верховної Ради «Про внутрішнє та зовнішнє становище України у 2017 році» та зазначив про необхідність перегляду цих положень. Аналогічні заклики до парламенту лунали і збоку багатьох міжнародних партнерів України, зокрема послів країн Великої Сімки.
Громадськість підтримує рішення Президента забезпечити експертизу міжнародного рівня законопроектам 6674 і 6675, які передбачають скасування електронного декларування для активістів, але водночас, усупереч загальному позитивному тренду дерегуляції діяльності, розширюють формати звітності для вибраного кола неурядових організацій. Громадянське суспільство сподівається на обов’язкове врахування висновків Венеційської Комісії, які очікуються у березні 2018 року.
В порядку денному Верховної Ради України 6 лютого знаходиться низка законопроектів, спрямованих на скасування електронного декларування антикорупційними активістами. Коаліція громадських організацій Реанімаційний Пакет Реформ закликає народних депутатів скасувати електронне декларування для громадських активістів без усяких умов на основі проекту 6271, який, за результатами рейтингового голосування, підтримується найбільшою кількістю народних депутатів.
Реанімаційний Пакет Реформ також пропонує свій рівновіддалений від будь-яких політичних інтересів майданчик для пошуку консолідованого рішення і досягнення практичного результату, що засвідчить послідовний рух України у напрямку викорінення корупції та підтримки тих, хто для цього працює, а не навпаки.