Громадськість Вінниці визначалась, яким буде Етичний Кодекс для місцевих рад

Громадські активісти, депутати та журналісти Вінниці обговорили та внесли свої правки в Етичний Кодекс та Положення про етичну комісію для місцевих рад на круглому столі “Етичний Кодекс: виклик для ...

Додано:
cpa_result

13924938_10153755792672011_4071002511751992603_n
Громадськість Вінниці визначалась, яким буде Етичний Кодекс для місцевих рад

Громадські активісти, депутати та журналісти Вінниці обговорили та внесли свої правки в Етичний Кодекс та Положення про етичну комісію для місцевих рад на круглому столі “Етичний Кодекс: виклик для сучасного депутата”.

“Співпраця влади та громадськості – це запорука сталого розвитку міста, регіону та країни загалом. На жаль, в Україні склалась катастрофічна ситуація, коли рівень довіри громадян як до центральної влади, так і до місцевої складає не більше 20%. У такій ситуації нормально реалізовувати реформи та розвивати країну просто неможливо. Саме тому Інститут «Республіка» та Центр «Ейдос» спільно з регіональними партнерами ініціювали кампанію по впровадженню етичних кодексів та створенню етичних комісій при місцевих радах. Вінниця стала одним із чотирьох пілотних регіонів, де ця кампанія буде впроваджуватись», – зауважила заступниця керівника Інституту «Республіка» Олександра Скиба.

«Європейська та світова практика показує, що запровадження етичних кодексів в роботу не лише службових та посадових осіб, а й виборних, тобто депутатів, сприяє підвищенню довіри громадян до місцевої влади, підвищує прозорість та зменшує корупційні ризики в діяльності органів місцевого самоврядування. Так як в Україні немає закону, що регламентував би етичні норми поведінки для депутатів місцевих рад, то ми, як активна частина громадськості, ініціюємо кампанію по їх розробці і затвердженню», – зазначив Віталій Гліжинський, координатор проектів Інституту «Республіка».

«У Вінницькій області ми пропонуватимемо розробку і затвердження етичних кодексів та ініціюватимемо створення етичної комісії у Вінницькій міській та обласній радах, а також у Жмеринській та Хмільницькій міських радах. Етичний кодекс для голови, секретаря та депутатів місцевих рад, а також Положення про етичну комісію при місцевих радах за участі не менше 30% громадськості були розроблені експертами та містять положення про порядок уникнення конфлікту інтересів у міській раді, порядок звітування депутатів, секретаря та міського голови, а також правила прийому подарунків, декларування доходів і т.ін. Наразі ми пропонуємо даний документ для обговорення громадськості і очікуємо пропозицій по зміні та адаптації їх під громаду кожного міста», – підкреслила координаторка кампанії у Вінницькій області Олена Регеша.

Присутні на круглому столі експерти та громадські активісти висловились за необхідність внесення змін у проект Етичного кодексу. Найбільшу критику серед активістів та депутатів викликали додатки до проекту етичного кодексу, що містять вимоги щодо дресс-коду посадовців та правил підготовки до публічного виступу.

«Нам необхідно зосередитись на питаннях доступу до засідань комісій та сесій міської ради, так як ми бачимо протилежну ситуацію з абсолютною відкритістю засідань обласної ради та систематичними порушеннями доступу до засідань з боку міської ради. Гадаю, що це обов’язково треба включити до етичного кодексу, так як можливість бути присутніми на засіданнях колегіальних органів влади є інструментом демократії участі і сприяє контролю з боку громадськості за діяльністю місцевих рад», – зазначила голова ГО «Філософія серця» Юлія Грига.

На думку частини присутніх, етична комісія, що складатиметься з депутатів та громадських активістів ризикує бути заангажованою та підконтрольною окремим політичним силам. Депутат Вінницької міської ради Олександр Зєрщиков запропонував розглянути можливість створення такої комісії лише з громадських активістів. В той же час голова БФ «Співзвучність сердець» Євгенія Шляпіна внесла пропозицію обирати громадських активістів рейтинговим голосуванням. Дану ідею підтримав депутат обласної Ради Андрій Ковальов, який зауважив, що таким чином вдасться уникнути впливу певних структур на об’єктивність висновків даної комісії по випадкам порушень депутатами етичного кодексу.

Загалом на круглому столі була висловлена підтримка запровадження етичного кодексу в роботу місцевих рад. За словами депутатки Вінницької міської ради Світлани Ярової «Проблема етики є надзвичайно актуальною не лише для службовців та депутатів, але й загалом викликом для українського суспільства». Проте лунали і протилежні думки. Так, наприклад, представник ГО «Вінницька правозахисна ініціатива» В’ячеслав Нижник-Оскольський висловив непевність щодо того, чи може хоча б якийсь документ змінити світоглядну проблему, що існує в українському суспільстві.

За результатами круглого столу було домовлено, що на разі громадські активісти та експерти пропонують зміни до етичного кодексу та положення про етичну комісію, які будуть систематизовані і ними доповнять існуючі проекти документів. Далі ці пропозиції будуть винесені на обговорення депутатів та повторно громадських активістів.

Примітка. Кампанія з імплементації етичних кодексів та створення етичних комісій органами місцевого самоврядування втілюється Інститутом “Республіка” та Центром “Ейдос” у співпраці з Національним демократичним інститутом міжнародних відносин за фінансової підтримки Уряду Канади.

Контактна особа: Координатор кампанії – Регеша Олена ([email protected]).

‪#‎Inrespublica‬ ‪#‎Ейдос‬ ‪#‎ЗапобігайКорупції‬ ‪#‎ЕтичніКодекси ‬

_DSC4691 _DSC4694 _DSC4696 _DSC4698 _DSC4706 _DSC4708 _DSC4712 _DSC4723 _DSC4724 _DSC4734 _DSC4743 _DSC4746


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Як зробити Ради ВПО дієвим, а не формальним інструментом локальної демократії? Експертні поради

«Власні кордони: як їх захищати? Що робити, коли тебе газлайтять?»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

План відновлення та розвитку Новобілоуської громади на фінішній прямій

Наслідки війни та економічні проблеми: про які фактори небезпеки говорять жителі Коломийської, Турбівської та Шевченківської громад

Змінити суспільство через соціальні ініціативи. Як у Нововолинську розвивають соцпідприємництво

Безпека людини в контексті громад: опитування МПР показало найбільші занепокоєння жителів громад