Громадські експерти рекомендують парламенту відхилити урядовий законопроект про добровільне об’єднання громад
Регіональні громадські організації рекомендують парламенту відхилити урядовий законопроект про добровільне об’єднання територіальних громад (№ 0915). Замість анонсованої децентралізації з порушенням ...
Додано:
Громадський Простір
Регіональні громадські організації рекомендують парламенту відхилити урядовий законопроект про добровільне об’єднання територіальних громад (№ 0915). Замість анонсованої децентралізації з порушенням конституційних засад місцевого самоврядування КМУ пропонує розробляти «плани» та «добровільно» об’єднувати територіальні громади. Для цього достатньо буде ініціативи сільського голови чи депутатів, подання місцевої держадміністрації і номінальні «погодження», «схвалення» та «обговорення».
Концепція об’єднання територіальних громад в урядовому законопроекті фактично перетворюється у «добровільно-примусову» формальність без реальної участі у цьому процесі членів територіальних громад. Ініціатори проекту пропонують замість передбаченого статтею 6 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцевого референдуму з питань прийняття рішення про об’єднання територіальних громад «забезпечувати» проведення «громадських обговорень» (а не «громадських слухань»). Зважаючи загалом на негативну практику проведення громадських слухань, можна собі лише уявити масштаби, формат і наслідки таких обговорень. Безумовно, рішення про об’єднання мають приймати тільки на місцевих референдумах.
Окрім цього, механізм розробки місцевими державними адміністраціями «перспективних планів» формування територій громад більше нагадує «примусову колективізацію», аніж реальну децентралізацію.
Очевидно, що територіальні громади не повинні ставати у чергу за фінансовою чи технічною підтримкою від держави, а отримати реальні повноваження та ресурси для самостійного вирішення питань місцевого значення. В цьому полягає основне завдання децентралізації!
Водночас, варто погодитись із зауваженнями і висновками стосовно «помилкового уявлення» авторів про природу та порядок об’єднання територіальних громад, невідповідності низки положень Конституції України, порушення принципів правової визначеності, підміни обов’язковості законів «перспективними планами» та фактичного обрання сільських старост на місцевих виборах.
А чи з’ясовували урядовці ставлення сільських і селищних громад до можливості саме такого об’єднання? Складається враження, що зі службових кабінетів вони не відчувають реальності та проблем українських сіл і селищ.
На поспіх «зліплений» законопроект є передчасним, адже першочергово необхідно провести адміністративно-територіальну реформу, врегулювати питання місцевих референдумів та посилити спроможність місцевого самоврядування.
Отже, на підставі викладеного, закликаємо народних депутатів України відхилити проект Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» (№ 0915) та відправити його на доопрацювання.
ІПЦ НАШЕ ПРАВО
Львівське юридичне товариство
Благодійний фонд «Місцева ініціатива»
Львівський обласний осередок ВГО “Асоціація сприяння самоорганізації населення”
Колегія громадських експертів та консультантів
Фундація імені Григорія Яхимовича
Джерело : ІПЦ Наше право