Громадські активісти пропонують удосконалити механізм відбору проектів Українським культурним фондом

Український культурний фонд (УКФ) — державна установа, створена у 2017 році з метою сприяння розвитку національної культури та мистецтва в державі та інтеграції української культури у світовий ...

УКФ на статтю
Громадські активісти пропонують удосконалити механізм відбору проектів Українським культурним фондом

Український культурний фонд (УКФ) — державна установа, створена у 2017 році з метою сприяння розвитку національної культури та мистецтва в державі та інтеграції української культури у світовий культурний простір.

Хоча фонду лише 3 роки, проте, він вже встиг підтримати чимало різноманітних проектів – від знакових та масштабних заходів до невеликих ініціатив.

Одним із основних принципів роботи фонду є демократичність та прозорість прийняття рішень. Та чи так це є насправді? Не зовсім.

Прозорість прийняття рішень – це коли вам зрозуміло, як їх ухвалюють та за якими принципами і водночас відсутній суб’єктивний підхід. І тут УКФ відповідає цьому принципу на відсотків 80, і ось чому.

Алгоритм подання та розгляду проектної заявки в УКФ

Технічний відбір – ви надсилаєте вичерпний пакет документів. Якщо є всі документи – вас допускають далі, ні – ваш проект на цьому зупиниться. Все прозоро, зрозуміло та демократично.

Експертна оцінка – близько 500 залучених експертів оцінюють подані проекти. Ваш проект оцінить 5 різних експертів і кожен з них поставить максимум 100 балів. Далі – хто набрав більше балів той посів вище місце в рейтингу. Все прозоро і зрозуміло. Ваш проект кращий за інші, на думку експертів, посяде вище місце і навпаки.

Переговорна процедура – якщо ваш проект посів високе місце то він опиниться саме тут. На даному етапі враховують зауваження і побажання експертів та дають можливість заявнику їх врахувати. Все прозоро та зрозуміло.

Схвалення Наглядовою радою проектів, вартість яких перевищує 150 мінімальних заробітних плат (наразі це 708 450 грн.). І на цьому етапі демократичність та прозорість закінчується. Незрозуміло чим саме керуються члени Ради при прийнятті рішень кого підтримати, а кого ні. Водночас виникає конфлікт з експертами, які, для прикладу поставили досить високі бали, але Раді проект чимось не сподобався. Також у подавачів може виникнути запитання: ”Чому проект, який посів 3-тє місце за кількістю набраних балів не підтримали, а 15-й, 20-й чи 23-й підтримали?”

А що ж в інших фондах?

Для прикладу в одному з найдосвідченіших фондів, які працюють в Україні, Міжнародному фонді Відродження є адміністрація та правління, які оцінюють та визначають переможців, згідно визначених критеріїв.

Відносно юний вітчизняний Zagoriy Foundation має Наглядову раду фонду, яка надає попередню згоду на укладення правочинів на суму, що перевищує 5 млн. грн. (п. 12.13 (d) Статуту фонду)
У програмі ЄС в Україні Креативна Європа рішення щодо надання грантового фінансування приймає безпосередньо Виконавче агентство з питань освіти, аудіовізуальних засобів і культури.

Хто винен та що робити?

Ситуація, насправді, не є критичною і виправити її можна шляхом внесення змін у відповідні Положення та Закон України. Для цього активісти громадської організації “Освітньо-аналітичний центр розвитку громад” розпочали збір підписів під колективним зверненням, яке адресоване Міністру культури та інформаційної політики України та Членам наглядової ради УКФ.

Я розумію, що Фонд досить молодий і правила та політики лише напрацьовуються. Проте, якщо виявляють недоліки – їх треба ліквідовувати, а не зловживати ними. Дуже сподівають, що члени Наглядової ради будуть займатись стратегічними питаннями роботи Фонду, а не в ручному режимі визначати кого підтримати, а кого ні. Про яку демократичність та прозорість прийняття рішень у такому випадку може йти мова?” – коментує ініціатор колективного звернення Максим Черкашин.

Збір підписів триває до 11 червня і долучитись до його підписання можна за посиланням.

Текст колективного звернення


Тематика публікації:            

Останні публікації цього розділу:

Команда Let`s do it Ukraine відвідала Південь в рамках проєкту з подолання наслідків повені

Гуманітарні місії на Півдні тривають: волонтери додатково роздадуть 1000 обідів “Добра кухня”

Тютюнові акцизи рятують життя — податкові преференції неприпустимі

Вишнівецька громада на Тернопільщині отримала цифровий рентген-комплекс від Програми USAID DOBRE

У Києві презентовано напрацювання проекту із залучення жителів до процесів відновлення в громадах

Громади звертаються до держави з закликом переглянути механізм фінансування соціальних послуг для дітей та сімей

  • Лена Скачкова

    Вітаю!
    Український сімейний благодійний фонд Zagoriy Foundation, заснований у 2015 році, має Наглядову раду, яка узгоджує рішення щодо надання грантового фінансування. – це більш точне визначення процедур Фонду