Фінансова автономія закладів освіти у Зорянській громаді

Така автономія може бути двох різних варіацій: або у кожен заклад вводиться бухгалтер, або громада створює спеціальний комунальний заклад, який обслуговує усі заклади освіти. Зорянська громада з ...

Додано:
havrylenkova

People earning money vector illustration
Фінансова автономія закладів освіти у Зорянській громаді

Така автономія може бути двох різних варіацій: або у кожен заклад вводиться бухгалтер, або громада створює спеціальний комунальний заклад, який обслуговує усі заклади освіти. Зорянська громада з Рівненщини обрала для себе другий варіант, і на заході з обміну досвідом, що відбувся за підтримки U-LEAD, поділилася своїм позитивним досвідом з іншими громадами області.

Команда Регіонального офісу «U-LEAD з Європою» у Рівненській області організувала захід для голів місцевих громад, аби вони вивчили досвід Зорянської громади.

«Темою заходу обрали доволі вузьке, але при цьому нагальне для ОМС питання — фінансову автономію закладів освіти. Переваги такої автономії можна побачити на прикладі роботи «Центру фінансового та господарського обслуговування закладів освіти та культури» Зорянської громади. Саме з метою вивчення роботи цього закладу ми організували захід з обміну досвідом для посадовців місцевих рад з різних куточків області», — зазначив керівник Регіонального офісу Руслан Сивий.

Обговорення фінансової автономії на часі, адже законодавство вимагає у органів місцевої влади забезпечити автономію закладів освіти. Про це розповіла Ірина Кондратюк, радниця з питань муніципальних фінансів та управління Регіонального офісу:

«Ця норма діє вже давно, але у ОМС і досі виникають складнощі із її виконанням. Окрім того, на рівні громад можна зустріти випадки неправильно організованої роботи й інших комунальних закладів, як то садочків, клубів, бібліотек тощо. Одна із причин — проблеми із забезпеченням фінансового та бухгалтерського обліку в них. Чимало місцевих рад шукають варіанти вирішення цього питання».

На думку радниці, Зорянська громада має успішний досвід створення у себе окремої установи, яка навела порядок у бухгалтерії та фінансах комунальних закладів. Консультативну та експертну підтримку громаді надали експерти Програми U-LEAD.

«Забезпечення фінансової автономії закладів освіти можна реалізувати двома шляхами: введення в штат закладу бухгалтера або ж укладення договору про ведення обліку з комунальною установою фінансового обслуговування закладів освіти. Зорянська громада вибрала другий варіант і вдало застосувала це на практиці. Все зроблено відповідно до чинного законодавства, мережа головних розпорядників коштів та розпорядників нижчого рівня впорядкована, а звітність подається від кожної юридичної особи» — прокоментувала Ірина Кондратюк.

Зорянський сільський голова Михайло Олійник під час свого виступу розповів про громаду, структуру сільської ради, мережу комунальних закладів та установ. Далі — начальниця відділу освіти, сім’ї, молоді, спорту, культури та туризму сільської ради Ганна Роботницька зупинилась на тому, як функціонують заклади, якими опікується її відділ.

Начальниця фінансового відділу сільської ради Ніна Бородіна свій виступ присвятила фінансуванню всієї мережі закладів громади та особливостям обраної громадою моделі. Завершила презентаційну частину директорка «Центру фінансового та господарського обслуговування закладів освіти та культури» Людмила Горобець, до якої і було найбільше запитань. Вона детально розказала про те, як установа обслуговує інші заклади, як розподілені обов’язки між бухгалтерами установи, хто підписує платіжні документи та як оформлені уповноважені за здійснення закупівель особи.

У другій частині заходу голови громад мали змогу ознайомитися із діяльністю окремих комунальних закладів, як то центр культури і дозвілля, школа мистецтв, спортивна школа, ліцей та садочок. Це дало можливість гостям порівняти побачене із діяльністю своїх закладів та обмінятися думками й ідеями щодо перспектив освіти і культури.

«Хоч Зорянська сільська громада і була створена вже на останньому етапі зміни адміністративно-територіального устрою, вона відразу почала шукати моделі правильної організації системи влади та забезпечення надання послуг мешканцям. Тож, на сьогодні, у багатьох випадках Зорянську сільську раду можна ставити у приклад для інших. І дуже добре, що сільський голова з командою діляться з іншими власним досвідом шляху до цієї моделі, розповідають про помилки та дають поради, що варто робити, а що варто зробити інакше», — підсумував Руслан Сивий.


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

У ліцеї на Сумщині з’явилася модернізована система вентиляції, що забезпечує комфортні умови для навчання

В Україні представили унікальний посібник для молодіжних центрів

Козелецька громада пише стратегію розвитку за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Планування розвитку територіальної громади

У Чорнобаївській громаді на Херсонщині буде реалізовано 4 проєкти, запропоновані мешканцями

Новий безоплатний курс про терапевтичне письмо від Ірени Карпи