Феномен масових відкритих онлайн-курсів: Найкраща освіта – для кожного
11-12 лютого 2016 року у Київському національному університеті ім. Т. Шевченка відбулася конференція «Як створити успішний масовий відкритий онлайн-курс». Подія була розрахована на 40 учасників, але ...
Додано:
prometheus
11-12 лютого 2016 року у Київському національному університеті ім. Т. Шевченка відбулася конференція «Як створити успішний масовий відкритий онлайн-курс». Подія була розрахована на 40 учасників, але тільки за 2 дні реєстрації своє бажання взяти участь у ній висловили близько 240 вчителів, викладачів, представників компаній та громадських організацій із 19 міст України.
Резонанс події спричинений тією революцією, яку масові відкриті онлайн-курси (МВОК) нині чинять в освітній сфері: це безкоштовний доступ до знань від найкращих викладачів для усіх охочих. Вони різко знижують вартість якісного навчання у перерахунку на одного студента та дозволяють миттєво зробити загальнодоступними курси за новітніми дисциплінами.
Ще одна особливість МВОК викристалізувалася з їх відкритості на противагу консервативності традиційної освіти – можливість оцінки якості освіти до моменту виходу слухачів на ринок праці. Педагог із застарілими навальними матеріалами чи недостатньою кваліфікацією апріорі не здатен створити успішний МВОК, тому що миттєво буде розкритикований експертним середовищем та працедавцями. Таким чином, онлайн-курси можна порівняти із системою електронних закупівель Prozorro, в основі якої – публічність та вибір найкращих пропозицій на ринку.
У США та Європі вже давно оцінили переваги МВОК та їх інтеграції у традиційний навчальний процес – так зване змішане навчання (blended education). Сотні провідних західних навчальних закладів створюють власні онлайн-курси, а Єльський університет у 2015 році відмовився від власного оффлайн курсу з програмування та інтегрував у навчальний процес легендарний Гарвардський курс Основ програмування CS50.
На щастя, масові відкриті онлайн-курси активно розвиваються і в Україні. Зокрема, мова йде про платформу Prometheus, яка за рік свого існування зібрала більш ніж 180 тисяч слухачів. І конференція, присвячена питанням створення успішних онлайн-курсів, показала величезний запит з боку:
- Педагогів, вчителів, викладачів, деканів та ректорів, які у майбутньому прагнуть сформувати фундамент онлайн чи змішаної освіти у своїх навчальних закладах. Переваги онлайн-освіти дозволяють не тільки розвантажити педагогів та сконцентруватися на інших важливих нюансах навчальної програми, а й підвищити рівень контрою знань завдяки інтерактивним завданням.
- Представників компаній, які вбачають в онлайн-освіті додаткові можливості для розвитку свого бізнесу – від підвищення кваліфікації персоналу до просування свого бренду на ринку. З цієї точки зору став цікавий досвід найбільшої української компанії антивірусного програмного забезпечення, яка завдяки створенню курсу по основам інформаційної безпеки збільшила свою долю на ринку антивірусних послуг на 80%. Також цікавим було те, що конференцію відвідали представники таких великих компаній, як Cisco та Ernst&Young.
- Представники громадських організацій, які вже зараз використовують МВОК для побудови більш відповідального, компетентного та свідомого громадянського суспільства. В цьому плані цікавими є курси із протидії корупції, основ економіки, урбаністики, гендерних питань тощо. Зокрема, Софія Голота з Міжнародного фонду “Відродження” розповіла про онлайн-курси, як ефективний інструмент навчання громадських організацій.
Учасники конференції мали змогу прослухати доповіді від 15 спікерів, серед яких були не тільки автори найуспішніших курсів на Prometheus, а й співзасновники платформи – Іван та Вікторія Примаченки, а також Олексій Молчановський.
Завдяки інтенсивним лекціям та дискусіям були повністю розкриті усі особливості створення онлайн-курсів – від підбору персоналу, викладачів, матеріалів лекцій до правильності розміщення світла у студії та роботі зі слухачами на форумах.
Враховуючи таку зацікавленість до першої конференції по МВОК, організатори планують проведення наступних подібних заходів.
Тому, слідкуйте за анонсами подій у блозі на сторінці Prometheus у фейсбук.