Енергетична стійкість громад: як Україна впроваджує розподілену генерацію

22 жовтня 2024 року в Києві відбувся круглий стіл на тему: "Підвищення енергетичної стійкості громад: Регуляторні та практичні аспекти впровадження розподіленої генерації в Україні". Захід ...

pexels-pixabay-236089
Енергетична стійкість громад: як Україна впроваджує розподілену генерацію

22 жовтня 2024 року в Києві відбувся круглий стіл на тему: “Підвищення енергетичної стійкості громад: Регуляторні та практичні аспекти впровадження розподіленої генерації в Україні”. Захід організований Razom We Stand у співпраці з Всеукраїнською Агенцією Інвестицій та Сталого Розвитку (SDIA) та Офісом Реформ Міністерства енергетики.

Учасники заходу обговорили ключові питання щодо впровадження мікромереж у громадах, реконструкції мереж операторами систем розподілу (ОСР) та реформ, необхідних для подальшої інтеграції розподіленої генерації в енергетичну систему України. 

Юлія Усенко, Голова Всеукраїнської Агенції Інвестицій та Сталого Розвитку, представила нове аналітичне дослідження щодо викликів та можливостей розвитку мікромереж у громадах: “Завдяки реформі децентралізації, громади вже демонструють прогрес у підвищенні енергоефективності та використанні відновлюваних джерел енергії. Впровадження мікромереж може суттєво покращити енергетичну стійкість на місцевому рівні, особливо в умовах регулярних руйнувань інфраструктури під час війни, що є критично важливим для забезпечення безперервного постачання електроенергії для об’єктів критичної інфраструктури.” 

Серед ключових тем обговорення були:

- Виконання заходів з реалізації Стратегії розвитку розподіленої генерації до 2035 року;

- Створення мікромереж із використанням сучасних енергетичних технологій, таких як когенераційні установки, енергонакопичувачі та розумні мережі;

- Модернізація енергетичних вузлів і мереж, щоб дозволити їм ефективно працювати як у синхронному так і в ізольованому режимах. 

“Дослідження рекомендує прискорити процеси модернізації мережевої інфраструктури для впровадження мікромереж та створити механізми для залучення відповідних інвестицій. Також важливо розробляти регіональні плани модернізації енерговузлів до кінця 2024 року, з фокусом на об’єкти критичної інфраструктури. Впровадження гібридних сонячних електростанцій  на лікарнях, водоканалах та інших соціально значущих об’єктах дозволить забезпечити їх роботу під час аварійних відключень, що підвищить загальну стійкість енергосистеми на місцевому рівні”, — підкреслив керівник напрямку енергоефективності та зеленої реконструкції Razom We Stand Максим Бевз. 

Дослідження виявило, що основними викликами для розвитку розподіленої генерації в українських громадах є недостатня прозорість енергетичних даних, складні умови для залучення фінансування та виконання процедур приєднання до мереж.  

Микола Колісник, заступник Міністра енергетики України, поділився останніми даними про руйнування енергетичної інфраструктури та плани щодо її відновлення: “Розбудова мереж — пріоритет для Уряду та міністерства, як фактор енергетичної стабільності на місцях. Й ми вдячні парламенту за створення необхідних умов для його реалізації”. 

Василь Новачок, заступник міського голови Хмельницького, презентував досвід впровадження мікромереж для критичної інфраструктури міста, а також поділився планами подальшої розбудови розподіленої генерації в місті та інтеграції її на локальному рівні. 

Артем Пасько, експерт з розвитку електричних мереж, Офіс реформ Міністерства енергетики України, представив механізми впровадження мікромереж та визначив необхідні інвестицій у модернізацію операторів систем розподілу (ОСР), й визначив основні міжнародні асоціації, що зацікавлені у розвитку мікромереж в Україні.

Віталій Николаєнко, керуючий партнер Voltage Group, представив практичні кейси щодо систем зберігання енергії (energy storage) та когенераційних установок (КГУ), а також поділися варіантами технічних рішень, які пропонують Українські девелопери для реалізації проектів мікромереж. 

Сергій Кравчук, директор з трейдингу та постачання електроенергії KNESS, поділився особливостями впровадження розподіленої генерації з приєднанням до мереж споживачів та можливостями використання energy storage для підтримки частоти при паралельній роботі з АТ “Укренерго”.

Відео можете подивитися тут: https://www.facebook.com/RazomWeStand/videos/552021370848277

Дослідження


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

«Ба та Ді проти брехні»: медіа ШоТам презентує новий проєкт для старшого покоління

Рік завершується, а робота в третьому секторі ні

Платформа майбутньої професії: В Україні розвиватимуть напрямок профорієнтації підлітків з вразливих категорій населення

Женевська декларація прав дитини 2024

У 4 старостатах Білозерської громади на Херсонщині стартував проєкт з утеплення укриттів для безпечного перебування в холодний період

Результати 2-го конкурсу субгрантів у межах проєкту EU4CSOs EmpowerUA