Експерти Мережі правового розвитку допоможуть покращити послуги для вразливих мешканців громад Луганщини
Протягом останніх п’яти місяців команда моніторів вивчала спроможність місцевої влади захищати соціально-вразливі групи населення та забезпечувати дотримання їхніх прав у 12 громадах Луганської ...
Додано:
legal_dev_network
Протягом останніх п’яти місяців команда моніторів вивчала спроможність місцевої влади захищати соціально-вразливі групи населення та забезпечувати дотримання їхніх прав у 12 громадах Луганської області. Дослідження відбувається в межах проєкту «Посилення експертного рівня місцевого самоврядування Луганської області для підтримки вразливих груп населення в умовах COVID-19».
За допомогою використання інструментарію Місцевого індексу прав людини експерти оцінювали роботу самоврядування за напрямками освіта, доступ до медичних та соціальних послуг, належне врядування, соціальний захист, гідний рівень життя та доступ до інформації. Результати, які вдалось отримати, знайшли відображення у звітах, що наприкінці липня обговорили експерти й експертки проєкту в чотирьох громадах.
Обговорюючи результати моніторингу та доцільність окремих рекомендацій із начальницею відділу економічного розвитку, торгівлі, інвестицій та інформаційної діяльності Сватівської міської громади Людмилою Кобзевою, стало зрозуміло, що певні частини звіту потребують актуалізації. Необхідно врахувати важливі зміни, які зараз відбуваються у громаді, наприклад, відкриття притулку для постраждалих від гендерно зумовленого насильства. Окрім того, однією із рекомендацій моніторів було залучення представників і представниць громадських організацій до розробки й прийняття місцевих цільових програм. Зустріч зі спеціалістами підрозділів соціального захисту та освіти допомогла доповнити картину надання соціальних та освітніх послуг в громаді важливими даними.
«Громада працює над створенням стратегії розвитку, тож допомога експертів та експерток проєкту неабияк стане у нагоді», – зазначив керівник проєкту Тарас Щербатюк.
В Красноріченській територіальній громаді команда проєкту обговорювала розвиток громади в умовах адміністративно-територіальної реформи, проблеми, які з’явились та шляхи їх вирішення, як-от: не виділення коштів на закупівлю ліків на лікування гострих інфекційних хвороб, відсутність будь-якої інформації щодо надання паліативної допомоги мешканцям громади, відсутність програми із подолання бідності та розвитку освіти. Селищний голова Сергій Глущенко вважає надзвичайно корисною участь громади у проєкті та пообіцяв сприяти у доповненні інформації, якої не вистачає для звіту.
«Такі особисті зустрічі для нас дуже важливі, адже дозволяють побудувати місток довіри між проєктною командою та представниками місцевої влади», – зауважила експертка проєкту Марина Куприкова.
У Нижній Дуванці проєктна команда відвідала одну із місцевих шкіл. Представники місцевої влади поділилися однією із найболючіших проблем – за судовим рішенням багато навчальних закладів закриваються через невідповідність пожежним нормам. Місцеві громади не мають коштів для суттєвого переобладнання приміщення, відтак працівники освіти залишаються без роботи, а дітей змушені влаштовувати в інші навчальні заклади.
Відкриттям для моніторів стало функціонування в Нижній Дуванці місцевого контактного центру, який діє у форматі додатку для смартфону. Завдяки цьому місцеві мешканці мають можливість швидко реагувати та повідомляти про проблеми, однак, на жаль, скористатися ним може невелика кількість населення через низький рівень користування інформаційними технологіями.
Сьогодні Коломийчиська громада має багато викликів, основним із яких є значна міграція до більших громад у зв’язку із відсутністю робочих місць. Менше з тим, незважаючи на брак ресурсів, представники місцевої влади намагаються робити все, що від них залежить, щоб створити комфортні умови проживання для усіх мешканців громади. Дороговказом для підвищення спроможності для них стане визначення рівня дотримання прав людини у таких сферах як: соціальний захист населення, освіта та здоров’я, особливо в умовах пандемії.
«Варто відзначити, що отримана під час поїздки інформація є надзвичайно важливою для створення місцевих стратегій підтримки вразливих груп населення задля пом’якшення на них впливу Covid-10. Робота над ними вже розпочалася. В кінці серпня плануємо презентацію звітів для решти громад», – зауважив керівник проєкту Тарас Щербатюк.
Ця публікація створена за підтримки організації «Людина в біді» та за фінансового сприяння Європейського Союзу. Зміст матеріалу є виключно відповідальністю Мережі правового розвитку і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу та організації «Людина в біді».