Представлено результати проєкту «Розробка рекомендацій щодо формування ефективних місцевих політик через вимірювання згуртованості громад»

18 травня 2024 року експерти ГО «Інститут громадянського суспільства» Анатолій Ткачук, Юрій Третяк та Борис Білий представили на брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі основні здобутки ...

Додано:
powerreform

18062024
Представлено результати проєкту «Розробка рекомендацій щодо формування ефективних місцевих політик через вимірювання згуртованості громад»

18 травня 2024 року експерти ГО «Інститут громадянського суспільства» Анатолій Ткачук, Юрій Третяк та Борис Білий представили на брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі основні здобутки реалізованого проєкту «Розробка рекомендацій щодо формування ефективних місцевих політик через вимірювання згуртованості громад», що здійснювався з грудня 2023 р. по червень 2024 р. за підтримки Міжнародного фонду «ВІДРОДЖЕННЯ».

Метою проєкту стало проведення комплексного аналізу нормативного регулювання європейської політики згуртованості та її українського відповідника – державної регіональної політики, порівняння практичного досвіду України і ЄС у сфері підвищення згуртованості суспільства, а також розробка Методичних  рекомендацій для оцінки згуртованості територіальних громад і використання такої оцінки у розробці місцевих стратегій та/або програм розвитку.

Актуальність реалізованого проєкту зумовлена, насамперед, розумінням тієї обставини, що в сучасних умовах  рівень згуртованості громади безпосередньо впливає не тільки на спроможність забезпечення її стійкості, але й на якість життя її мешканців, морально-психологічний клімат, який в ній панує та перспективи її існування та подальшого розвитку, тобто, на майбутнє громади.

Відкриваючи брифінг, Анатолій Ткачук, відзначив, що проєкт став продовженням багаторічної роботи Інституту громадянського суспільства щодо формування ідеології згуртованості українського суспільства, через згуртованість громад, територій, регіонів, окремих спільнот, зокрема, сім’ї. Він наголосив, що саме Інститут громадянського суспільства був серед піонерів теми згуртованості, започаткувавши свого часу цикл «Діалоги про згуртованість», де вперше в публічному просторі знані науковці, експерти, громадські діячі обговорювали і аналізували поняття «згуртованість», його складові, роль та місце в розвитку нації, суспільства та держави.

Юрій Третяк у своєму виступі розкрив історію появи уже політики згуртованості, яка зродилася у Європейському Союзі у 60-х роках минулого століття. Він зазначив, що основною метою цієї політики тоді було досягнення кращої і ефективнішої інтеграції країн-членів ЄС насамперед у сфері економіки, але згодом ця політика набула сучасних рис і стала бути спрямованою передовсім на вирівнювання економічного, соціального та культурного розвитку уже окремих регіонів та територій країн учасниць  ЄС, насамперед тих країн, які увійшли до Унії на початку нинішнього століття.

Експерт відзначив, що у програмному періоді 2021-2027 років, політика згуртованості ЄС спрямована на досягнення 5-ти основних цілей, зокрема:

  • Більш конкурентоспроможна та розумніша Європа шляхом сприяння інноваційним та розумним економічним перетворенням та регіональним ІКТ зв’язкам.
  • Більш екологічна («зелена») економіка з низьким вмістом вуглецю, перехід до чистої економіки з нульовим вмістом вуглецю, пом’якшення змін клімату.
  • Об’єднана (більш зв’язана) Європа завдяки покращеній мобільності.
  • Більш соціальна та інклюзивна Європа, яка впроваджує Європейську основу соціальних прав.
  • Європа ближча до громадян завдяки сталому та інтегрованому розвитку всіх типів територій.

Остання із наведених цілей політики згуртованості ЄС, це саме та ціль, в рамках якої  ЄС фінансує реалізацію стратегій розвитку громад в своїх країнах-членах. Тому важливо на рівні громад готувати дуже якісні планувальні документи – стратегії розвитку чи, за потреби, плани відновлення, які обов’язково повинні базуватися на підходах, які передбачає згуртованість територіальних громад», – наголосив Юрій Третяк.

Експерт застеріг, що якщо Україна не підготує швидко та якісно відповідні інституції і персонал, не узгодить вітчизняне законодавство з європейським, можливості які має політика згуртованості ЄС,  будуть нам недоступні.  «Розбудовуючи згуртовану громаду, досягнемо ситуації, коли будемо не освоювати європейські кошти, а інвестувати і використовувати їх на благо українських громад, наголосив Юрій Третяк.

У свою чергу Борис Білий,  у своєму виступі представив основні результати опитування мешканців пілотних громад Бишівської та Теофіпольської, які дозволили зробити висновки про рівень їх згуртованості  та підготувати відповідні рекомендації, насамперед представникам ОМС та іншим зацікавленим сторонам щодо його посилення. Відповідна презентація, яка містить цю інформацію, доступна за посиланням.

Анатолій Ткачук у своєму виступі наголосив, що реалізуючи проєкт, експерти визначили що згуртованість громади ґрунтується на п’яти основних елементах, це, зокрема: ідентичність, довіра, доступність, справедливість, взаємодія.  Відтак,  вона є насамперед, здатністю жителів територіальної громади, органів місцевого самоврядування, які вони обирають чи які формуються у територіальній громаді на підставі закону, об`єднувати зусилля та провадити дії, що забезпечують стійкість та розвиток громади в інтересах усіх її жителів.

Він також відзначив важливість пошуку та розширення інструментарію формування та підтримки згуртованості у громадах, з огляду на її роль та значення в забезпеченні стійкості, особливо в сучасних умовах, коли війна набула затяжного та непередбачуваного характеру, а спроможність центральної влади є недостатньою та спорадичною.

Пан Анатолій також відзначив, що при підготовці стратегічних документів на місцевому та регіональному рівнях, виробленню та реалізації відповідних політик, має передувати етап серйозного вивчення і аналізу місцевих ресурсів і особливостей, і тут, саме згуртованість є, і таким ресурсом, і може бути важливою складовою у реалізації таких місцевих політик. У цьому контексті важливим інструментом може бути Опитувальник, який експерти ІГС підготували у ході реалізації проєкту. Він допоможе визначити існуючий рівень згуртованості громади та скласти уявлення про шляхи її посилення і зміцнення.

З Опитувальником можна ознайомитися за посиланням.

Анатолій Ткачук також наголосив, що розроблені у ході реалізації проєкту Методичні рекомендації  оцінки згуртованості є черговим вагомим внеском Інституту громадянського суспільства у методологічну та методичну підтримку реформи децентралізації, зокрема, місцевого та регіонального розвитку.

У ході проведення брифінгу було також представлено створений відеоматеріал, який дохідливо і наочно розкриває зміст, значення і роль згуртованості у громадах та основні інструменти її досягнення і зміцнення.

Повний відеозапис презентації за посиланням

Цей захід проведено в рамках реалізації проєкту «Розробка рекомендацій щодо формування ефективних місцевих політик через вимірювання згуртованості громад», що реалізується ГО «Інститут громадянського суспільства» за  підтримки Міжнародного Фонду «Відродження». Зміст цього заходу представляє позицію його учасників і не обов’язково відображає позицію Міжнародного Фонду «Відродження».


Тематика публікації:                 

Останні публікації цього розділу:

Для жителів Херсона та області провели онлайн-семінар з антидроної безпеки

Місцева влада Ріпкинської громади знає, як забезпечити ефективну взаємодію із громадськістю

Мешканці Зазимської громади обговорили екологічну складову Стратегії розвитку

У Рівному відбувся Форум молодіжних працівників та працівниць Рівненщини - 2024

Харків прийняв наймасштабніший форум благодійних організацій Північно-східного регіону

Час сформулювати спільну стратегію перемоги: представники громадянського суспільства України звернулися до світових лідерів