Відбулася дискусія “Які низові ініціативи потрібні місту?”

24 – 25 лютого в Івано-Франківську відбувся Фестиваль Франківської майстерні – підсумковий захід інкубаційної освітньої програми для наступного покоління проактивного кластеру міста.Програма ...

28238243_776152779256517_28312373378995716_o
Відбулася дискусія “Які низові ініціативи потрібні місту?”

24 – 25 лютого в Івано-Франківську відбувся Фестиваль Франківської майстерні – підсумковий захід інкубаційної освітньої програми для наступного покоління проактивного кластеру міста.

Програма “Франківська Майстерня” працює з низовими (bottom-up) ініціативами, які народжуються окремими людьми, активістами, ініціативними групами. Що може вирости з низових ініціатив і для чого вони потрібні? Публікуємо думки з публічної дискусії “Які bottom-up ініціативи потрібні місту?”, що відбулася на “Фестивалі Франківської майстерні” 24 лютого. В дикусії взяли участь Ярослав Мінкін  – голова Правління Молодіжної організації “СТАН”, Тетяна Василик – помічниця керівника платформи “Тепле Місто”, менеджерка з внутрішніх комунікацій проекту “Promprylad.Renovation”, Євгенія Бардяк – голова громадської організації “Молода Просвіта”, Олесь Зазулін – засновник Detali, та модератор Тарас Грицюк – cпівзасновник ГО “Інша Освіта” та соціальний інвестор в Urban Space 500.

28238566_776152072589921_7272561638827978635_o

“Франківськ має історичний бекграунд закритого воєнного містечка, де всім комфортно і все є. Але прилив людей з іншим досвідом народжує нові ініціативи.”

Олесь Зазулін

Я роблю вечірки близько семи років. Минулого року запустили проект Detali – техно-рейви на заводах. Раніше в клубах було більше музичного різноманіття, але тепер вони переходять на “попсові” формати, зникає місце для іншої музики. І якщо в клубах є все необхідне обладнання – звук і світло, – то робити рейви на заводах не просто, бо все потрібно робити з нуля. Зробити рейв-тусовку у своєму місті, щоб не наші люди кудись їхали, а до нас щоб з‘їжджалися, було бажанням зсередини – я часто спілкуюся з молоддю, яка скаржиться на відсутність пропозиції альтернативного музичного продукту. Після запуску нашого проекту з‘явилось більше схожих пропозицій і у Франківську, і в інших містах.

Євгенія Бардяк

Івано-Франківськ – це місто, де всі одне одного знають. Часто на заходи ходять одні й ті ж люди, і з цим зіштовхується більшість місцевих організацій. У Франківську є багато груп людей, які працюють в різних сферах, і варто працювати над тим, щоб ми перетиналися в своїй діяльності. Але у справі активізації людей перед нами стоїть потреба розробки власного освітнього інструментарію, адже ми часто використовуємо продукти або інструменти, які розроблені не нами.

Наша організація існує 22 роки і нас часто питають, навіщо відроджувати щось давнє, але організація має свою історію та має відповідати сучасним потребам. Можна зберігати культуру, традиції, але при цьому не заморожуватись в минулому. Своїм прикладом ми хочемо показати, як можна бути і проукраїнськими, і мультикультурними водночас.

Ярослав Мінкін

Один з напрямків роботи організації “СТАН” це міжкультурний діалог –  робота з іноземними студентами, яких є близько півтори тисячі в Івано-Франківську. Таким чином ми інтегруємо їх в локальне суспільство, розбудовуємо різноманіття в Україні та Франківську та промоціюємо права людини. Ми стали цим займатися, оскільки, на нашу думку, суспільство не може динамічно розвиватися та бути стійким, якщо воно не є різноманітним, мирним та таким, в якому цінують різноманіття. Критики нашої діяльності це переважно люди, які зосереджені на збереженні культурної ідентичності попередніх століть, що не завжди може задовільнити потреби сучасної молоді.

Тетяна Василик

Тепле Місто” позиціонує себе як платформа для ініціатив та синергій між ними. Urban Space 100 є, в першу чергу, фізичною платформою, але також надає можливість грантової підтримки для ініціатив міста. Також є програма “Міськи гранти”, яка не тільки надає фінансову підтримку, але і пропонує навчання. За 2-3 роки діяльності ця робота принесла реальні результати і окремі ініціативи сформувалися в повноцінні організації або перейшли на якісно вищий рівень – наприклад, Кінороби та “Франківськ, який треба берегти”.

Urban Space 100 вже стає замалим для Франківська, є дуже багато нових ініціатив. Тому виникла ідея ревіталізації заводу Промприлад та створення нової платформи, яка працюватиме в напрямах економіки, урбаністики, освіти та культури. Це має бути стартова платформа, для різних напрямків, сприяти перетину різних гравців та різних кіл, ще один проект, що допомагатиме ініціативам розвиватися та виходити на нові масштаби.

Питання з залу: Є два Франківська: один – з Urban Space 100, платформою “Тепле місто” і фестивалем Porto Franko, та другий, який є набагато більшим і в якому нічого цього не знають.  Чи є в ваших організаціях стратегії, як один Франківськ перетікатиме в інший?

Ярослав Мінкін

На мій погляд, лінія перетину цих двох Франківських в розташована на ринку біля Ратуші. Перше куди треба йти – ринок, бо там є багатокультурність і справжнє життя. Є хіпстерська частина в місті, на якій відбуваються події, але чим більше ми будемо відсторонюватися, тим менше шансів на зміни. Сумний досвід нашої організації: провокувати – не найкраща стратегія. Ми проводили перформанси та інтервенції, але ми практикуємо спілкування з незнайомими людьми на нейтральній території. Пропагуємо стратегію відкритості.

28424262_776151119256683_5564392698905776204_o

Тетяна Василик

Чим більше різних професійних середовищ виникає, тим більше людей в них з’являється. Не всі повинні прагнути змінити світ та країну, але для тих, чиї потреби не задоволені – Промприлад та Тепле місто є майданчиками для цього. Команда “Теплого сіта” наполовину не з Франківська, бо є охочі з інших міст, а також складності з тим, щоб знайти людей тут.

У місті має бути кілька центрів, і їх мають створювати самі люди. Тобто, що це бажання має виникати знизу. Адже у всіх організацій є певний ліміт, операційний та емоційний. Не всім можна про все розказати і все пояснити, що ми робимо і чому.  

Тарас Грицюк: Чи ми як громадські активісти відповідаємо на якусь потребу, чи пропагуємо потребу? Варто реагувати чи промувати бачення?

Євгенія Бардяк

Зазвичай ми спочатку вивчаємо ситуації та потреби, аналізуємо, які проблеми які люди бачать. Досить часто люди не здатні побачити деякі проблеми, тому ми з точки зору свого досвіду пропонуємо їм та питаємо. Часто даємо більше, ніж вони готові.

Тетяна Васлик

Треба шукати баланс. Є усвідомлена потреба,є щось, що тебе хвилює. І ти шукаєш тих, кого це теж хвилює, і домовляєшся. Тоді це низова ініціатива. А якщо вже хтось вирішує, чи це потрібно чи ні, то це вже зверхня позиція.

Резюме

Існує кілька Франківських, існують різні ініціативні групи. Об’єднання можливе завдяки розвитку довіри, спільних цінностей та обміну ідеями, ресурсами, аудиторіями.Необхідно знайомити людей одне з одним, з цього може виникати довіра та розуміння ініціатив та стратегій.

 

Про програму:

“Франківська Майстерня” – це локальна інкубаційна програма неформальної освіти в сфері активного / демократичного громадянства. Програма має на меті будувати та підтримувати зв’язки між новим поколінням низового активізму та сталими гравцями в культурі, владі та бізнесі, створити умови для їх співпраці на різних рівнях, а також втілити якісний продукт неформальної освіти, який стане адекватною відповіддю сучасним потребам локального громадянського суспільства в рості та розвитку. Програму реалізовує ГО “Інша Освіта” в рамках довгострокової освітньої стратегії навколо ревіталізації заводу Промприлад. Проект “Розширення можливостей локальних активістів в Івано-Франківську. Майстерня” за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні. Погляди координаторів та учасників заходу не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.

E-mail: [email protected]

Сайт

Фейсбук


Тематика публікації:          

Останні публікації цього розділу:

Український молодіжний фонд розпочинає співпрацю з Радою Європи

У Берліні відбулась міжнародна конференція з відновлення України

ZDOROVI проведуть масштабний навчальний курс для керівників лікарень

"Єднання заради дії": Уманська молодь серед переможців

Триває набір до Молодіжного клубу ANTS

Запрошення стати учасником Мережі партнерів ANTS