Доступ до правової допомоги на Хмельниччині. Про підходи до рішення низових організацій

Із лютого 2023 року Мережа правового розвитку в межах програми посилення спроможності локальних організацій реагувати на виклики війни підтримала ініціативу ГО «Подільська правова ліга» (м. ...

Додано:
legal_dev_network

333054669_142160008501658_2151597096752700294_n
Доступ до правової допомоги на Хмельниччині. Про підходи до рішення низових організацій

Із лютого 2023 року Мережа правового розвитку в межах програми посилення спроможності локальних організацій реагувати на виклики війни підтримала ініціативу ГО «Подільська правова ліга» (м. Хмельницький), яку реалізувала команда із юристів та психологині. Робота передбачала виїзди до центрів зайнятості, місць компактного проживання, віддалених сіл, де здійснювали консультації безробітних, у тому числі людей з інвалідністю, малозабезпечених та ветеранів війни. Про системну роботу та використані підходи розповімо нижче. 

 

Правова допомога

Із лютого по листопад організація проконсультувала понад 210 осіб. ВПО, місцеві жителі та ветерани війни зверталися з питаннями мобілізації, перетину кордону, встановлення юридичних фактів на тимчасово окупованих територіях, щодо пенсійного, спадкового права, соціальних виплат, виплатами для родин загиблих військовослужбовців, оформленням житла тощо.

Крім того, організація активно працювала над справами, пов’язаними з захистом потерпілих від домашнього насильства, співпрацюючи з притулками та мобільними бригадами. Та мають позитивні рішення суду.

На фото: виконавча директорка ГО «Подільська правова ліга», координаторка проєкту Анастасія Площинська. Фото з FB-сторінки Анастасії Площинської

«Із серпня почали їздити в госпіталі реабілітації військовослужбовців командою з юристами та психологинею. Відвідуємо його раз або двічі на тиждень, тому що з такою періодичність там змінюються пацієнти. Беремо з собою папір і принтер, щоб одразу на місці готувати документи, а не перенаправляти до установ, адже ветерани не завжди мають фізичну можливість їздити по місту. Питань мають дуже багато, в основному, з матеріальним забезпеченням і виплатами. Ми вже мали практику співпраці з уповноваженою з прав людини в області й іншого разу плануємо спільно виїжджати з фахівцями Пенсійного фонду й управління соцзахисту. Відчуваємо велику вдячністю за цю допомогу від військових», ー розповідає виконавча директорка ГО «Подільська правова ліга», координаторка проєкту Анастасія Площинська.

На фото: виїзд в госпіталь реабілітації військовослужбовців. В складі мобільної групи юрист ГО «Подільська правова ліга» Андрій Палінчак і регіональна представниця омбудсмена Оксана Кізаєва. Фото Анастасії Площинської

Крім того, раз на місяць команда організації відвідує місце компактного проживання ВПО у Дунаївцях Хмельницької області. І завдяки цьому збільшує їхню доступність до правової допомоги, адже в населеному пункті немає транспортного сполучення. 

Також відвідували села й бібліотеки Олешина, Черепова, Великої Калинівки, Жванця, Зінькова Хмельницької області. 

На фото: зустріч у Зінькові. Фото Анастасії Площинської

«Для прикладу, близько 30 активних жителів/-ок Зінькова запросили нас у громаду, написавши через соцмережі. Вони обурені бездіяльністю сільського голови. Жителі попросили проконсультувати щодо форм місцевої демократії. Більшість людей хочуть відставку голови, але якогось чіткого механізму, який би діяв в умовах військового стану зараз немає. Ми надали їм зразки заяв до Державного бюро розслідувань та Національного агенства із запобігань корупції, інших правоохоронних структур та Жіночого антикорупційного руху, який працює на Хмельниччині й проводять журналістські розслідування», ー говорить Анастасія Площинська. 

Однією із найбільш гострих і системних проблем у громадах є неналежне оформлення нерухомості. Багато переселенців готові придбати нове житло, але через велику кількість неоформлених будинків, земельних ділянок під ними, особистого користування з цим виникають проблеми. Під час продажу, угоду обговорюють усно, у кращому випадку, роблять розписку. Нові господарі не завжди розуміють, що така купівля, без документів, є дуже сумнівною. Тож виникає безліч питань як поновити строк для прийняття спадщини, визначити додатковий строк, якщо пройшло 10 або 20 років, як оформити документи. 

 

Психологічна допомога

На фото: під час лекції для жінок «Психологічна підтримка жінок в умовах війни». Крайня зліва Світлана Петриченко. Фото Анастасії Площинської

«Раніше, десь у 2017-2018 роках, у межах одного із проєктів Мережі правого розвитку ми залучали психолога, але потім припинили цю практику. А от зараз знову ж таки завдяки підтримці МПР відновили. Психологиня консультує на сторінці партнерської ГО «Центр розвитку жінок» безоплатно онлайн у межах роботи центру. Після наших офлайн заходів ми перенаправляємо до Центру і психологиня надає безоплатні консультації. Треба працювати з психологами тому, що сьогодні люди дуже в складному стані приходять і психолог потрібен як юристу і команді, щоб протидіяти вигоранню, так і нашим клієнтам», ー зазначає Анастасія Площинська.

На фото: лекція для жінок «Психологічна підтримка жінок в умовах війни». Фото Анастасії Площинської

Також було проведено дослідження щодо того, як спілкуватися із військовослужбовцями. На основі отриманих даних психологиня Світлана Петриченко розробила поради для членів родин військових про те, як краще з ними спілкуватися у форматі відео.

Загалом із липня по вересень психологічну допомогу отримали понад 40 осіб. А загальне охоплення онлайн-вебінарів становить близько 1000 переглядів.

 

Спільнота

Задля посилення один одного ГО «Подільська правова ліга» посилює партнерства на Хмельниччини. Понад 20 правозахисних і не лише організацій об’єдналися в неформальну коаліцію. Відтак це дає можливість перенаправляти й оперативно вирішувати проблеми жителів/-ок громад, переселенців, об’єднувати ресурси й матеріально-технічне забезпечення. 

«Наприклад, коли ми їдемо в госпіталь, повідомляємо про це наших партнерів, які займаються волонтерськими хабами. Вони надають нам гуманітарну допомогу, або також приєднуються до виїзду,» ー розповідає Анастасія Площинська.

PS. ГО «Подільська правова ліга» увійшла до Мережі правового розвитку із 2015 року.

 

Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».

 


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

Проблеми та виклики громад північного прикордоння: на Волині відбувся обмін досвідом

На робочому засіданні Ради ВПО (Берислав) вирішили провести нове анкетування

План відновлення та розвитку Новобілоуської громади: візія, стратегічні цілі і завдання відновлення

100 тисяч життів на рік: як тютюнова епідемія загрожує демографічному розвитку України

Skills4Recovery та JA Ukraine провели ярмарок молодіжного підприємництва Junior EXPO-2024 у Києві

«STOPманіпулятор» — сказали студенти з Вінниці під час дводенного тренінгу