Діти і війна: як громадам забезпечити належний догляд і опіку?

Експерти U-LEAD систематизували інформацію щодо повноважень органів місцевого самоврядування у сфері захисту прав дітей, а також розповіли про основні функції органу опіки та піклування під час ...

Додано:
Oksana Stelmakh

children_ua
Діти і війна: як громадам забезпечити належний догляд і опіку?

Експерти U-LEAD систематизували інформацію щодо повноважень органів місцевого самоврядування у сфері захисту прав дітей, а також розповіли про основні функції органу опіки та піклування під час воєнного стану.

20 березня робоча група з питань соціального захисту провела інформаційну сесію «Захист прав дітей в територіальних громадах». Керівник групи, радник Регіонального офісу «U-LEAD з Європою» у Житомирській області Валерій Мікуліч охарактеризував її так: «У зв’язку зі значною плинністю кадрів у громадах, від новопризначених працівників соціальних служб та інших установ, які опікуються дітьми, ми отримуємо дуже велику кількість запитань щодо захисту прав дитини під час воєнного стану. В ході інформаційної сесії експерти U-LEAD надали відповіді на найбільш важливі та ті, що потребують нагального роз’яснення».

З представниками громад працювали експертки Наталія Кузяк та Ірина Змисна. Вони розповіли учасникам про впровадження комплексного підходу: «Комплексний підхід до надання послуг в громаді, який включає одночасно соціальний захист, освіту, охорону здоров’я, ювенальну превенцію та інші види послуг, дозволяє забезпечити дотримання прав дітей та підвищити добробут громади», – наголосила Ірина Змисна.

Також вони пояснили, як організувати роботу органів опіки та піклування на рівні громади для захисту особистих і майнових прав та інтересів дітей. Особливу увагу приділили організації роботи органу опіки та піклування під час воєнного стану, а також роботі з дітьми, що мають статус внутрішньо переміщеної особи.

«Опіка, піклування є особливою формою турботи про неповнолітніх дітей, що залишилися без батьків. Реалізація її на рівні громади дозволить забезпечити виховання неповнолітніх, які залишилися без батьківського піклування внаслідок смерті батьків, хвороби батьків або позбавлення їх батьківських прав чи з інших причин, а також захистити їхні особисті і майнові права та інтереси», – зазначила Наталія Кузяк.

Орган опіки і піклування — це виконавчий комітет місцевої ради, який об’єднує службу у справах дітей, управління соціального захисту, комісію з питань захисту прав дітей та опікунську раду. Представники органу мають право встановлювати статус, влаштовувати, перевіряти умови влаштування, утримання, виховання, навчання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, можуть переводити дітей, життю та здоров’ю (у тому числі психічному) яких загрожує небезпека, до інших форм влаштування.

Експертки нагадали, що у 2023 році Порядок провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 року № 866 був доповнений пунктами 78-82. Ці доповнення регламентують особливості влаштування дітей, які залишилися без батьківського піклування, у тому числі дітей, розлучених із сім’єю, дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану. Йдеться про особливості:

  • тимчасового влаштування,
  • влаштування за наявності документів,
  • влаштування переміщених (евакуйованих) за межі України дітей,
  • застосування спрощеної процедури оформлення опіки особами, що перебувають в родинних стосунках з дитиною (наприклад, хрещеними батьками).

Важливо, що під час дії на території України надзвичайного або воєнного стану від осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах (у тому числі хрещеними батьками) не вимагають проходження курсу навчання у центрі соціальних служб, коли ці особи влаштовують в свою сім’ю під опіку дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Також експертки нагадали учасникам про те, хто може подавати заяву про взяття на облік дитину, що має статус ВПО.

Якщо дитина молодша 14 років, то заяву від її імені подають батьки або усиновлювачі, родич, в якого вона проживає, якщо прибула без супроводження законного представника, або представник органу опіки та піклування за місцем перебування дитини (у разі відсутності законного представника та родича). Якщо дитина старша 14 років, то заяву про взяття на облік ВПО вона подає особисто.

Заяву про взяття на облік ВПО малолітньої дитини, яка є дитиною-сиротою або дитиною, позбавленою батьківського піклування, для отримання довідки подає опікун, піклувальник, прийомні батьки, батьки-вихователі або керівник дитячого закладу, закладу охорони здоров’я або закладу соціального захисту.

Підсумовуючи захід, Валерій Мікуліч зазначив: «Фахівцям служб та установ місцевих рад, які опікуються дітьми, важливо постійно бути в курсі того, що відбувається в громаді. Адже діти, які ростуть під час війни потребують більшої уваги, підтримки дорослих та вчасного втручання у нестандартні ситуації».


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

План відновлення та розвитку Новобілоуської громади: візія, стратегічні цілі і завдання відновлення

100 тисяч життів на рік: як тютюнова епідемія загрожує демографічному розвитку України

Skills4Recovery та JA Ukraine провели ярмарок молодіжного підприємництва Junior EXPO-2024 у Києві

«STOPманіпулятор» — сказали студенти з Вінниці під час дводенного тренінгу

Як забезпечити перехід на безпечне програмне забезпечення, що посилить кіберстійкість України?

Понад пів тисячі молодих людей дослідили роль Молодіжної ради