CITIES CHANGEMAKERS CONGRESS: об’єднані для розвитку

Україна знаходиться в світовій тенденції збільшення кількості міського населення. Зараз 69% населення нашої країни проживає в містах, а з роками урбанізація тільки пришвидшиться. Сьогодні міста стали ...

P1000120
CITIES CHANGEMAKERS CONGRESS: об’єднані для розвитку

Україна знаходиться в світовій тенденції збільшення кількості міського населення. Зараз 69% населення нашої країни проживає в містах, а з роками урбанізація тільки пришвидшиться. Сьогодні міста стали не просто місцями проживання, а точками росту світової економіки. Очевидно, що роль міст стрімко підвищується і в Україні, а люди в них будуть прагнуть кращої якості життя та більшого комфорту.

Що зробити, щоб українські міста витримали глобальну урбаністичну конкуренцію? Як зробити так, щоб децентралізація стала каталізатором прогресу для наших міст? Яким чином налагодити взаємодію між різними зацікавленими сторонами в громадах так, щоб влада, бізнес та громадськість співпрацювала в парадигмі win-win і породжувала міські прориви?

Агенція «Спільні зусилля» довгий час працювала над пошуком як відповідей на ці питання, так і рішень, реалізація яких запустила б змінотворчі процеси в українських містах. Виходячи з місії організації – формування нової управлінської культури в містах – Агенції «Спільні зусилля» розробила Екосистему проектів стимулювання місцевого розвитку, яка полягає в створенні достатнього «ландшафту» впливів на різні зацікавлені сторони в містах, щоб вони почали діяти в такий спосіб, при якому міста будуть розвиватися.

Цими вихідними, 16-17 грудня 2017 року, за ініціативи Агенції вперше в Україні відбувся Cities Changemakers Congress (Конгрес міських змінотворців). Понад 250 осіб з 50 громад з різних куточків країни з’їхалися в столицю, аби напрацювати оптимальну модель міжсекторальної взаємодії в містах та скласти план дій для стейкхолдерів (зацікавлених сторін) по її впровадженню.

Згідно концепції Конгресу кожне місто в своїй делегації мало містити представників всіх трьох секторів: влади, бізнесу та громадськості. У першому Конгресі взяли участь представники Тернополя, Ужгорода, Вінниці, Чернівців, Хмельницького, Кам’янець-Подільського, Житомира, Жмеринки, Зінькова, Горішніх Плавнів, Полтави, Краматорська, Дніпра, Запоріжжя, Южного, Одеси, Скадовська, Кропивницького, Знам’янки, Києва, Богуслава, Коломиї, Львова, Івано-Франківська, Мукачево, Рівного, Дрогобича, Сум, Черкас, Харкова, Трускавця, Кам’янського, Ніжина, Прилук, Вишневого, Тростянця, Чорткова, Маріуполя, Вугледару, Боярки, Чернігова, Каховки, Слов’янська, Переяслав Хмельницького, Луцька, Білої Церкви, Енергодару, Новоукраїнки, Тульчина та Пирятина.

Організатори Конгресу прагнуть перетворити його в щорічну подію, яка збирає та створює мережу лідерів позитивних змін в громадах з боку місцевої влади, бізнесу та громади, що хочуть передати свій кращий досвід колегам з інших міст, а також тих, хто прагне переймати цей досвід для практичного втілення в життя.

Конгрес міських змінотворців – це комунікаційний майданчик для обміну кращими українськими практиками впровадження позитивних змін в громадах, які ініціюють влада, бізнес та громадськість, а також пошуку оптимальної моделі конструктивної взаємодії всіх зацікавлених сторін, яка б вмотивувала всі сторони докладати зусилля до розвитку своїх міст, створюючи синергію для міських проривів.

Руслан Рохов, голова правління Агенції «Спільні Зусилля», засновник Школи Мерів та ініціатор проведення Конгресу міських змінотворців відкриваючи захід зазначив:

«Ідея провести Конгрес міських змінотворців була наступним логічним крок після впровадження програми «Школа Мерів». Це продовження роботи над формуванням «ландшафту» проектів, які мають впливати на місцевий розвиток. Озирнувшись назад, після третього випуску Школи Мерів, після створення Клубу Випускників Школи Мерів, після агітації за створення агенцій місцевого розвитку та створення їх, після підготовки проектних команд для цих інституцій, після проведення Міжнародного конгресу мерів, після розробки інструменту моніторингу динаміки розвитку міст – City Progress Index – ми побачили, що всього цього не достатньо для такого впливу на місцевих лідерів, при якому українські міста не зможуть не розвиватися. Це тому, що більшість змінотворців на місцях не придставлені в місцевому самоврядуванні і часто не хочуть туди йти, діючи в інший спосіб – змінюючи простір довкола в ролі бізнесу чи громадських діячів.

Саме тому ми ініціювали проведення першого Конгресу міських змінотворців. Конгрес – це можливість зробити так, щоб влада, бізнес та громадськість не взаємознищували одне одного в боротьбі за доступ до ресурсів, а виробили спільне бачення розвитку, в якому влада була б способом реалізації цього бачення, не залежно від того, в чиїх вона руках.

Мені здається, щойно в Україні з’явиться достатня кількість позитивних прикладів, де громадськість та бізнес є залученим до процесу прийняття владних рішень, прикладів того, що з ними консультуються, що вони є реально акціонером міста, запит на такий спосіб взаємодії в громаді вмотивує перейняти цей досвід всіх інших. Як наслідок, це, як вірус, почне «заражати» українські міста і ми реально отримаємо місцеву демократію, що виражатиметься залученості великої кількості зацікавлених осіб до процесу прийняття рішень. А це, в свою чергу, створить соціальний капітал в громаді, вивільнить енергію для взаємодії та забезпечить синергію для розвитку міст. А з розвитком міст прийде й розвиток України».

Під-час Конгресу учасники разом зі спікерами та тренерами акцентували свою посили на формулюванні підходів, що покликані запустити позитивні трансформації в містах, на тому, що конкретно слід зробити кожному у своєму місті, щоб це стало можливим, та на прагненні поїхати додому з планом роботи.

Два дні насиченої роботи – презентацій кращих практично реалізованих місцевих трансформацій, їх обговорення під-час публічних дискусій, практична робота над плануванням концепції оптимального механізму міжсекторальної взаємодії в українських містах – завершилося напрацюванням рекомендацій місцевим стейкхолдерам (зацікавленим), які допоможуть їм створити оптимальну модель взаємодії в громадах, яка б впровадила парадигму win-win, при якій не буває переможених.

Підсумком роботи Конгресу стане резолюція, яку оприлюднять до кінця грудня, після оцифрування напрацьованих матеріалів командою Громадянської Платформи “Нова Країна”, що сформує своєрідні дороговкази та інструкції, згідно яких потрібно діяти, щоб налагодити в містах модель плідної взаємодії між різними стейкхолдерами, що з часом сформує культуру інклюзивної міжсекторальної взаємодії між бізнесом, владою і громадськістю, яка б спонукала всі сторони долучатися до розвитку свого міста та долучати інших.

Наступним нашим кроком, після оприлюднення резолюції Конгресу, буде розвиток Мережі міських змінотворців (#CitiesChangemakersNetwork), що формуватиметься в 50 пілотних містах, які відгукнуться на пропозицію розпочати роботу над впровадженням інклюзивної інституційної моделі міжсекторальної взаємодії в своїй громаді.

Під-час другого Конгресу міських змінотворців, який відбудеться в 2018 році, ми підіб’ємо підсумки діяльності мережі, а також додамо нові можливості, які будуть корисними міським “ченджмейкерам”.

Після підписання Меморандуму про співпрацю Заступник міського голови Чернівців Володимир Середюк (на фото – ліворуч), бізнес консультант генерального директора компанії HUAWEI UKRAINE Олександр Діденко (наступний), Голова правління Агенції “Спільні Зусилля” Руслан Рохов (в середині) та генеральний директор HUAWEI UKRAINE Чжоу Хаодз (крайній праворуч) взялися за руки символізуючи партнерство в запуску пілотного проекту в Чернівцях.

Окрім всього вже сказаного, окремо потрібно відмітити, що на початку Конгресу було підписано два трьохсторонніх Меморандуми про співпрацю між Компанією HUAWEI UKRAINE, Агенцією «Спільні Зусилля», а також містами Чернівці та Ніжин. Ці два міста, а також місто Полтава, отримали можливість бути забезпеченими експертною підтримкою впровадження технологій Smart City завдяки тому, що цьогорічні учасники Школи Мерів з цих міст розробили кращі, на думку експертів, стратегії розвитку своїх міст.

Генеральний директор компанії HUAWEI UKRAINE Чжоу Хаодз підписує трьохсторонній Меморандум про партнерство у реалізації проекту Smart City в місті Ніжин. Ліворуч від нього його бізнесконсультант Олександр Діденко, а за ним – Секретар Ніжинської міської ради Валерій Салогуб.

Другою родзинкою заходу стало вручення Сертифікатів про завершення навчання на ІІІ програмі Школа Мерів, яке відбулося в суботу, наприкінці першого дня Конгресу. Цим завершилося чотири місяці навчання у 11 команд-учасниць цьогорічної програми. Таким чином, в 2017 році Клуб Випускників Школи Мерів поповнився представниками: Полтави, Чернівців, Дніпра, Кам’янська, Черкас, Трускавця, Вишневого, Ніжина, Одеси, Прилук та Чорткова.

Після отримання Сертифікатів про завершення навчання лідери 11 команд-учасниць ІІІ програми “Школа Мерів” зпібралися для колективного фото. З ліва на право в порядку послідовності стоять: Святослав ГРАБОВСЬКИЙ – лідер команди з Трускавця, Олег МИХАЛИК – лідер команди з Одеси, Ярослав ФЕДОРИШИН – лідер команди з Дніпра, Сергій НАГОРНЯК – лідер команди з Вишневого, Андрій ІВАНЧЕНКО – лідер команди з Кам’янського, Руслан РОХОВ – керівник Школи Мерів, Альона ГОНЧАРЕНКО – лідерка команди з Полтави, Андрій БІЛЬДА – лідер команди з Черкас, в ролі відсутнього мера Чорткова Володимира ШМАТЬКА – співробітник виконавчого комітету Чортківської міської ради, Олексій ПОПОВИЧ – лідер команди з Чернівців, Артем РОЖКО – лідер команди з Прилук, Ольга ОМЕЛЬЧУК – виконавчий директор Клубу Випускників Школи Мерів, і крайній Сергій ОХОНЬКО – лідер команди з Ніжина.

Нагадуємо, що «Школа Мерів» – це інноваційна освітня програма комплексної підготовки міських голів та кандидатів на цю посаду, а також їхніх команд, до управління містами в умовах децентралізації. Програма складається з восьми освітніх модулів, котрі викладаються по п’ятницях, суботах та неділях, стажування в муніципалітетах Польщі та розробки стратегії розвитку міста та проекту вирішення найболючішої проблеми в місті, котрі слухачі програми мають захистити перед експертною комісією.

Відгуки учасників Cities Changemakers Congress

Володимир Кондзьолка, директор “Інституту міста Дрогобич”:

«Чому я вітаю ініціативу проведення Конгресу міських змінотворців?

По-перше, це не є тренінг, це не є навчання, це є форма спілкування людей, які вже щось роблять. При чому, важливо, що кожне місто привезло команду, що представляє владу, громаду та бізнес, щоб почути чи правильно вони роблять, почути інших, як роблять вони, і обмінятися тим безцінним досвідом. Дуже важлива його функція – це впевнитися в собі, що ти робиш правильно.

Друга, на мою думку, фантастично важлива функція – це те, що зібралися представники 50 міст, тобто уже я та багато інших людей обмінялися візитками. І це, власне, йде формування горизонтальної мережі знайомств, які дадуть можливість потім приїхати, перейняти досвід, запросити до себе. Конгрес надає людям, що творять зміни, впевненості та дозволяє набути нових цікавих практик і знайомств. За це подяка організаторам.

Мене запросили поділитися, як в Дрогобичі використали сучасні інструменти Smart City для того, щоб залучити людей до управління містом. У нас це добре вийшло, тому що ми отримали нагороду від Міністерства регіонального розвитку і Ради Європи за Кращі практики місцевого самоврядування в Україні».

Віталій Загайний, співзасновник та голова неурядової організації «Центр Громадянських Ініціатив»:

«Подібний Конгрес якраз добрий тим, що він збирає людей, та дає можливість познайомитися і побачити один одного. Це формування того, що ми називаємо горизонтальні зв’язки. Для кожної людини це індивідуальний, так званий, соціальний капітал, той, який вона отримає в результаті участі в такій події. Сенс подібних заходів ми намагаємося міряти тим, які знання людина вивезла з собою і як вона пізніше в майбутньому ними скористалася. Конгрес створений для того, щоб люди могли зібратися, поспілкуватися, обговорити різні теми і роз’їхатися звідси з певною додатковою мотивацією. З тим, щоб ще більш плідно працювати в свому місті».

Надія Копаниця, координатор навчальних програм Платформи міських інновацій, професійний бізнес тренер:

«Люди, які тут зібралися, вони не просто взяли участь у одному івенті. Учасники Конгресу попрацювали та повчилися разом, допомагали та консультували один одного. За ці два дні вони прожили ціле маленьке життя. І, звісно, в майбутньому при виникнення питань, а що робити, а як діяти, люди не залишаться на одиниці. Нетворкінг допомагає розвинути ідею, вирішити проблему, знайти однодумців та підтримку. Через це важливість цього заходу просто надзвичайна».

Роман Іваненко, керуючий партнер компанії UDG, лідер трансформаційних процесів в селі Бобриця, що на Київщині:

«Я завжди беру участь в тих заходах, які дають можливість поширювати досвід. Не треба нічого придумувати – бери й роби. Документи є, кроки всі записані, тому завжди відкликаюся на пропозицію поділитися досвідом. Таким чином ми маємо поширювати вдалі проекти на великі території.

На Конгресі брав участь в панельній дискусії, присвяченій формуванню стратегії міст та їх важливості для розвитку населених пунктів. З моєї точки зору, стратегія потрібна, по-перше, для залучення, бо, коли ти пишеш велику мету, тобі простіше залучати людей – їм хочеться жити красиво, їм хочеться бачити цікаві речі й робити цікаві речі.

Дуже важливо генерувати ідею, погодити її з усіма і потім спільно реалізовувати. І тому, другий важливий пункт – це планування. Якщо в громаді щось планується, то зазвичай планується рефлекторно і на рік. Таким чином не впроваджуються проекти, що передбачають довготривалий розвиток, а за короткий проміжок глобальних змін не втілиш.

Стратегія міста дає можливість бачити перспективи на десять років вперед, запланувати багато проектів, а потім сісти, як кубиком-рубиком гратися, і дивитися, що з цього треба зробити сьогодні, а що можна – завтра, а що втілити за три роки. Стратегія дозволяє якісно планувати зміни, а не рефлекторно, так, як у нас звикли. До того ж на базі стратегії щорічно приймаються програми соціально-економічного розвитку місцевих громад.

Ще «плюс» стратегії – вона є інструментом-запобіжником, що дає можливість громаді розвиватися в тому напрямку, у якому вона визначила. Стратегія, зазвичай має більший період існування, ніж місцева виборна влада, яка приходить, щоб стратегію реалізовувати. І, якщо стратегія не реалізовується, громадськість може виставляти претензії. Про все це ми говорили на Конгресі».

Перший Конгрес міських змінотворців був проводедений завдяки підтримці

Генерального пратнера: HUAWEI UKRAINE Офіційних партнерів: Фонду ім. Ганса Зайделя, компанії Interproject Gmbh та Клубу Випускників Школи Мерів Партнерів: Фонду ім. Фрідріха Наумана, компанії Baker Tilly Ukraine, Руху «Сильні громади» Центру UA, ГО «Інститут Республіка», проекту «Київський Діалог», Центру громадянських ініціатив – «ЦеГрІн», Центру «ЕЙДОС», організації FIABCI-UKRAINE, ВГО «Громадянська Платформа «Нова Країна» та Агенству стратегічних комунікацій PrimeMediaAgency.

 

Джерело: Агенція “Спільні Зусилля”.


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Українські благодійники отримали високу оцінку від моніторингової місії Americares

Перспективи міжнародної STEM-стандартизації закладів освіти України у 2024 році

Відкриваємо шлях до майбутнього за допомогою "НАВІГАТОРА МАЙБУТНЬОГО"

Що думаєте про тему деінституціалізації?

Skills4Recovery та JA Ukraine провели ярмарок молодіжного підприємництва Junior EXPO-2024 у Чернівцях

У Сумах хаб ІМІ надає медійникам техніку та захисне спорядження