Чи звітують тернопільські лікарні за благодійні внески?

Тернопільські лікарні звітують за отримання та використання благодійних внесків. Проте, дехто обходить навіть наказ Міністерства охорони здоров’я.На початку своєї діяльності Центр громадського ...

Додано:
Діана Бих

shutterstock_86451016
Чи звітують тернопільські лікарні за благодійні внески?

Тернопільські лікарні звітують за отримання та використання благодійних внесків. Проте, дехто обходить навіть наказ Міністерства охорони здоров’я.

На початку своєї діяльності Центр громадського контролю “ДІЙ!” в Тернополі працював над тим аби зменшити корупційні ризики в тернопільських лікарнях та привести у відповідність до закону збір благодійних внесків. Для того аби забезпечити прозорість у цьому процесі, закон вимагає ліквідувати людський чинник та запровадити електронний рух коштів: адміністрація лікувального закладу повинна видати банківський рахунок благодійного фонду, а особа може зробити пожертву у найближчому терміналі. При цьому, лікарня самостійно обирає благодійний фонд без втручання міської влади. Центр громадського контролю “ДІЙ!” в Тернополі робив проект, на меті якого була налагодження співпраці між трьома міськими комунальними лікарнями (№1, №2 та №3) та БФ “Фонд добра 2015”. Як результат фонд та медзаклади підписали договір, який передбачає їхню співпрацю. Детально про процес впровадження порядку звітування для тернопільських лікарень можете прочитати ТУТ.

Одним із пунктів договору є зобов’язання лікарень щоквартально публічно звітувати про отримання та витрачання благодійних коштів. Передбачено, що ці звіти повинні бути опубліковані на офіційних веб-сайтах лікувальних закладів або на веб-сайті того органу влади, якому вони підпорядковуються, а також розміщені безпосередньо у лікарнях із вільним доступом для всіх бажаючих. Ми проаналізували, які із лікувальних закладів дотримуються умов договору, а які ігнорують.

Немає визначеної форми звітування, тому лікарні прописують надходження та витрати благодійних внесків у довільній формі. Всю детальну інформацію ви зможете дізнатися тільки тоді, якщо надішлете офіційний запит на доступ до публічної інформації. На сьогодні про надходження та витрати благодійних внесків прозвітували Тернопільська комунальна міська лікарня №2 та Тернопільська міська комунальна лікарня швидкої допомоги, або як ми знаємо – Міська лікарня №1. На сайті останньої можна почитати щомісячні звіти навіть з 2016 року, тобто від початку співпраці з БФ “Фонд добра 2015”. Натомість друга лікарня публікує звіти щоквартально та не зберігаючи у доступі на сайті, проте інформація в них більш повна. За перший квартал 2018 року лікарня отримала 903,3 тис. грн., з яких 751,3 тис. грн.  в грошовій формі, а 152 тис. грн. у формі продуктів, медикаментів, господарських товарів та іншого.

У першої лікарні звіту за 1 квартал  немає. Є лише звіти, в яких вказано скільки коштів поступило та яку суму витратили станом на початок лютого (інформація за січень) та березня (інформація за лютий). Для того аби порахувати інформацію за 1 квартал бракує звіту станом на початок квітня, проте лікарня перестала звітувати за благодійні внески. Сподіваємося побачити звіти в кінці другого кварталу, тобто цього місяця. За два перших місяці з благодійного фонду «Фонд добра 2015» лікарні надійшло 59591.17 грн. та 134622,67 грн. Здебільшого кошти були витрачені на медикаменти та поточні витрати на утримання закладу.

Що стосується лікарні міської комунальної лікарні №3, то жодного звіту на офіційному сайті ми не знайшли. Відомо, що крім сайту лікарня має оприлюднювати звіт у спеціально відведеному місці, безпосередньо в приміщенні, з вільним доступом для фізичних осіб. Ми завітали в лікувальний заклад, аби дізнатися чому звіт не було опубліковано на сайті та чи є він в доступі безпосередньо в лікарні. Виявилося, що жоден працівник, який сидів в реєстратурі, не мав уявлення про те, що був підписаний якийсь договір з благодійним фондом. Звернувшись до головного лікаря, ми отримали наступний коментар:

“На протязі 1,5 роки ми з благодійними фондами не працюємо. В нас немає благодійних внесків, відповідно немає і звітів”, – Юрій Лазарчук, головний лікар Міської комунальної лікарні №3.

Керівництво сказало, що приблизно за місяць від підписання договору, вони розірвали його. Наголосили на тому, що тепер лікарня не співпрацює з жодним благодійним фондом, адже в цьому не має потреби, бо благодійних внесків їм ніхто не дає. Цікаво чи в курсі про це пацієнти третьої лікарні.

Звітування лікарень про використання благодійних внесків є дуже важливим. Про це не раз наголошувала і Уляна Супрун:

“Маємо створити умови, за яких фонд та лікарня будуть прозоро та публічно звітуватись про обсяги надходжень і використання благодійних пожертв. Ніхто не довіряє і не буде довіряти фонду, якщо він не буде працювати прозоро та підзвітно”, пише на своїй сторінці у фб Уляна.

Крім того з 1 січня 2018 року заклади охорони здоров’я зобов’язані звітувати за зібрані благодійні внески з фізичних та юридичних осіб, адже був підписаний відповідний наказ. А це важливий крок для запровадження відкритої та чесної медицини.

 

Центр громадського контролю «ДІЙ!» в Тернополі.

Довідка: Центр громадського контролю “Дій!” – проект чеської організації People in Need за фінансової підтримки Європейського Союзу. Проект полягає у розбудові в Україні мережі моніторингових центрів, які опікуються питаннями громадського контролю за діяльністю органів місцевої влади. До основних компонентів діяльності проекту відносяться: моніторинг та аналітика, адвокація, громадсько-правова просвіта, створення проактивності місцевого громадського сектору та його консолідація. Мережа на цьому етапі охоплює ключові міста в Україні, де на сьогодні цікава і динамічна громадсько-політична активність – Тернопіль, Вінниця, Запоріжжя, Краматорськ та Маріуполь (Донеччина).


 

Останні публікації цього розділу:

Вишнівецька громада на Тернопільщині отримала цифровий рентген-комплекс від Програми USAID DOBRE

У Києві презентовано напрацювання проекту із залучення жителів до процесів відновлення в громадах

Громади звертаються до держави з закликом переглянути механізм фінансування соціальних послуг для дітей та сімей

Стартувала Школа InConnect CAMP для підприємців та провайдерів профтехосвіти

Безплатний онлайн-курс «Мова меморіалів»

У Львові пройшов всеукраїнський турнір з фінансової грамотності