Бюджет втратить 2,6 мільярдів, якщо не підвищити адвалорний акциз на тютюн – експерт

23-го листопада Комітет ВРУ з питань податкової та митної політики планує розглядати питання підвищення податку на тютюнові вироби відповідно до сценарію Мінфіну, запропонованого у законопроекті ...

Додано:
oksana

Cigarettes box and money
Бюджет втратить 2,6 мільярдів, якщо не підвищити адвалорний акциз на тютюн – експерт

23-го листопада Комітет ВРУ з питань податкової та митної політики планує розглядати питання підвищення податку на тютюнові вироби відповідно до сценарію Мінфіну, запропонованого у законопроекті №5132 про внесення змін до Податкового кодексу.

Так, Міністерство фінансів України пропонує підвищити мінімальне акцизне зобов’язання та специфічну ставку акцизу (на 1000 штук сигарет) на 30%, а адвалорний акциз із 12 до 15%.

Податковий комітет у проекті рішення щодо законопроекту №5132 рекомендував Верховній Раді України за наслідками розгляду в першому читанні, прийняти за основу цей законопроект[1].

Проте нардеп Михайло Кобцев, голова підкомітету з питань акцизного податку, категорично виступив проти підвищення адвалорного акцизу на засіданні комітету 16 листопада, зазначивши, що таке підвищення нібито не впливає на надходження до бюджету[2]. Але таке судження не відповідає дійсності. Бо якщо адвалерну ставку акцизу у наступному році залишити на рівні 12%, то держава може втратити 2,6 млрд грн. надходжень, зауважує Андрій Скіпальський, керівник Українського центру контролю над тютюном ГО «Життя»  у своїй статті на сайті видання business.ua.

Експерт пояснює, що адвалорний акциз на тютюн сплачується лише тоді, коли сумарний акциз на пачку сигарет є вищим за мінімальне акцизне податкове зобов’язання. Тобто із дешевих сигарет, ціна за пачку яких менша за 17,92 грн, сплачується фіксований податок 8,52 грн з вартості пачки. Таким чином, зараз цей акциз тютюнові компанії сплачують  лише із 20% усього ринку сигарет, лише за так звані «дорогі» бренди. Якщо ж у 2017 році адвалорний акциз не підвищать на запропоновані 3 відсоткові пункти, то адвалорний акциз будуть уже сплачувати лише з 10% сигарет на українському ринку.

Проте за умови підвищення адвалорного акцизу у 2017 році до 15% адвалорний акциз буде сплачуватись із 50% наявних на ринку сигарет. А це сприятиме збільшенню надходжень до бюджету.

І навіть якщо обсяг реалізованих сигарет зменшиться на 10% – з 73 млрд до 65 млрд (3,25 мільярдів пачок), прогнозовані надходження до Державного бюджету складуть 39 мільярдів гривень.

Андрій Скіпальський наголошує, що податок на тютюн є надійним джерелом отримання доходів до держбюджету. Тому важливо підвищувати як специфічну, так і адвалорну ставку акцизів.

Загалом за 10 місяців 2016 р. від тютюнових акцизів Державний бюджет отримав 27,5 млрд. грн, на 9,8 млрд. більше, ніж за 10 місяців 2015 року.

Крім того, якщо в 2007 р. Україна отримала лише 2,5 млрд грн. від тютюнових акцизів, то вже в 2015 р. ця сума становила 22,2 млрд грн.

 

[1] http://kompmp.rada.gov.ua/kompmp/control/uk/publish/article?art_id=59777&cat_id=50568

[2] http://kompmp.rada.gov.ua/kompmp/control/uk/publish/article?art_id=59795&cat_id=50568


Тематика публікації:                                                                             

Останні публікації цього розділу:

У 4 старостатах Білозерської громади на Херсонщині стартував проєкт з утеплення укриттів для безпечного перебування в холодний період

Результати 2-го конкурсу субгрантів у межах проєкту EU4CSOs EmpowerUA

Реалії та майбутнє громадянського суспільства в Україні — тези дискусії

1000 подарунків та 5 мільйонів гривень на передову: стартував проєкт «Подяка» від Lotus Fund

Українці можуть отримати безоплатні юридичні, кар’єрні та психологічні консультації від «СпівДії»

Вода, світло, надія: сонячні станції для сталого розвитку громад