«Богуславська Коляда» — нескорена і незламна

Давні традиції святкування зимових свят, виготовлення Дідуха, красиві колядки і щедрівки та традиційні богуславські бублики: у суботу відбувся другий захід, тепла та пізнавальна зустріч у рамках ...

IMG_3729
«Богуславська Коляда» — нескорена і незламна

Давні традиції святкування зимових свят, виготовлення Дідуха, красиві колядки і щедрівки та традиційні богуславські бублики: у суботу відбувся другий захід, тепла та пізнавальна зустріч у рамках «Школи Коляди». І це було не менш круто, аніж минулого разу. Та ще і підготовка до самого заходу була дещо схожою на «смугу перешкод», але «Богуславська Коляда» — нескорена і незламна, тому, все вдалося і навіть більше!

IMG_3739

Що робили цього разу? Знайомилися детальніше з великою та натхненною командою проєкту «Портал крізь століття: Богуславська Коляда», трішки пригадували поїздки та експедиції, а потім — дізнавалися про давні традиції і звичаї, які стосуються Коляди, Кози, Вертепів та Маланки, розбиралися в «календарних перепетіях» та говорили більше про святкові страви і давні обряди, пов’язані зі Святвечором. Крім того, говорили і про те, як древні традиції переплітаються з релігійними і чому так відбувається. І такий екскурс в історію є надваждивим та дуже актуальним, переконана голова ГО «Навколо нас. UA», співавторка проєкту «Портал крізь століття: Богуславська Коляда», науковиця, кандидатка історичних наук, Оксана Гуменюк:

«Взагалі тема збереження та популяризації культурної та історичної спадщини надважлива. Одне лише усвідомлення того, наскільки глибоке коріння має наша історія та традиції і наскільки наша культура є самобутньою, непересічною, багатою та красивою, дозволить подолати комплекс меншовартості, який нав’язувався нам століттями. І зараз, коли ми виходимо на новий рівень сприйняття себе у національному і культурно-історичному контексті, дуже важливо пам’ятати та зберігати вікові надбання наших предків, бо це наш квиток на експрес у гідне незалежне самостійне українське майбутнє».

Опісля цього, мали декілька майстер-класів. Майстриня з Хохітви Катерина Робак представила виставку своїх робіт із соломи, а також розповіла детальніше про Дідух — один із основних символів українського Різдва. Підготовку до його виготовлення, зазвичай, починали ще зі жнив. Пані Катерина показала процес виготовлення дідуха, який був дійсно дещо магічним. А тут трішки спойлер від нас — майстер-клас із виготовлення Дідуха для всіх охочих планується вже на цьому тижні! 

IMG_3790

І, звичайно ж — ми співали! Викладачі Богуславського фахового гуманітарного коледжу імені І. С. Нечуя-Левицького презентували дуже теплі та атмосферні колядки, а потім всі гості «Школи коляди: від Романа до Йордана» вчили і співали ту саму давню щедрівку, яку співали майже всюди на Богуславщині, де ми були в експедиціях і яка запала нам в серденька, бо вона дуже красива.

Ой учора, із вечора
Пасла Меланка два качура
Ой пасла-пасла — загубила,
а шукаючи — заблудила

IMG_3825

Та і це ще не все! Адже, вже традиційно була дегустація смаколиків, притаманних Богуславщині. Цієї суботи куштували дуже смачні богуславські бублики, а всі гості отримали рецепт цієї страви. Бабусиним рецептом бубликів поділилась Віта Чижевська, а Валентина Поліщук напекла для заходу аж 85 смачнющих бубликів.

Також куштували і смачну калиту. Як ви вже знаєте, цю випічку готували на вечорниці на Андрія. 

IMG_3662

Для дітлахів була окрема програма, де вони активно займалися творчістю та мистецтвом.

IMG_3636

Загалом до «Школи Коляди» у суботу долучилося близько 70 людей, яким цікава власна історія і це вражає та мотивує, ділиться Оксана Гуменюк:

«Мене захоплює і надихає те, що в такому невеличкому місті як Богуслав, виявилось так багато охочих дізнатися про історію та культуру своєі малої батьківщини. В очах присутніх я бачила інтерес, зацікавленість у темі та бажання дізнатися більше. Після заходу отримала багато зворотнього зв‘язку з подяками та проханнями продовжувати наші освітні зустрічі.  Моя особиста думка, що у людей,які наповнені всередині, багаті духовно, відкриті до пізнання чогось нового та шанують свою спадщини — по особливому світяться очі і енергетика у них теж особлива. А в залі такими людьми були всі, і члени команди, і гості, і працівники закладу, які з усіх сил намагалися забезпечити нам необхідні умови для проведення заходу». 

IMG_3647

Ба більше  це лише початок, адже попереду цілий пласт активної роботи, додає Оксана Гуменюк:

«Тепер хочеться дати людям, ще більше і ще цікавіше. І найголовніше заохоти та зацікавити тих, хто поки що не розуміє і вважає не першочерговим, у сьогоднішній ситуації повномасштабного вторгнення, досліджувати, популяризувати та зберігати культурну спадщину, плекати історичну та національну пам‘ять нашого народу. Проєкт ще не закінчується і  його кульмінацією будуть дійства з рядженими, які віншуватимуть народження Ісуса Христа, вітатимуть з Новим роком та показуватимуть дохристиянські звичаї наших предків. Але вже під час реалізації проєкту «Портал крізь століття: Богуславська Коляда» виникло кілька нових ідей, які будуть спрямовані на дослідження та презентацію звичаїв і традицій народного календаря українців. Не хочу спойлерити, але можу сказати, що точно буде цікаво і ніхто не залишиться байдужим».

Тож, запрошуйте наших колядників, буде дуже колоритно, щиро та тепло!

 

Між тим, у неділю, у Центрі Відродження традицій, продовжили традиції Коляди. І там для всіх охочих відбулися Вертеп та колядки для дітей та дорослих з майстринею і педагогом Людмилою Єрмаковою — прекрасна історія про Різдво. А для тих, хто любить творити своїми руками — організували аж три майстер-класи: вовняний «Різдвяний янгол» від майстрині Дарії Ляшенко, виготовлення вітражу-витинанки «Різдвяний Янгол» від майстрині Людмили Єрмакової, виготовлення ялинкової прикраси із фетру «Різдвяний олень» від художниці Наталії Шевченко. І, як ми вже і казали, цього тижня планується майстер-клас із виготовлення Дідуха. Тож, стежте за нашими анонсами та приєднуйтеся! 

 

«Портал крізь століття: Богуславська коляда», реалізовується ГО «Навколо Нас. UA» в межах навчального курсу «Від ідей — до дій».

Навчальний курс «Від ідей — до дій» реалізовується за підтримки Європейського фонду за демократію (EED) в межах ініціативи «Тиха Гавань». Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED і є відповідальністю виключно ГО «Буслав Січ».


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Поліцейські, освітяни і ОГС обговорили результати спільної трирічної роботи за підтримки ЄС над створенням безпечного цифрового середовища для дітей

У ліцеї на Сумщині з’явилася модернізована система вентиляції, що забезпечує комфортні умови для навчання

В Україні представили унікальний посібник для молодіжних центрів

Козелецька громада пише стратегію розвитку за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Планування розвитку територіальної громади

У Чорнобаївській громаді на Херсонщині буде реалізовано 4 проєкти, запропоновані мешканцями