Аргументи для розвитку велоруху в громадах під час війни: велосипед об’єднує і рятує життя

До війни для громад Дніпропетровської області організувати веломарафон або велопробіг було однією з найулюбленіших справ. Столицею велоруху в регіоні вважають Миколаївську громаду Синельниківського ...

Додано:
Oksana Stelmakh

pexels-philipp-m-100582
Аргументи для розвитку велоруху в громадах під час війни: велосипед об’єднує і рятує життя

До війни для громад Дніпропетровської області організувати веломарафон або велопробіг було однією з найулюбленіших справ. Столицею велоруху в регіоні вважають Миколаївську громаду Синельниківського району, яка, завдяки проекту U-LEAD «Велорух єднає громаду» не просто утворила веломаршрути, а і об’єдналася з сусідньою Дмитрівською радою.

- Активісти Миколаївської громади разом з велосипедистами сусідньої ради влаштували спільний велопробіг, який поєднав не лише спортом, а й планами про розвиток, про що велорухівці говорили на кожній зупинці свого маршруту з мешканцями сіл і отримали величезну підтримку населення щодо об’єднання, – повідомила Олена Тертишна, керівниця Регіонального офісу «U-LEAD з Європою» у Дніпропетровській області, під час інформаційної сесії на тему «Забезпечення потреб ВПО у мобільності».

Під час воєнних дій на велосипеди і ровери покладена особлива місія. Вони допомагають виїжджати з окупованих та небезпечних територій.

- Наприклад, у Зеленодольську громаду люди тікали від обстрілів та вибухів на велосипедах. Щодня провідники по лише їм відомих веломаршрутах з сіл Херсонської області вивозили групи переселенців. На Великдень до громади вдалося переправити понад тисячу біженців саме завдяки велосипедам. А потім автобусами люди вирушали далі. Свої рятівні транспортні засоби люди залишили на зберігання у Зеленодольській громаді, яка для цього виділила спеціальну криту ділянку. «Покидаємо, щоб повернутися», – кажуть ті, хто біжить від війни, сказала Олена Тертишна.

Експерт з розвитку сталої мобільності «U-LEAD з Європою» Вадим Денисенко розповів про велорух як спосіб інтеграції внутрішньо переміщених осіб в суспільство, а також ознайомив учасників з проєктами, які наразі запроваджуються у Львові та за кордоном для забезпечення потреб ВПО у мобільності.

- Велосипед – це економний, корисний та мобільний транспортний засіб. В умовах війни він стає незамінним. По-перше, він розвантажує громадський транспорт у населених пунктах, де суттєво збільшилася кількість людей за рахунок переселенців. По-друге, не потребує пального, що суттєво в умовах енергетичної кризи. По-третє, на ньому можна проїхати і по зруйнованим дорогам, – зазначив Вадим Денисенко.

Експерт ознайомив учасників з концепцією проєкту «Ровер.рент». За його словами це безкоштовний велопрокат для внутрішньо переміщених осіб, який діятиме у Львові. Велосипеди будуть розміщені у місцях, де компактно проживають переселенці, а також там, де вони найчастіше бувають. Всього по місту буде 18 точок прокату. Головна умова – бути зареєстрованим ВПО і вчасно повертати транспортний засіб у прокат.

За кордоном також активно розвивають прокат велотранспорту для біженців та переселенців. Наприклад, у Британії організація The Bike Project збирає вживані велосипеди, ремонтує їх і передає біженцям у Лондоні та Бірмінгемі.

- Логіка така. Громадський транспорт може обходитися дорожче, ніж фінансова допомога біженцю. Краще він буде ситим, ніж заплатить за публічний транспорт. У The Bike Project вчать керувати велосипедом, мають програму «Велосипедний друг», проводять курси для веломеханіків, проводять культурні події для біженців, – розповів Денисенко.

Також експерт розповів учасникам про можливості та конкурси, які наразі тривають і завдяки якими можна отримати фінансування для проєктів із розвитку сталої мобільності.

Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Швецією, Данією, Естонією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає потребам громадян, та розширює можливості громад.


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

Блогінг під час війни. Нові виклики

На Волині працюють над інтеграцією переселенців у життя місцевих громад

Стан культури та креативних індустрій під час війни - результати дослідження

Тбіліські принципи: про наслідки вторгнення в Україну для режиму БВГ/ФТ для НПО в країнах Східного партнерства

Прикладні напрямні партнерства #СтійкістьДляГромад

Система громадських рад виконавчих органів Березанської ради