Алгоритм сплати аліментів на дитину, роз’яснення юриста

До нашої юридичної приймальні у Тернопільській області (м. Тернопіль) часто звертаються з питанням щодо заборгованості зі сплати аліментів, заявників цікавить який алгоритм дій при невиконанні таких ...

326527411_859554848682254_4648356880896129630_n
Алгоритм сплати аліментів на дитину, роз’яснення юриста
До нашої юридичної приймальні у Тернопільській області (м. Тернопіль) часто звертаються з питанням щодо заборгованості зі сплати аліментів, заявників цікавить який алгоритм дій при невиконанні таких обов’язків з боку одного з батьків.
 
До нашого юриста Юрій Феленко звернулася внутрішньо переміщена особа (ВПО) з Донеччини пані Марія Г. Її колишній чоловік перестав виплачувати аліменти, коли їх донька поступила до вищого навчального закладу на бюджетну форму навчання.
 
Юрист допоміг скласти переселенці листа – звернення до її колишнього чоловіка, в якому вказувалося про його обов’язки з виплат аліментів та відповідальність за невиконання цих обов’язків, а також, про наслідки при ухиленні, від обов’язків допомагати своїй дитині.
 
Пізніше, в кінці січня, нам стало відомо, що пані Марія та її колишній чоловік дійшли згоди щодо сплати аліментів і було вирішено, яку суму батько буде надсилати щомісячно своїй донці.
 
Законодавчі роз’яснення!

Правовідносини дітей і батьків нерозривно пов’язані саме з їх особистістю, тому: за життя батьків цей обов’язок є нерозривно пов’язаний з батьками і може бути покладений на третю особу, в тому числі на іншого члена сім’ї (дідуся, бабусю тощо).
 
Декі тези:

- обов’язок утримання дітей не переходить до спадкоємців зобов’язаних батьків;
- цей обов’язок зберігається аж до досягнення дитиною повноліття – за певними виключеннями (про них нижче);
- обов’язок по утриманню дитини не залежить від наявності, або відсутності шлюбу батьків.
 
Серед випадків, коли обов’язок утримання може не припинятися і після досягнення дитиною повноліття – це коли повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв’язку з цим потребують матеріальної допомоги до 23 років. А зокрема, припинення обов’язку сплачувати аліменти до досягнення дитиною повноліття може відбуватись при укладенні договору про припинення права на аліменти для дитини у зв’язку з передачею права власності на нерухоме майно (житловий будинок, квартиру, земельну ділянку тощо).
 
Аліменти виплачуються щомісяця, і на кожну дитину. При цьому направлення дитини до закладів, де дитина утримується за рахунок державного бюджету (зокрема, до закладів охорони здоров’я, навчальних або інших установи) – не припиняє стягнення таких платежів. Позбавлення батьківства також не звільняє від виплати аліментних платежів.
 
В наступних посиланнях ви можете ознайомитися:

- види аліментів на дитину в Україні;
- розмірі аліментів на дитину;
- судовий порядок стягнення аліментів на дітей.
 
Відповідно до Постанови Верховної Ради України №2008-IX від 26.01.2022 «Про внесення змін до Сімейного кодексу України щодо збільшення мінімального розміру аліментів, що стягуються на дитину з інших членів сім’ї та родичів, та запровадження мінімального розміру тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів» були внесені зміни щодо сплати аліментів.
 
За несплату аліментів в Україні передбачено цивільну, адміністративну та кримінальну відповідальність.
 
Цивільна відповідальність.
За несплату аліментів згідно ст. 196 Сімейного Кодексу України може нараховуватись пеня. Крім того, існує система фінансових санкцій для батьків, які не платять аліменти більше року (20% від суми несплачених аліментів), два роки (30%), три роки (50%),

Адміністративна відповідальність за несплату аліментів встановлена згідно ст. 183-1 КоАП.
Так, несплата аліментних платежів на термін більше 6 місяців, а аліментів дитині з інвалідністю на термін більше 3 місяців карається громадськими роботами від ста двадцяти до двохсот сорока годин. Повторне подібне порушення протягом року карається громадськими роботами від двохсот сорока до трьохсот шістдесяти годин.

Кримінальна відповідальність за несплату аліментів встановлена згідно ст. 164 КК.
Так, злісне ухилення від сплати аліментів карається громадськими роботами від 80 до 120 годин, арештом на строк до трьох місяців, або обмеженням волі на строк до двох років. Повторне вчинення такого кримінального караного діяння має санкцію у вигляді громадських робіт на строк від 120 до 240 годин або арешту на строк від 3 до 6 місяців, або обмеженням волі на строк від 2 до 3 років.

Виконавче провадження.
 
На етапі виконавчого провадження у разі заборгованості по аліментах при виконанні рішення суду більше 4 місяців (для дитини з інвалідністю більше 3 місяців) – згідно з п.9 ст. 71 ЗУ «Про виконавче провадження» виконавець має право здійснювати наступний вплив на боржника – винести постанову.
 
Якщо ж платник аліментів відмовляється добровільно їх виплачувати – аліменти можна стягнути звернувшись за захистом до суду (загальної юрисдикції).
 
Для прискорення процесу – якщо Ви хочете отримати мінімально гарантований ст. 183 СК розмір аліментів на дітей, можна звернутися до суду з вимогою про видачу судового наказу. Форма такої вимоги викладена в ст. 163 ЦПК.
 
Пришвидшити процес дозволяє і те, що суд розглядає спір, зазвичай, за відсутності сторін. Такий судовий наказ про аліменти виплат на рівні мінімально гарантованих сум, на відміну від багатьох інших – згідно зі ст. 170 ЦПК – практично неможливо скасувати.
 
Нагадуємо, отримати безкоштовну допомогу можна онлайн та телефоном, а також звернувшись до нас з особистим візитом. #ТернопільХаб
 
Графік роботи пункту надання правової допомоги та інформаційної підтримки внутрішньо переміщеним особам (ВПО) у Тернопільській області:

- Години прийому: 10:00 – 14:00
- Дні прийому: понеділок – п’ятниця
- Телефон: 066 30 22 771

Особисту консультацію можна отримати за адресою: м. Тернопіль, вул. Тарнавського 7А (понеділок), вул. Текстильна 28, оф. 1 (вівторок-п’ятниця).
 
Також в рамках діяльності Ukrainian Coalition for Legal Aid працює єдина інформаційна “гаряча лінія” з питань, пов’язаних з правовими проблемами внутрішньо переміщених осіб та документуванням воєнних злочинів. Спеціалісти “гарячої лінії” доступні для консультацій кожного робочого дня з 10:00 до 17:00 за телефоном: 0 800 30 15 16*
 
Віримо в перемогу України!
 
Діяльність відбувається в рамках проекту «Посилення демократичного врядування в Центральній та Північній Україні», який реалізує Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги за підтримки National Endowment for Democracy
 
*дзвінки в межах України безкоштовні зі стаціонарних телефонів та мобільних будь-яких операторів
 
 


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

Команда Let`s do it Ukraine відвідала Південь в рамках проєкту з подолання наслідків повені

Гуманітарні місії на Півдні тривають: волонтери додатково роздадуть 1000 обідів “Добра кухня”

Тютюнові акцизи рятують життя — податкові преференції неприпустимі

Вишнівецька громада на Тернопільщині отримала цифровий рентген-комплекс від Програми USAID DOBRE

У Києві презентовано напрацювання проекту із залучення жителів до процесів відновлення в громадах

Громади звертаються до держави з закликом переглянути механізм фінансування соціальних послуг для дітей та сімей