Алесь Беляцький: Питання національної свідомості є питанням виживання білорусів, коли поруч Росія

Алесь Беляцький був звільнений у суботу, 21 червня, внаслідок амністії. У тюрмі він пробув 1050 днів. 24 жовтня 2011 року його засудили на 4,5 роки позбавлення волі у виправній колонії посиленого ...

Алесь Беляцький
Алесь Беляцький: Питання національної свідомості є питанням виживання білорусів, коли поруч Росія

Алесь Беляцький був звільнений у суботу, 21 червня, внаслідок амністії. У тюрмі він пробув 1050 днів. 24 жовтня 2011 року його засудили на 4,5 роки позбавлення волі у виправній колонії посиленого режиму з конфіскацією майна за «приховування доходів у великому розмірі».

Правозахисник своєї провини не визнав, заявивши, що всі гроші з рахунків йшли на правозахисну діяльність. Покарання відбував у виправній колонії №2 Бобруйська, де за будь-яку розмову з правозахисником людей карали.

Як повідомляється на сайті www.svaboda.org, під час своєї першої прес-конференції після звільнення, Алесь Беляцький заявив щодо своїх планів на майбутнє:

«Безумовно, я буду займатися і далі по мірі своїх невеликих можливостей правозахисною діяльністю. У білоруських правозахисників можливості обмежені, ми знаходимося в певній ізоляції, яку створила білоруська влада для правозахисників і, зокрема, для “Весни”, оскільки до цих пір ми не зареєстровані і питання легальної роботи для нас дуже гостре. Я є віце-президентом Міжнародної федерації прав людини, я буду працювати також і на міжнародному рівні і з білоруського питання, і по тих, які є в регіоні. Тим більше, що ситуація тут дуже напружена. Останні роки і місяці взагалі підірвали ситуацію в регіоні. І треба нам не забувати про те, що відбувається поряд з нами, так як це впливає на ситуацію в Білорусі. Це буде моя основна робота. І буду продовжувати писати».

На думку правозахисника, білоруси без відродження національної культури і національної мови як нація і як народ не мають жодних перспектив.

Сьогоднішні події на південному сході України показують, до чого може призвести такий процес денаціоналізації, коли поруч такий великий сусід як Росія. Тому питання національної свідомості є питання виживання білорусів як окремого народу. Звідси постає наступна дилема: чи хочемо ми бути окремим народом або ж шістьма губерніями, етнографічним регіоном у складі Росії. Я вважаю, що те культурне багатство, самобутній історичний шлях, які дісталися нам від наших предків, заслуговують того, щоб ми активно користувалися ними і розвивали їх. Рішення економічних проблем з упором на національну ідею – це не щось нове в світі, всі європейські держави будувалися саме на цій основі. Звичайно ж, має бути усвідомлення в суспільстві необхідності національної ідеї, процес відродження білоруської мови повинен проходити поступово і неконфліктно. Але поки що ми маємо зворотне:у Білорусі немає жодного університету білоруською мовою, а кількість учнів у білоруських школах постійно скорочується. Тому загроза інкорпорації Білорусі та розвалу білоруського народу дуже актуальна. Ми не можемо з цим миритися”, – зауважив Алесь Беляцький під час онлайн-конференції.

Також правозахисник не погоджується із думкою, що в нинішніх умовах агресивної російської політики тільки Лукашенко може гарантувати незалежність Білорусі та захистити її від поглинання Росією.

Лукашенко – дуже слабкий гарант незалежності Білорусі. І про це свідчать всі 20 років його політичної кар’єри. Ми знаходимося у величезній економічній, політичній, військовій залежності від Росії і з кожним роком ця залежність стає все більшою. Є слова, а є дії. Давайте не вірити словам, а довіряти тільки справах. Білорусь фактично перетворилася на “бананову республіку”. На жаль, питання утримання власної влади президент Лукашенко ставить вище проблеми виживання білоруського народу. І я з такою позицією ніколи не погоджуся”, – заявив Алесь Беляцький.

Переглянути відео із онлайн-конференції можна на сайті naviny.by.

Фото – belapan.com


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

Празька Декларація 11-ти міністрів, відповідальних за політику згуртованості

Eксперти U-LEAD допомагають громадам проводити безпечну внутрішню комунікацію

ZDOROVI запускають проєкт ментальної підтримки для медичних працівників з південно-східного регіону

На Кіровоградщині стартувала навчальна поїздка для представників громад Миколаївщини та Херсонщини

У Києві відбувся перший EuroSummit громадських організацій

Нові можливості проєкту центру АХАЛАР з посилення ментального здоров'я для лідерів НДО та "хелперів"