Активісти покажуть невідому культуру Донбасу: розпочався проект зі збереження культурної спадщини Луганська

Культурні активісти та громадські діячі розпочали роботу над створенням унікального віртуального музею культурного життя Луганська 2004 – 2013 років. Проект «Luhansk’s Art & Facts – Збереження ...

Додано:
Oksana Svishch

610a5d32-4655-424a-996f-8e14c1a65397
Активісти покажуть невідому культуру Донбасу: розпочався проект зі збереження культурної спадщини Луганська

Культурні активісти та громадські діячі розпочали роботу над створенням унікального віртуального музею культурного життя Луганська 2004 – 2013 років. Проект «Luhansk’s Art & Facts – Збереження культурної спадщини Донбасу» стартував у травні 2016 року за ініціативою культурних активістів Івано-Франківська.

Зараз триває інтенсивний збір матеріалів для майбутнього музею, а вже за кілька місяців розпочне роботу віртуальна платформа Luhansk’s Art & Facts, де зберігатимуться артефакти культурного і громадського життя Луганська у період між Помаранчевою революцією та Революцією гідності.

Воєнний конфлікт на Сході України став катастрофою для регіону та його культурного життя, яке активно формувалося в передвоєнне десятиліття. Сучасне мистецтво та громадський активізм лиш починали бути помітними у просторі міста, але 2014 рік урвав цей процес.

«Ми намагались нести культуру, але так і не донесли. Ми не встигли. Ми всі починали з нуля і робили багато дурниць. Але ми підійшли до точки прориву. Років через п’ять Луганськ був би таки іншим», – згадував цей період у своєму останньому інтерв’ю громадський активіст Олексій Бритюк.

Для чого потрібен такий музей? По-перше, він врятує культурну спадщину Луганська від знищення та забуття, по-друге, спростує стереотипи про культурний нігілізм мешканців Сходу України. Культурне життя Луганська є здебільшого невідомим для сучасників, однак це зовсім не означає, що його не було, і віртуальний музей стане підтвердженням цьому.

Колекція включатиме розділи про важливі події і місця Луганська, про культурних і громадських діячів, знакові мистецькі і громадські рухи, що діяли у 2004 – 2013 роки, а також оцифровані книги, картини, фотографії, які характеризують останнє передвоєннедесятиліття Луганська.

«Напередодні катастрофи ми перейшли до системного реформування культурного життя. Молоді бунтарі до 2013 року стали лідерами громадських організацій, головними редакторами газет, реалізувались певною мірою в житті. Ці люди навчались, побачили як влаштоване культурне життя в інших містах та державах, і почали щось робити в Луганську. А потім відбулось те, що відбулось», – говорить про період 2004 – 2013 років у Луганську публіцист і громадський діяч Константин Скоркін.

«Понад мільйон людей в Україні втратили не лише рідні міста, але й власну ідентичність. Багато хто з мешканців Сходу України неохоче розповідає про своє походження, ховаючись від упередженого ставлення. Артефакти, які ми покажемо українському суспільству та міжнародній спільноті, проллють світло на інший бік життя Луганська, розкажуть про спроби активних спільнот вплинути на культурне життя міста й регіону, відстояти демократичні цінності та європейську ідентичність», – зазначає координатор проекту Ярослав Мінкін, голова правління Молодіжної організації СТАН, переміщеної до Івано-Франківська.

Проект є відкритим, тому до участі формуванні експозиції музею організатори закликають всіх, хто має матеріали чи інформацію, що стосуються культурного та громадського життя Луганська 2004 – 2013 років. Щоб запропонувати артефакти до колекції віртуального музею, пишіть організаторам: [email protected].

Про перебіг проекту можна дізнатися зі сторінки.

Проект реалізовують спільно Goethe-Institut Ukraine та Молодіжна організація СТАН за підтримки Міністерства іноземних справ Федеративної Республіки Німеччина та за консультативної підтримки музею Friedrichshain-Kreuzberg в Берліні.

Для довідки:

Молодіжна організація «СТАН» була заснована  1999 року в Луганську групою письменників, філософів, журналістів та митців. Від початку свого існування «СТАН» працював, щоб вирішувати соціальні проблеми України, підвищувати обізнаність про права людини, а також мобілізувати молодь до дій через культуру. Місія організації – розвиток креативного громадянського суспільства через організацію та підтримку культурних, освітніх, соціальних та правозахисних ініціатив у громадах. У 2014 році, після ескалації конфлікту на Донбасі, Молодіжна організація «СТАН» переїхала до Івано-Франківська.


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

У ліцеї на Сумщині з’явилася модернізована система вентиляції, що забезпечує комфортні умови для навчання

В Україні представили унікальний посібник для молодіжних центрів

Козелецька громада пише стратегію розвитку за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Планування розвитку територіальної громади

У Чорнобаївській громаді на Херсонщині буде реалізовано 4 проєкти, запропоновані мешканцями

Новий безоплатний курс про терапевтичне письмо від Ірени Карпи