Як в Запоріжжі «достукатись» до міської влади

Не так давно в Україні завершились чергові місцеві вибори, а це означає що ми з вами отримали оновлене керівництво міста, яке має інструменти, повноваження і вже отримало нашу довіру вирішувати ...

14445024_959908454119042_5874881169512804001_o

Антон Литвиненко

Не так давно в Україні завершились чергові місцеві вибори, а це означає що ми з вами отримали оновлене керівництво міста, яке має інструменти, повноваження і вже отримало нашу довіру вирішувати більшість локальних проблеми нашої громади. З огляду на децентралізацію в Україні, місцева влада в Україні тепер ефективний інструмент управління, яким також можуть скористатись усі жителі громади. А от як використають цей інструмент залежить вже від переможців виборів. Перекладати відповідальність за неякісний ремонт дороги або аварійний стан будинків вже не вийде, отримали ресурси – отримали й відповідальність. Ми вирішили нагадати запоріжцям про інструменти участі в житті громади та як ними можна скористатись.

Отже, які взагалі бувають інструменти участі?

Статут запорізької громади передбачає дев’ять можливих варіантів:

1) Місцеві вибори. Зрозуміло, що найвідоміший інструмент). Саме цим способом ми обрали міського голову та депутатів міської ради 25 жовтня 2020 року. Згідно законодавства, місцеві вибори відбуваються раз на п’ять років, тож наступний вибір ми зможемо здійснити лише у 2025 році.

2) Місцевий референдум. На папері можливість є, а в реальності не має – через невідповідність законодавства. Закону, що регламентує проведення місцевого референдуму поки не існує, а тому його проведення неможливо.

3) Загальні збори громадян за місцем проживання. Якщо у вас викликають сумніви певні проекти рішень міської ради, депутат від вашого округу не виконує обов’язки, вам є що запропонувати до розгляду на сесію міської ради або ж ви та жителі вашої вулиці мають ідею та аргументи щодо встановлення нової назви вулиці – ці та безліч інших питань можна вирішити за допомогою загальних зборів. Для цього вам необхідно зібрати не менш 1/3 загальної кількості громадян, які проживають на відповідній території, це може бути вулиця, будинок, мікрорайон, тощо. Далі потрібно сповістити міського голову про заплановані збори не пізніше ніж за 15 діб до їх початку. Необхідно зазначити вид, дані про ініціаторів, час, дата, порядок денний і місце проведення зборів, коло запрошених учасників зборів. Збори представників громадян є правомочними за умови присутності на них не менш 2/3 обраних або призначених представників. Ну і про витрати. Вони здійснюються за рахунок бюджету міста або за рахунок добровільних внесків відповідних жителів міста. Успішних зборів громадян в Запоріжжі знайти не вдалося. Але, для прикладу, цей інструмент використовували в Чернігівській області, коли жителі Будянської територіальної громади дізнались про стан криміногенної ситуації та профілактики правопорушень, а ще затвердили рішення про збір коштів на самооподаткування та пожежну охорону.

4) Місцеві ініціативи. Члени територіальної програми мають право ініціювати розгляд будь-якого питання, віднесеного Конституцією і законами України до відання місцевого самоврядування. Щоб виступити з ініціативою до міської ради необхідно зібрати групу членів запорізької громади чисельністю не менше 250 осіб і письмово подати до міської ради. На черговій сесії, депутат мають її розглянути та прийняти рішення. В Запоріжжі цей інструмент хоч і передбачений але проблемно реалізується. У 2016-му році запорізькі велоактивісти декілька разів намагались привернути увагу до проблем велосипедної інфраструктури, але щоразу зустрічали опір міської ради. А інколи навіть траплялись випадки відмови внесення ініціативи до порядку денного.

5) Громадські слухання. По-суті – зустріч членів громади з міським головою, депутатами або представниками виконкому. На громадських слуханнях ви зможете прослухати доповідь міського керівництва з тих чи інших питань, обговорити або запропонувати власне бачення щодо питань місцевого значення. Ініціювати громадські слухання може як міська рада, так і ініціативна група членів громади чисельністю не менше 250 осіб. До речі на зустрічі ведеться протокол, а рішення, які були прийняті – обов’язкові до розгляду, тому сміливо звертайтесь до міського керівництва. Так наприклад у 2019-му році в Запоріжжі відбулись громадські слухання щодо екологічних проблем та моніторингу стану довкілля, в результаті яких учасники слухань ухвалили проект резолюції щодо спільного плану подальших дій; а слухання щодо перейменування вул. Дивногорської на честь олімпійського чемпіона Якова Пункіна завершились голосуванням за перейменування, де учасники одностайно проголосували «за». Однак за рік, міська рада так і не перейменувала вулицю Дивногорську. Найвідоміші ж громадські слухання останніх років відбулися у 2018 році з приводу потенційної забудови парку Яланського в самісінькому центрі Запоріжжя. Як результат, їх учасники виступили проти забудови парку і розірвання договору оренди ділянки із приватним інвестором.

6) Звернення до органів і посадових осіб місцевого самоврядування. Якщо жоден з цих варіантів вам не підходить або бракує часу, є можливість особисто звернутись до органів і посадових осіб місцевого самоврядування із зауваженнями, скаргами, пропозиціями з питань, віднесених до відання місцевого самоврядування, а також із заявами або клопотаннями щодо реалізації своїх законних прав та інтересів і скаргами про їх порушення в межах повноважень. Закон України «Про звернення громадян», гарантує вам право на розгляд вашого звернення та отримання відповіді на нього. Звернутись можна телефоном, електронною поштою, особисто або надіславши листа. Якщо ваше звернення колективне та підписане більш ніж 50 особами, воно розглядається невідкладно. В іншому випадку термін розгляду може сягати до одного місяця.

7) Участь у роботі органів місцевого самоврядування та робота на виборних посадах, місцевого самоврядування. Якщо засідання запорізькою міської ради відкрите, ви можете бути на ньому присутнім. Якщо цього замало, ви відчуваєте що все не те або не так, можете спробувати власні сили у місцевому самоврядуванні. Беріть участь у виборах, перемагайте та станьте представником ваших суспільних інтересів. Тепер на вас покладена значна частина відповідальності за розвиток громади.

8) Участь у здійсненні місцевого самоврядування міських, районних у місті осередків політичних партій, громадських організацій, творчих спілок, їх об’єднань. Збирайте однодумців та вступайте до політичної партії, їх в Україні близько чотирьохсот. Цей інструмент відкриє вам можливості долучитись до здійснення політики та місцевого самоврядування. Окрім цього є можливість долучитись до громадської організації або профспілки. Захищати свої права завжди вигідніше колективно, саме тому й існують подібні інструменти.

9) Інші форми участі. Цей перелік не є вичерпним, і статут громади передбачає можливу участь містян у роботі комісій, консультативно-дорадчих рад при органах місцевого самоврядування, проведенні громадських експертиз проектів рішень органів місцевого самоврядування міста з питань, які мають суттєве значення для членів територіальної громади, визначають напрямки соціально-економічного та культурного розвитку міста. Ви також можете виконувати громадські роботи з благоустрою або допомагати соціально незахищеним жителям міста. Але й це ще не все. У вас є можливість надавати фінансову та матеріальну допомогу місцевому самоврядуванню, перерахувавши пожертвування на рахунки міської ради. Загалом статут територіальної громади м. Запоріжжя трохи застарів, тому потребує оновлення. Його затвердили у 2010-му році, а зараз пропонують долучитись до обговорення нової редакції за посиланням. Оскільки статут давно не оновлювався в ньому відсутні такі популярні інструменти як бюджет участі або електронні петиції. Тому додатково про них:

10) Бюджет участі. Якщо ви маєте гарну ідею для міста або району, у вас є можливість втілити власний громадський проект за допомогою фінансування з міського бюджету. Для цього детально опишіть сутність, складіть фінансовий план та подавайте проект на спеціальний сайт. Якщо за ваш проект проголосує значна частина жителів, ваш проект буде обрано до реалізації.

11) Електронні петиції. Цей інструмент також регламентується Законом України «Про звернення громадян». Відповідно ви маєте змогу створити власну петицію або проголосувати за вже наявну на спеціальному порталі. Якщо петиція набере не менш ніж 750 голосів, її мають розглянути депутати на сесії міської ради. До слова, не факт що її виконають, оскільки петиції не є обов’язковими до виконання, але буде впевненість, що вашу ідею почули на ріні міської влади. Інші петиції, які не набрали 750 голосів, також можуть бути розглянуті профільними департаментами міської ради й ви можете отримати на них відповідь.

Участь у житті міста – невід’ємна частина демократичного суспільства. Звертаючись до влади ви не тільки можете отримати вирішення своєї проблеми, а й не зайвий раз проконтролюєте місцеву владу, адже контроль наших представників лежить на нас самих

 

Антон Літвіненко,
журналіст центру громадського контролю “Дій-Запоріжжя”


Тематика публікації:                

Останні публікації цього розділу:

Як розвивати громадянське суспільство під час війни

Виклики і можливості розвитку сфери культури та соціальної згуртованості у Тернопільській області

Об’єднання задля відновлення: як ОГС можуть працювати разом для спільного впливу на процеси?

Що потрібно зробити, щоб комфортно жити в громаді?

Які компетенції нам потрібні для відновлення?

У Кривому Розі волонтерки шиють білизну для лікарень та ВПО