Як отримати спадщину відумерлої людини

Оформлення спадщини часто є складним питанням, бо до цього процесу, звісно мало хто готується завчасно. У Світлани з Харківщини була бабця у селі (вона померла понад рік тому), яка мала там хату та ...

pexels-cottonbro-3201466

Максим Данильченко

Оформлення спадщини часто є складним питанням, бо до цього процесу, звісно мало хто готується завчасно. У Світлани з Харківщини була бабця у селі (вона померла понад рік тому), яка мала там хату та земельний пай. Але з війною і всіма колотнечами Світлана не вступила в спадок, який зараз би їй дуже допоміг, бо вона залишилась в результаті війни, без даху над головою. Тепер Світлана хоче вступити в спадок, узаконити свої речові права, але не знає як. Юрист нашої ГО “Східноукраїнський центр розвитку місцевої демократії”, Юрій Феленко проконсультував переселенку відносно того, що необхідно робити в даній ситуації. За допомогою фахової юридичної консультації Світлана написала заяву до місцевої територіальної громади, про своє бажання вступити у спадщину, яку потрібно визнати відумерлою. 
 
 
Крім того, питання спадщини може бути актуальним для багатьох ВПО, бо в сільській місцевості, в тому числі в Тернопільської області, є багато покинутого житла і спадкоємці часто не поспішають вступати в спадщину. Розв’язання цього питання напряму пов’язано з житловими потребами переселенців, бо частина з них готова переїхати до села, якщо у них буде юридична можливість придбати або взяти в оренду таке житло. Покинуті хати у селах Тернопільщини, які десятиліттями були зачинені, можуть стати прихистком для сотень переселенців, які втекли від обстрілів, або російської окупації.
 
Під час зустрічі 26 липня у м. Тернопіль з активними переселенцями Юрій Феленко запропонував додатково розглянути саме такий варіант покращення житлових умов для ВПО регіону. Звісно цей процес повинен проходити при активній співпраці громадських організацій, переселенців та місцевих органів влади.
«Ми маємо багато прикладів коли переселенці переїжджають в сільську місцевість. Вони там тимчасово розміщуються або купують нерухомість. Для того, щоб підготувати житло для них, потрібно старості села або активним громадянам обійти всі закинуті хати, зв’язатися із власниками та спадкоємцями будинків. Якщо вони погоджувались впустити постояльців, організовувала ремонти та наведення ладу. Роботи може бути багато, але вже є успішні кейси в нашій області», – розповів учасникам заходу юрист організації.

Законодавчі роз’яснення!
 
Відумерлою є спадщина, визнана як така на підставі встановлення судом існування (чи не існування) кількох юридичних фактів (окрім, самого факту смерті спадкодавця, такими фактами можуть бути: відсутність спадкоємців за заповітом та законом, усунення спадкоємців від спадщини тощо) та виконання відповідним органом місцевого самоврядування необхідних процедурних (процесуальних) дій, спрямованих на набуття територіальною громадою прав та обов’язків померлої особи.
 
Цивільний кодекс України визначає відумерлість спадщини, тобто та, яка залишилася від власника (спадкодавця) і не перейшла до іншої особи (спадкоємця). У разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно – за його місцезнаходженням, зобов’язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою.
 
У разі якщо на об’єкті нерухомого майна на момент відкриття спадщини знаходиться рухоме майно, що входить до складу спадщини, таке рухоме майно переходить у власність територіальної громади, якій передано нерухоме майно. Статус відумерлої спадщини визначає суд.
 
Особи, які мають право подавати заяву про визнання спадщини відумерлою, мають право на одержання інформації з Спадкового реєстру про заведену спадкову справу та видане свідоцтво про право на спадщину. Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу 1 року з часу відкриття спадщини.
 
Спадщина, не прийнята спадкоємцями, охороняється до визнання її відумерлою. Перехід відумерлого майна у комунальну власність надає право територіальній громаді на повне розпорядження ним. Відповідно до закону таке майно може залежно від його призначення бути передане в користування іншим особам, в оренду, відчужене (продане) тощо. Водночас, набуття права власності зобов’язує територіальну громаду нести цивільно-правову відповідальність за борги спадкодавця. Відповідно до ч. 2 ст. 1280 ЦК, якщо майно, на яке претендує спадкоємець, що пропустив строк для прийняття спадщини, перейшло як відумерле до територіальної громади і збереглося, спадкоємець має право вимагати його передання в натурі. У разі його продажу спадкоємець має право на грошову компенсацію.
 
Якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах – уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини (стаття 1272 ЦК України).
 
Право на отримання спадкового майна в натурі виникає у спадкоємця лише якщо майно, що було визнане відумерлою спадщиною, збереглося і не було відчужене територіальною громадою. Якщо ж воно було відчужене іншій особі за договором або не збереглося, то спадкоємець має право лише на компенсацію його вартості у грошовому еквіваленті. Постанова Великої Палати ВС від 14 грудня 2022 року у справі № 461/12525/15-ц
 
Графік роботи пункту:
- Години прийому: 10:00 – 14:00
- Дні прийому: понеділок – п’ятниця
- Телефон: 066 30 22 771
 
Особисту консультацію можна отримати за адресою: м. Тернопіль, вул. Тарнавського 7А (понеділок), вул. Текстильна 28, оф. 1 (вівторок-п’ятниця).
 
Також в рамках діяльності Ukrainian Coalition for Legal Aid Всеукраїнської коаліції з надання правової допомоги працює єдина інформаційна “гаряча лінія” з питань, пов’язаних з правовими проблемами внутрішньо переміщених осіб та документуванням воєнних злочинів. Спеціалісти “гарячої лінії” доступні для консультацій кожного робочого дня з 10:00 до 17:00 за телефоном: 0 800 30 15 16*
 
Віримо в перемогу України!
Діяльність відбувається в рамках проекту «Посилення демократичного врядування в Центральній та Північній Україні», який реалізує Ukrainian Coalition for Legal Aid Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги за підтримки National Endowment for Democracy.
*дзвінки в межах України безкоштовні зі стаціонарних телефонів та мобільних будь-яких оператор.


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

Відкриті дані - шлях до відновлення громад

Програмний посібник Interreg Europe тепер доступний українською

Як громадам налагодити партнерство та стати сильнішими: корисні поради від експертів

Фінансова освіта для підлітків: як навчити молодь правильно управляти фінансами?

Центр життєстійкості як простір для підтримки ветеранської спільноти Коблівської територіальної громади. Проблеми в комунікації, потреби цільових груп

Захист дітей від сексуального насильства: виклики та шляхи їхнього подолання