Що українці знають і думають про права людини?

Як показало нещодавнє загальнонаціональне дослідження щодо дотримання прав людини, 77% українців вважають право на життя найважливішим правом людини. Водночас пріоритетними для більшості українців є ...

Screenshot_86

Громадський Простір

Як показало нещодавнє загальнонаціональне дослідження щодо дотримання прав людини, 77% українців вважають право на життя найважливішим правом людини. Водночас пріоритетними для більшості українців є право на соціальне забезпечення, право на житло та освіту. Хоча більшість громадян усвідомлюють, що їхні права є природніми та належними від народження, чимало людей не надто активно намагаються їх захищати, а половина опитаних взагалі ніколи не намагалася цього зробити.

Вітаючи учасників, пан Ніл Вокер, Постійний представник ПРООН та Координатор системи ООН в Україні, наголосив, що «те, що ми не можемо виміряти, ми не можемо покращити». Це відсилка до відомого вислову Лорда Келвіна, також відомого як Вільям Томпсон – фізика, який створив теорію нової температурної шкали, яка включає абсолютний нуль. «Дослідження, яке ми сьогодні представляємо, дає нам доступ до базових даних про права людини. Ми проаналізували рівень обізнаності про права людини та довіру до влади, готовність відстоювати свої права, якщо їх порушуватимуть, а також участі в ініціативах громадянського суспільства. Тепер ми знаємо найбільш ефективні канали комунікації та рекомендації експертів. Але чи справді нам вдалося проаналізувати абсолютно всі важливі аспекти?»

Пропонуємо ознайомитися з окремими ключовими висновками дослідження, які можуть мати практичне застосування:

• Українці доволі високо цінують права людини, в той же час більшість опитаних плутаються у визначеннях і не дуже чітко орієнтуються в цій темі. Тому можна дійти висновку, що необхідно покращити освіту в галузі прав людини, формувати розуміння прав людини і навчати відстоювати свої права, що має стати частиною шкільної програми.

• Більше половини населення України вважає, що в Україні існує проблема з дискримінацією. Окрім того, доволі значна частка опитаних висловилася за обмеження прав представників певних соціальних груп (ЛГБТІ-спільноти, колишніх ув’язнених та інших категорій). Це свідчить про серйозну необхідність покращити розуміння прав людини та проведення освітньої роботи серед громадян та органів влади.

• Чимало українців знають, що права людини є природними та належними від народження, проте неохоче захищають свої права. Половина населення ніколи не намагалася захищати свої права (з різних причин). Отож, важливо, щоб державні органи поширювали інформацію про відповідні механізми захисту прав та позитивні приклади їхнього застосування, а також аби така інформація була доступна і зрозуміло викладена.

• Результати досліджень чітко продемонстрували вплив конфлікту на переконання та цінності окремих осіб, що засвідчило необхідність затвердження відповідної державної програми, яка б враховувала такі фактори, як близькість конфлікту, вразливість населення та забезпечення рівноваги між дотриманням безпеки та прав людини.

• Майже половина населення України знає про національний Інститут прав людини. Ці знання є досить поверхневими, однак на Донбасі офіс Уповноваженого з прав людини було названий другим найбільш ефективним механізмом захисту прав людини. Це свідчить про ефективний план дій, обраний інститутом.

• Згідно з опитуванням, головним джерелом знань про права людини є засоби масової інформації. ЗМІ також вважають найбільш ефективним інструментом захисту прав. По суті, високий рівень довіри до журналістів означає, що на них лягає значна відповідальність, коли треба розмежовувати  журналістську сенсацію і захист прав людини.

Ці дані, висновки та рекомендації будуть використані для створення більш ефективних стратегій і тактик для організації просвітницьких кампаній у галузі прав людини, розробки шкільної і позашкільної програми в галузі прав людини, а також формування підходів та пріоритетів діяльності щодо захисту прав людини за підтримки донорів.

Опитування, проведене Фондом «Демократичні ініціативи ім. Ілька Кучеріва» та Центром інформації про права людини за ініціативою Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини (Омбудсмана) та підтримане ПРООН в Україні, охопило понад 2 000 респондентів по всій Україні, зокрема, 100-200 представників різних цільових груп, щоб з’ясувати сприйняття та розуміння прав людини в Україні. Основні результати опитування було представлено у Києві 5-6 липня 2017 року. Протягом цих двох днів понад 200 правозахисників, представників держустанов, міжнародних організацій, організацій громадянського суспільства та засобів масової інформації обговорили результати та окреслили напрямки подальших дій.

Читати повністю тут: Що українці знають і думають про права людини?

Джерело: ПРООН.


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

Як розвивати громадянське суспільство під час війни

Виклики і можливості розвитку сфери культури та соціальної згуртованості у Тернопільській області

Об’єднання задля відновлення: як ОГС можуть працювати разом для спільного впливу на процеси?

Що потрібно зробити, щоб комфортно жити в громаді?

Які компетенції нам потрібні для відновлення?

У Кривому Розі волонтерки шиють білизну для лікарень та ВПО