Суспільна угода: Відкритий конкурс проектів
ЗАВЕРШЕНО
У рамках проекту Суспільна угода фонд ІЗОЛЯЦІЯ оголошує відкритий конкурс на проекти художньої інтервенції на місці колишнього пам’ятника Леніну в Києві. Проект Суспільна угода (кураторка – Катерина Філюк), запланований на 30 червня – 31 липня 2016 року, складатиметься з виставки, дискурсивної програми та мистецької інтервенції.
Демонтаж пам’ятника Леніну в Києві 8 грудня 2013 року під час Євромайдану спричинив символічний Ленінопад по всій країні. Цікаво, що ця подія була задокументована численними учасниками й журналістами та активно поширена у мережі. Загалом, протягом кількох місяців громадських протестів по всій Україні було зруйновано та повалено сотні монументів Леніну. Рух сягнув свого піку під час трагічних подій в лютому 2014 року і триває донині, розносячись відголосками по найвіддаленіших куточках України.
Зрештою, в середині 2015 року Ленінопад спровокував прийняття пакету законів про декомунізацію, який в тому числі забороняє комуністичну символіку. По суті суперечливий закон замінює одну офіційно схвалену версію історії на іншу та поспіхом знищує цінні твори мистецтва в акті бездумної ліквідації радянських залишків. Фонд ІЗОЛЯЦІЯ, який займається переосмисленням соціалістичного минулого України, зокрема її індустріальної спадщини та радянських мозаїк, а також інтервенціями у громадський простір, наголошує на необхідності відкритої публічної дискусії щодо подальшої долі творів радянського мистецтва та ширше – щодо участі спільноти у прийнятті рішень, які стосуються міських просторів.
Падіння пам’ятника Леніну маніфестує остаточне звільнення від тиску комуністичного минулого і народження громадянського суспільства, незважаючи на те, що посткомуністичний дискурс досі в значній мірі переважає в Україні. Саме тому це вакантне місце має величезний ідеологічний потенціал і відіграє важливу роль у процесі визначення національної ідентичності. Таким чином, художня інтервенція може створити арену для широкого обговорення названих проблем у суспільстві.
У зв’язку зі складним ландшафтом пам’яті в Україні, художня інтервенція має включати критичну рефлексію концепції “меморіального об’єкта” й працювати з локальним контестом. Скульптура, перформативна акція, об’єкт має заохочувати до відкритого діалогу про меморіальні об’єкти, що сповнені ідеологічних і політичних конотацій. Митець повинен враховувати чутливість питання і ступінь диверсифікації поглядів всередині спільноти.
Вимоги до заявки:
-
Мотиваційний лист, що пояснює інтерес художника до означеної теми (не більше 300 слів);
-
Опис проекту з технічною специфікацією та ескізом (не більше 300 слів);
-
Резюме художника.
Заявка подається англійською мовою в форматі PDF (одним файлом) та має бути надіслана на адресу [email protected] із заголовком: “Social Contract Application_Last Name of Applicant”.
Проект, що переможе, буде реалізовано на місці колишнього пам’ятника Леніну в період з 7 до 15 липня 2016 року.
Крайній термін подачі проектів: 30 квітня 2016.
Переможця, обраного міжнародним журі, буде оголошено 6 травня на сайті www.izolyatsia.org.
Джерело: izolyatsia.org