Зі швидкістю Вінниці: у чому секрет успіху міста

Форум “Від ідеї до успіху. Місцеві ініціативи змінюють життя українських громад” від спілки “Громадські Ініціативи України” прийняло славне місто Вінниця. До участі було запрошено Андрія Очеретного, ...

2-NEW_slider_ГП(1)

Громадський Простір

Форум “Від ідеї до успіху. Місцеві ініціативи змінюють життя українських громад” від спілки “Громадські Ініціативи України” прийняло славне місто Вінниця. До участі було запрошено Андрія Очеретного, заступника Вінницького міського голови, щоб дізнатися погляд влади на взаємодію з громадянським суспільством і рецепти успіху громади. Місто — шість років поспіль серед найкомфортніших в країні, згідно з дослідженням Міжнародного республіканського інституту. Окрім того за останні роки у місті значно посилилася співпраця між організаціями громадянського суспільства та органами влади.  

“Найголовніше, що співпраця з громадськими організаціями, спілками, з усіма, хто активний, дає практичні результати”, — говорить пан Очеретний, який вірить у те, що успіх — це командна робота багатьох людей. Зокрема, заступник міського голови висловив вдячність активістам, які брали активну участь у прийнятті двох стратегічних проєктів міста Вінниці — Концепції інтегрованого розвитку міста і Стратегії розвитку Вінницької міської територіальної громади до 2030 року (Стратегія 3.0) на десять років вперед з шістьма пріоритетами.

Із дослідження Cedos щодо взаємодії організацій громадянського суспільства та органів влади у Вінниці: органи місцевої влади (ОМВ) демонструють більшу відкритість до співпраці, готовність взаємодіяти та змінювати практики своєї діяльності. ОГС використовують більшість із формальних та неформальних механізмів для взаємодії. ОГС та ОМВ позитивно оцінюють досвід співпраці одне з одним. Втім, ОГС, а також деякі представни_ці ОМВ відмічають брак реального впливу громадськості на процеси прийняття рішень. 

Під час дискусії “Ідеї та рішення для успішних громад. Що громадські організації та муніципалітети можуть робити спільно?”, — Андрій Очеретний представив учасникам презентацію “Вінницька громада — історія успіху…” Деякі тези презентації ми зафіксували, а повністю дискусію можна переглянути за посиланням. 

Про велику і красиву ідею

Місто Вінниця — відкрите для всіх. Якщо говорити про те, наскільки ми відкриті, то кількість тих людей, які приїхали до нас впродовж трьох місяців з усіх куточків України і світу велика, у нас були — Маріуполь, Мелітополь, Чернівці, Харків, Київ, Львів, Полтава, Черкаси, Одеса, Миколаїв… Ми відкриті до діалогу, до того, щоб поділитися тим, що найкраще, що можна впроваджувати в своїх громадах.

Є мрія про те, щоб втілити в життя ідею інтеграції річки Південний Буг у всіх громадах, де вона протікає. Адже вона об’єднує велику кількість громад — Хмельницької, Вінницької, Миколаївської, Кіровоградської області. 

Мене втішило, коли я почула про велику мрію. Про те, щоб Південний Буг інтегрувати, тому що це дійсно спільний контекст для людей. Вінниця подбала про себе,  стала спроможнішою, і вже наступний рівень – це зробити в місті той проект, який має значення для України. Системна логіка вчить, якщо ти хочеш зробити щось класне для міста, ти маєш подумати, що таке ж класне ти можеш зробити для країни, — коментує Ірина Соловей,  стратегиня з розвитку спільнот, президентка громадської організації Garage Gang, співзасновниця платформи соціальних інновацій Велика Ідея.
 
Вихід в цю площину, робота з річкою, там, де поєднуються соціальне, економічне і екологічне — це той рубіж, який ми країна, суспільство маємо взяти. І я вірю, що вам вдасться. У нас була схожа ідея, ми її називали “мегарегіон Дніпро”, розмірковували про те, як можуть співіснувати і працювати великі і малі міста, в спільному контексті і виявили, що дуже потрібно розвивати культуру партнерства. Вона у вас тут є, процвітає.
 
Коли йдеться про організацію фронтального спільного впливу, на контексті, який об`єднує різні громади, все більш гостріше відчувається потреба роботи з даними. Тому що дані дозволяють описувати цей спільний контекст, підводячи інформацію від кожної окремої громади під спільний знаменник: можна тоді дивитися, як у нас справи загалом, як тактики кожної громади відповідають загальним стратегіям. Відповідно постане питання, як це правильно оцифровувати, приваблювати таланти для роботи з даниим. Майбутнє роботи місцевого самоврядування — це робота в цій екосистемі”. 

Лідери рейтингів

Вінниця — серед лідерів у багатьох рейтингах, але це не сталося в один момент.

Прозорість міст. У березні було визнано серед 100 найбільших міст України, набравши 99 балів зі ста, як найпрозоріше місто.

Комфортність. Шість років поспіль, за результатами Міжнародного республіканського інституту, найкомфортніше місто

“Звичайно, дуже важко втримувати це лідерство, але над цим працює дуже велика команда”.

212453086_1980905208727232_6357720401069594806_n

Вінниця (фото із Facebook-сторінки мера Сергія Моргунова)

Є рейтинги щодо інвестиційної складової. Часопис “Forbes Україна” назвав Вінницю  — другою щодо інвестиційної привабливості

Рада Європи відзначила Вінницю як енергетичне місто, яке має сталий розвиток і працює над цим. Уже є дві відзнаки Ради Європи.

Дійсно, місто Вінниця — піонер. У 2010 році, коли ми організовували кампанію “Творче місто – простір взаємодії”, і це було єдине місто, де мер разом з нами на площі відкривав програму. І ще був показник: коли ми повноцінно 5 днів працювали в місті, дійсно активні спільноти, місто також змогло включити область в діалог. І для нас це на момент 2010-го р. справило сильне враження, на піку програми місто зібралося, аби робити щось разом. І що далі вражає, багато міст в 2017 році досить наче завмерли, заснули, відмовилися чути будь-які нові ідеї. Ми на той момент пішли вже в низову фазу глобального циклу, це нормально сприймалось… Але мене дуже потішило, що Вінниця показала, що навіть в часи, коли весь світ починає себе пересомилювати, перегруповувати, процес тут продовжується. І ця інтеграція і міжсекторальна, і різних груп громадян. Це супер!” — ділиться своїми спостереженнями Ірина Соловей, президентка Garage Gang.

 

224742825_10159301204284294_8502213966655584775_n

 

“Працювати є над чим. Ми ще маємо дуже багато неохоплених моментів. Сподіваюся, що те головне, над чим ми зараз працюємо — наше летовище (аеровокзал і посадкова смуга) — дозволить нам ще більше інтегрувати громади Польщі, Молдови, Німеччини, Франції, Великої Британії, Литви, Латвії, Естонії. Ми якраз брали приклад з Польщі. Це дуже класна синергія. Тому що Польща сьогодні є флагманом і правильної комунікації між владою, і громадою”, — зазначає Андрій Очеретний, заступник Вінницького міського голови. 

В людях є ідеї, в людях є сили і охота щось робити. Думаю, що саме це потужний ресурс розвитку в Україні, це я спостерігаю протягом тих років, що живу у Вінниці. Є ці ініціативи і є в чому вам позаздрити. Важливо, аби не зупинялась ця енергія людей — на різних рівнях. Вінниця —дійсно місто, в якому можна щось зробити. У мене тут є партнери, зокрема громадські організації. Відчуваю себе частиною міста… Важливо не закриватись перед енергією молодих людей. Я дуже радий, що в Польщі є багато партнерів з місцевого самоврядування, з неурядових організацій, вони домовляються без посередництва влади, консульства, є комунікація, реальний обмін досвідом“, — акцентує Дамян Цярціньскі, Генеральний консул Республіки Польща у Вінниці.

 

Що саме спрацьовує для Вінниці

Хаб, де зустрічається громада і влада

Хаб “Місто Змістів” — соціальна інновація, яка вперше застосована в Україні, створена для міжсекторального діалогу між громадськими активістами, місцевою владою та бізнесом. З моменту відкриття (з 2018 року), лише за три роки тут відбулося понад 1200 різноманітних заходів.

Згідно із дослідженням Cedos, у Вінниці активно працює до 150 організацій. Більшість відмічає посилення консолідації та співпраці у громадянському суспільстві за останні 2-3 роки. Учасники/ці дослідження відмічають перехід від дискурсу конкуренції до партнерства. Однак взаємодія між ОГС все ще залишається переважно точковою, тобто для реалізації разового проєкту або вирішення нагальних проблем, але не системною та стратегічною. Кроком до налагодження системної взаємодії є створення коаліцій, таких як Спілка «Мережа ОГС “Місто Змістів”»

Хаб став не лише публічним простором для проведення заходів, а й платформою для взаємодії та комунікації влади й громади. На базі Хабу утворена Громадська спілка “Мережа ОГС “Місто змістів”, яка сьогодні об’єднує 47 організацій громадянського суспільства. Щороку переобирається голова. Це приклад синергії влади і громади. 

151876151_1108980709527776_212184532940158842_n

HUB Місто змістів (фото із Facebook-сторінки хабу)

У липні минулого року підписано Меморандум про партнерство між Вінницькою міською радою та громадською спілкою. Відповідно до цього документу, було створено окремий орган — Рада Партнерства за участю міського голови, заступників, керівників департаментів та представників координаційної ради громадської спілки.

Важливі конкурси для громади 

З 2012 року Вінницька міська влада щороку проводить конкурс соціально-культурних проєктів, розроблених ОГС. З бюджету Вінницької міської ТГ організаціям громадянського суспільства надана фінансова підтримка для реалізації 116 проектів на суму 6 123 661 грн. В цьому році мільйон виділено на такі заходи, і в минулому також. 

Успішний кейс допоміг втілити в життя німецько-український проєкт GIZ. З 2015 року у Вінницькій міській раді, яка була однією з перших в Україні, впроваджено світову практику учасницького бюджетування — бюджет участі, Бюджет громадських ініціатив.

У 2016-му він уже вперше був на голосуванні. З того часу 61 проєкт-переможець уже реалізований на суму 31, 4 мільйони гривень. А 17 проєктів заплановано до реалізації у 2021 році на загальну суму 7, 22 млн грн. Цей бюджет збільшується, враховуючи те, що з’явилися приєднані території. У 2022 році більший бюджет — 10 млн грн на рік. Щоб дати громадам можливість виграти, бюджет розділено на місто Вінницю і приєднані території, включивши коефіцієнти, які дозволять їм претендувати на перемогу. 

Залученість. З кожним роком більша кількість голосує. Громади стають активнішими, люди стають активнішими до того, щоб проєкт набрав більшу кількість голосів. Минулий рік був виключенням: голосували онлайн, був відсутній паперовий варіант.

Конкурс “Бюджет шкільних проєктів” проходить у Вінниці з 2019 року за ініціативи міського голови. Призовий фонд постійно збільшується і в цьому році складає 2, 5 млн грн.

Міський конкурс учнівських екологічних ініціатив проводиться в рамках програми Охорони навколишнього середовища також з 2019 року. У 2021 році загальний обсяг фінансування у нас 300 тис грн. 

Партнерство “Відкритий Уряд”

У 2020-му році Вінниця була обрана до приєднання до Ініціативи “Партнерство “Відкритий Уряд”. Це досягнення — спільна робота Вінницької міської ради та громадських організацій. План дій з впровадження у Вінницькій міській територіальній громаді Ініціативи “Партнерство “Відкритий Уряд” у 2021-2023 роках включає такі зобов’язання, які підсилюють громадську участь, дають можливість мешканцями громади, в тому числі приєднаним територіям, бути партнерами і помічниками органів місцевого самоврядування і підвищують інституційну спроможність ОГС.

Трішки підсумків

Успіх Вінниці у тому, що вінничани активні. Вони генерують ідеї.

Андрій Очеретний: “Якщо говорити про бюджет громадських ініціатив, то спочатку були проєкти, пов’язані з розвитком територій, де вони живуть — “зробіть нам поліпшення дворів”. Сьогодні воно вийшло на новий рівень. Наприклад, минулого року ми друкували книги послідовників Миколи Пирогова, робили вишиванки на алеях в парку Дружби народів…”

Представники/-ці ОГС та ОМВ Вінниці, що взяли участь у дослідженні Cedos, високо оцінюють стан розвитку громадянського суспільства у місті. Сильними сторонами ОГС у Вінниці є достатній рівень компетентності та професіоналізму, активність та цілеспрямованість, відкритість до співпраці, інноваційність та творчість. Організації мають реальні приклади позитивних змін у місті завдяки кооперації та взаємодії. Такі приклади трансформацій надихають їх на подальшу активну роботу та розвиток.

Дуже маленький проєкт, який коштував небагато, але до якого активно долучилися вінничани — це “Старість у радість”. Придбали велосипеди, поставили на станції, дали можливість вінничанам поважного віку скористатися, і вони почали їздити. Ось такі приклади — дуже точкові. І вони можуть діяти постійно, не потребуючи великих вкладень бюджету” — розповідає Андрій Очеретний, заступник Вінницького міського голови.

00031.mts_snapshot_00.00_2020.06.15_15.19.28

Проєкт “Старість у радість” (фото із сайту www.vitatv.com.ua)

 

“Якщо говорити про підсумок, думаю, ви вже зрозуміли, що наш розвиток неможливий був без активності вінничан. Реалізовані культурні проєкти, освітні проєкти для дітей та людей поважного віку, проєкти з соціального підприємництва, допомоги переселенцям, ветеранам АТО, людям з інвалідністю, — підсумовує Андрій Очеретний. — Безліч благодійних проєктів доводять, що спільними зусиллями можна зробити місто кращим та життя в ньому комфортнішим. На доказ цього — ми шість років поспіль є найкомфортнішим містом України”.  

Втім цей рух має мати продовження. У взаємодії влади і громади варто працювати задля посилення реального впливу громадськості на процеси прийняття рішень: невпинно розбудовувати довіру, знання, запроваджувати прозорі механізми, ефективну комунікацію про потреби й можливості співпраці. 

 

 


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

Олександра Матвійчук: громадяни, які усвідомлюють свою роль — величезна рушійна сила

Юлія Євпак: еліта — завжди актив, вона та, хто рятує країну, коли зле

Волонтер Михайло Шелеп: менші збори в меншому колі людей — ефективніші

Ініціативи Степаня: залучаємо можливості, які дають поштовх діяти та змінювати життя молоді на краще

Команда ГО "Креативний простір Креденц": молодь має бути дотична до відбудови

Інклюзивне мистецтво, польсько-українська співпраця та війна: історія двох організацій