У пошуках ідей для успіху: Форум громадських ініціатив зібрав Україну у Вінниці
Щорічний Форум "Від ідеї до успіху. Місцеві ініціативи змінюють життя українських громад" від спілки "Громадські Ініціативи України" відбувається з 2013 року, і з того часу носить цю символічну ...
Додано:
Громадський Простір
Щорічний Форум “Від ідеї до успіху. Місцеві ініціативи змінюють життя українських громад” від спілки “Громадські Ініціативи України” відбувається з 2013 року, і з того часу носить цю символічну назву. Форум гостинно зустрічав уже Чернігів, Одеса, Луцьк. Був рік онлайну… А цьогоріч (23-24 липня) Форум дружньо прийняла Вінниця.
Вінниця — місто ідей — відзначають організатори — тож ідеї з ідеями мають зустрітися. На Форум зібралося майже 100 активістів/ок з різних областей України, а також гості з Польщі та Молдови. В межах заходу традиційно відбулися панельні дискусії, майстерні для пошуку ідей та рішень для сучасних українських громад, неформальні кавування про важливе та навіть ярмарок найкращих освітніх рішень та корисностей у центрі міста. Учасників для численних івентів Форуму загостили ХАБ “Місто Змістів” та креативний простір “Артинов”. І справді цікавим досвідом було розширити робочий та неформальний простір аж до центральної площі міста, Європейської.
За ініціативи Нелі Лавриненко, СУМ в Україні, учасники познайомилися у креативний спосіб — змайстрували літачки, на крилах яких написали власні ідеї для втілення в громадах та свої імена, після цього відпустили їх в “політ”, до залу, де кожен охочий мав змогу піймати котрийсь із них, і згодом зазнайомитися з автором чи авторкою задуму.
“Я сподіваюся, що Вінниця покаже те, чим може пишатися, те, що сьогодні вже поставлено на постійну основу, як ми співпрацюємо з громадськими організаціями міста Вінниці на нашій платформі у ХАБІ “Місто Змістів”, — сказав у вітальній промові Андрій Очеретний, заступник Вінницького міського голови. — Як на мене, ця платформа дуже вдала. У ній проведено вже більше 1200 заходів. Я думаю, що ця кількість буде рости з кожним днем. Найголовніше, що співпраця з громадськими організаціями, спілками, з усіма, хто активний, дає практичні результати”.
Андрій Очеретний висловив вдячність активістам, хто брав активну участь у двох стратегічних проектах міста Вінниці — це затвердження Концепції інтегрованого розвитку міста, і в лютому 2021 важливий документ розвитку міста Вінниці, уже великої Вінниці з приєднаними територіями — Стратегія розвитку Вінницької міської територіальної громади до 2030 року (Стратегія 3.0) на десять років вперед з шістьма пріоритетами.
В ХАБ “Місто Змістів” вже входять 47 громадських організацій. В обговореннях активну участь беруть громадські організації.
“У нас є підтримка інститутів громадянського суспільства, бюджет громадських ініціатив, бюджет шкільних проектів і багато чого іншого, що сьогодні, я думаю, в кожній громаді (чи це українська громада, чи це польська, чи це молдовська) — будь-хто може втілити в життя. Місто Вінниця поділиться тими напрацюваннями, які має”, — підсумував Андрій Очеретний.
“У містян є сьогодні точки болю, їх треба вирішувати. Для цього і є влада, і для цього є громадські організації. Громадські організації, напевне, ще є в тому числі й для того, щоб зробити цей місток між точками болю городян, які треба вирішити, і владою, яка може чути, а може не чути, — сказав Павло Шеремета, керівний партнер компанії “Прорив.in.ua”, підсумовуючи дискусію “Ідеї та рішення для успішних громад. Що громадські організації та муніципалітети можуть робити спільно?” . — І додав: Думаймо, в чому ми є єдині в країні, в чому ми є інноваційні.
Я знаю, що Вінниця постійно ставить собі це питання. Це притягує інших людей. Це притягує нас сьогодні у Вінницю, зокрема, це притягує пресу, увагу суспільства. Тому що в цьому місті є ця унікальність. Точки болю, зазвичай, не є унікальними, вони дуже часто ті ж..”.
У цій дискусії взяли участь Андрій Очеретний, заступник Вінницького міського голови, Ірина Соловей, громадська організація Ґараж Ґенґ та Дамян Цярціньскі, Генеральний консул Республіки Польща у Вінниці. Громадський Простір окремо готує конспект почутих корисностей цієї розмови — а їх виявилося чимало. Ви також можете переглянути стрім за посиланням.
Традиційно Громадський Простір долучається до Форуму як партнер події і фокусує тему ефективних комунікацій. Цього разу наша команда організувала ProstirTalks на тему “Локальна взаємодія. Як через комунікацію відшукати довгочасний win win?”. Адже комунікація — найкраща політика для уможливлення бажаного результату, а в період хаосу — найкраща вакцина для злагодженої дії.
В межах панелі модераторка Любов Єремічева запросила активістів/ок з різних міст України поговорити про труднощі в пошуку синергії для втілення перетворень в громадах. Бо часто локальні перемоги програються через брак ефективного спілкування ГО, влади, громади. Тож ми поспілкувалися про те, як будувати діалог, щоб порозуміння невпинно рухало нас від ідеї до успіху, поміркували про те, чому, часом, такий діалог не стається, а також відшукали успішні кейси довгочасного win win.
Дякуємо нашим співрозмовникам/цям: Михайло Ізюмський, ГО “Агенція локальних ініціатив”, Харків, Олена Данілова, БФ “Подільська Громада”, Вінниця, Анна Дворна, громадська організація “Спільно HUB”, Запоріжжя, Сергій Ткаченко, Агенція Сталого розвитку “Хмарочос”, Кропивницький, Єлизавета Савчук, начальник управління по зв’язках з органами місцевого самоврядування, міжнародного та міжрегіонального співробітництва, проектної діяльності та сприяння інвестиціям виконавчого апарату Вінницької обласної Ради та Олег Овчаренко, ГО “КІПЦ “Європейський клуб”, Кременчук. Вже незабаром очікуйте на Порталі нотатки корисного-синергійного з ProstirTalks.
Чудовим подарунком для гостей міста і місцевих став виступ кримськотатарського гурту “Мусафір” на Площі Європейській, на завершення 1 дня Форуму. Гурт запрошено, аби ще раз нагадати про єдність, про те, що Крим — це Україна.
Другий день розпочався розмовою за кавою про міжнародну співпрацю за участю організацій, які мають досвід або шукають партнерств (Україна, Польща, Молдова), і продовжився дискусіями та ярмаркою кращих видань та освітніх рішень від громадських організацій.
Форум мав багато локацій, в приміщенні та просто неба. Багато живого спілкування, обміну ідеями, контактами було під час Ярмарку кращих видань та освітніх рішень від громадських організацій, який відбувся також посеред Європейської Площі. І куди, до речі, долучались місцеві жителі, знайомились із книгами, іграми та ін.
Ярмаркували: Дитячий журнал “Крилаті” СУМ в Україні; Громадський Простір з посібником “Ефективні комунікації. Порадник для громадських організацій і не тільки”; літературна ініціатива “#Екзистенц_і_я” зі збіркою оповідань про екологічні проблеми “Острів людей” та іншими виданнями; ГС “Громадські ініціативи України” зі збірником кращих практик “Освіта дорослих” та настільною грою “Рецепт Демократії” ; ГО “Наше Поділля” зі своєю майстернею ткацтва “Vereta”. Також презентувались: настільна гра “в Пошуку скарбів” (ініціатива “Менщина туристична”); #SimpleSE. Про соціальне підприємництво — це просто!, “Стратегія у твоїй кишені”(Агентство економічного розвитку), посібник “Дорожня карта впровадження бюджету участі” (Харківський університетський консорціум); збірник історій “Громадянське суспільство та влада — кращі практики співпраці” (Центр демократії та верховенства права); настільні ігри та квести про історію (ГО “Культурно-освітня платформа “Сенс”, м. Маріуполь).
Якими є пріоритети програм підтримки громадянського суспільства? Як визначаються і який вплив на це мають українські громадські організації? Такі важливі питання дискутувались під час заключної панелі Форуму.
“Наші кошти — від Європейського Союзу, і це означає, що не ми самі вигадали пріоритети. Є певні спільні інтереси, в межах яких ми реалізовуємо програму. Загалом, головний пріоритет для нас, для ЄС — це Україна, сусідня країна Європейського Союзу — хочеться, щоб було більше обмінів, щоб було більше зв’язків, щоб було більше співпраці між професіоналами з України та їхніми колегами в ЄС. Це основна ціль програми… Загалом мета — щоб було більше обмінів, щоб фахівці могли отримати те, що до цього в них не було. У нас доволі широкі пріоритети”, — озвучив під час дискусії ” д-р Крістіан Дімер, керівник програми House of Europe.
“Чому ваш пріоритет не пріоритет донора? Всьому свій час. Це не означає, що ваш час може ніколи не настати. Напевне, це означає, що або в цій сфері ви маєте неймовірний успіх або там ніша публічного сектору, де саме він повинен визначати.. і є проблема, яка є більш кричущою, ніж ваша… І є катаклізми, які є непрогнозованими, що будуть руйнувати вашу і нашу повсякденну діяльність. Хто очікував COVID-19? Звалилося. 2014 рік… Теж — яка там може бути війна?! Але ось війна. Тому це не означає, що ви повинні розчаровуватися. Говоріть сильніше і гучніше про проблеми, які у вас є і їх обов’язково почують. Робіть дослідження, показуйте системно, що є не так і вас однозначно почують“? — акцентував Артем Коновалов, експерт Центру демократії та верховенства права.
“Мені здається, що якщо громадська організація зможе гарно викласти в проектній заявці свою чудову ідею, навряд чи фонд скаже: ви нам не підходите. Якщо це вартісна заявка і буде пересікатися з пріоритетом, вона буде підтримана. Наприклад, ми не планували підтримувати парк з ухилом на гендерні аспекти для розвитку села Студена, цього не було в пріоритетах, але ми розуміли, що це вартісний проект і допоможемо витягнути його… Ми розуміли, що це загалом авторитет нашої області перед ПРООН — показати, що ми прийшли на допомогу”, — поділилася кейсом Єлизавета Савчук, Вінницька обласна рада.
Переглянути панель про пріоритети програм громадянського суспільства (модераторка: Олександра Целіщева, Громадські Ініціативи України) можна за посиланням.
“Цього року Форум присвячено ідеям і рішенням для громад. Ми багато говорили про те, звідки ідеї беруться, в яких середовищах вони формуються, хто їх може генерувати і втілювати. Ми говорили про те, що це не обов’язково мусять бути сільські голови чи голови громад, чи місцеві ради… Дуже часто ідеї формуються в громадських середовищах. Для того, щоб з’явилася ідея, потрібен вільний простір, простір вільних людей, які й формують ці рішення. Тут було багато прикладів як з національного рівня, так і з менших громад. До того ж, завдяки нашим міжнародним партнерам з Польщі і Молдови мали змогу дізнатися про те, як у них цей процес відбувається. Будемо надіятися, що учасникам буде корисний цей досвід і вони зможуть щось для себе запланувати у своїх громадах”, — сказав у коментарі Громадському Простору голова правління ГС “Громадські ініціативи України” Юрій Степанець.
“Я думаю, що оцінювати будь-який захід мають не організатори, а учасники. Дуже приємно, коли учасники та учасниці підходять і говорять, що почули багато нового і цікавого, надихнулися цими речами і їдуть у свої громади вже це втілювати і реалізовувати, мають заряд енергії і натхнення, — коментує Громадському Простору виконавчий директор ГС “Громадські ініціативи України Павло Пущенко. — Тому, мені здається, це найкращий показник. Коли це чуєш, то розумієш, що такі заходи потрібні і ми будемо намагатися й далі їх проводити”.
Захід зорганізовано за підтримки National Endowment for Democracy (NED), ГС “Громадські ініціативи України” реалізує проект “Впровадження нових форм співпраці влади та громадських організацій на місцевому рівні”.
“Традиційно, намагаємося відбирати учасників не з великих міст, а в основному з громад, — говорить Павло Пущенко. — Це Полтавська область, Вінницька область, Чернігівська область, Запорізька область… Загалом, десь половину областей ми охопили учасниками та учасницями. Сподіваємося, що вони роз’їдуться — як намистинки по всій Україні розкотяться — і будуть розквітати своїм громадським сектором, кожен у своїй громаді.
Думаю, не тільки ми, а всі вже змучилися зумами. Дуже приємно, коли можемо поговорити один на один. Ми намагаємося робити такі форуми і давати велику частину часу для неформального спілкування, тобто вечірня програма, перерви між сесіями, ярмаркування — це все для того, щоб люди могли познайомитися, поговорити, обмінятися ідеями, один одного почути і себе показати”.
Ви також можете переглянути стріми:
Дискусія “Традиції, виклики та інновації партиципації” (Павло Пущенко, ГС “Громадські ініціативи України”, Анжела Бабкіна, консультантка з питань розвитку громад Ресурсного центру у Закарпатській області ГО “Справа Кольпінга в Україні”, Вікторія Золотухіна, координаторка проектів з залучення громадян до участі в прийнятті рішень, Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”. Модераторка: Тетяна Дурнєва)
Дискусія “Простір, в якому творяться непересічні ідеї та нові змісти громад” (Володимир Онищук, молодіжний центр КУБ, Артем Коновалов, Центр демократії та верховенства права, Інна Загнітко, Марія Леванчук, Вінницький муніципальний центр інновацій. Модераторка: Ірина Ткаченко, Агенція Сталого розвитку “Хмарочос”, м. Кропивницький)
Виклики та перспективи освіти для дорослих в Україні (Ігор Добко, Товариство Лева, Олег Яськів, Український католицький Університет, Андрея Кардаш, освітянка. Модераторка: Неля Лавриненко, СУМ в Україні)
Дискусія Регіональний порядок денний розвитку громадянського суспільства (Світлана Михолат, БФ “Свята Ольга” (м. Гола Пристань), Андрій Сільченко , ГО “Унікальна країна” (Жмеринська ТГ), Анастасія Прокопенко, ГО “Точка Доступу” (м. Краматорськ), Валентина Ткачук, директорка “Інституту розвитку міст” (м. Вінниця). Модератор: Павло Пущенко)
Дискусія “Як розбудовувати партнерство між ІГС та місцевою владою” (Юрій Глущук, Хаб “Місто Змістів”, Галина Сегеда, Голова Координаційної ради Мережі “Місто змістів”, Олена Орленко, Інститут Розвитку міст. Модераторка: Олександра Лиса)
“Відчувається, що щось з собою несемо — трішки знань, трішки контактів, трішки матеріальних речей (в контексті ярмарку), і це дуже приємно, — підсумував Форум у заключній промові Юрій Степанець. — Ми з боку спілки “Громадські ініціативи України” хочемо ще раз подякувати всім, хто зміг взяти участь в цей непростий час — все ще нас турбує пандемія, досі є багато обмежень. Ми вже півтора року не бачилися, були в онлайні, звикли до квадратиків замість людей, до комп’ютерів… Зараз час знову відновлювати ці соціальні зв’язки. Мені здається, що нам це чудово протягом цих двох днів вдалося. Ми віримо в спілці, що ця довіра між людьми рідко формується через онлайн. Потрібно з людиною зустрітися, подивитися їй в очі, тоді ти зможеш зрозуміти, чи це партнер чи не партнер, чи ти хочеш з ним щось продовжувати робити…
Будемо сподіватися, що взаємодії буде більше і більше. Ми ж будемо продовжувати цю роботу, яку вже робимо 15 років як мережа, а пізніше спілка. Ми віримо в мережування. Віримо, що громадські організації можуть зробити більше разом, ніж поодинці. Віримо, що разом можемо змінювати і пріоритети, і наші громади, формувати ідеї, рішення і втілювати їх“.
Дружньо і конструктивно — атмосферу Форуму передають також світлини:
Репортаж підготувала Любов Єремічева
Фото і відео Віталій Ніщименко