Завжди на часі: аби культура була на порядку денному як частина української відбудови

 2 листопада у Києві відбувся П’ятий міжнародний ярмарок грантів у сфері культури, ініційований Creative Europe Desk Ukraine. Ярмарок слугує майданчиком для налагодження комунікаційних містків між ...

slider_ГП_2022(138)

Громадський Простір

 2 листопада у Києві відбувся П’ятий міжнародний ярмарок грантів у сфері культури, ініційований Creative Europe Desk Ukraine. Ярмарок слугує майданчиком для налагодження комунікаційних містків між українськими та європейськими грантодавцями і представниками культурного та креативного секторів України у створенні діалогу, співпраці, заповненні прогалин в інформації щодо тієї чи іншої програми, обміну думками про наболіле та новими ідеями.

Для учасників було навіть створено можливості консультацій від представників грантових програм. У контексті війни, зокрема, говорили й про важливість просування культури в порядок денний в повоєнній відбудові України, дискутували про інклюзивне відновлення українського та креативного сектору. 

Учасники з різних куточків України мали змогу долучитися до воркшопів, панельних дискусій та навчальних заходів,  під час яких дізнавалися про можливості грантової підтримки від українських інституцій, проєктів допомоги та ініціатив, а також від європейських та міжнародних програм. Громадський Простір — щорічний партнер Ярмарку, тож наша команда була рада підтримати та відвідати захід.

Серед ключових подій Ярмарку воркшоп “Проєктний менеджмент у сфері культури. Грантовий менеджмент” та дискусія щодо ролі і місця грантового фінансування культурного та креативного сектору у контексті глобальних та європейських трансформацій на ринку праці та зміни парадигми та механізмів монетизації сектору.

 

У синергетичному поєднанні однозначно буде перемога всіх

Т.в.о. Міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв у вступній промові зазначив: “Ми дякуємо нашим міжнародним партнерам, які звертають увагу на Україну, звертають увагу на наші потреби, які включають Україну до кола тих країн, до кола тих суспільств, які мислять в унісон з сьогоднішнім сучасним цивілізованим світом і хто готовий, спроможний і на високому рівні може забезпечити реалізацію загальносвітових програм, проєктів щодо сфери культури, щодо сфери креативних індустрій загалом.

DSC03593

Звичайно, це дуже потрібно нам з вами. Ми сьогодні вкрай потерпаємо від дефіциту ресурсів, які можемо спрямувати на гарні, добрі, потрібні країні справи. В першу чергу, звичайно, це потреби, пов’язані з викликом війни, потреби на забезпечення інституційної стійкості наших закладів, на спроможність наших митців працювати, творити, діяти, на спроможність кожного небайдужого українця зробити свою справу якісно й добре, коли є, звичайно, на те, необхідна підтримка. Така підтримка надається. Вона стала ще більшою з початку війни… Партнерство зафіксоване, воно сьогодні ґрунтується на низці договорів, меморандумів. І сьогодні присутність тут керівників багатьох європейських програм говорить про те, що ці програми стало працюють в Україні вже не перший рік і будуть далі продовжуватись в тій чи іншій формі. Я щиро дякую всім нашим міжнародним партнерам, хто проявляє інтерес, хто готовий ділитися з нами своїм ресурсом, оскільки бачать в нас доброчесних партнерів і тих, хто робить гарну, правильну справу”.

Також  Ростислав Карандєєв закликав українців бути небайдужими в тому, щоб пропонувати себе для реалізації проєктів міждержавного, міжнаціонального рівня. “Ми спроможні з вами генерувати дуже високої якості культурний продукт, ми можемо це, ми вже довели це і постійно доводимо…  щоб відбулися домовленості, щоб українські організації, українські митці, українські креатори отримали належну підтримку, а щоб наші міжнародні партнери були задоволені в тому, що їх ресурс іде на добру, правильну, ефективну справу. В такому синергетичному поєднанні однозначно буде перемога всіх — і перемога України, і перемога європейського співтовариства в тому, щоб світ став кращим… І ми знаємо, що перемога буде за нами, за нашими Збройними Силами України. Ми всі з вами єдині і світ разом із нами”. 

 

Українська культура — це європейська культура

Під час урочистої частини Посолка ЄС в Україні Катаріна Матернова звернулася до аудиторії: “Ви знаєте, є таке латинське прислів’я: “Inter arma silent Musae” — коли йде війна, музи мовчать. Але чудово бачити таку повну аудиторію, і розуміти, що це неправда в цій війні. Культура, мистецтво — надзвичайно важливі завжди, але я вважаю, що з початком повномасштабного вторгнення минулого року і яке триває й досі — це удвічі правда, оскільки це війна за вашу національну ідентичність, за ваше національне виживання супроти російського агресора, і культура справді є частиною сильної  історичної української національної ідентичності.

DSC03619

Я десять років тому приїздила в Київ, тоді це був “Кієв”, і російською розмовляли всюди.  А тепер я завжди хочу бути певною, що говорю “Київ”. 

“Це справді радісно бачити повний зал на цьому ярмарку, де Європейський Союз намагається трохи підтримати культуру у такий складний час, — сказала Катаріна Матернова. — Я знаю, що це не головний проект і що ресурсів ніколи не є достатньо, та ми намагаємося підтримувати Україну в гуманітарній сфері, мікрофінансові системи, у військовому плані, але я в захваті, що ми можемо навіть з меншими проектами, але такими важливими подіями, як ця, популяризувати важливість культури. Я погодилася з паном міністром щодо того, що ми зустрінемося і побачимо, як можемо продовжувати співпрацювати разом. І українська культура — це європейська культура”.

DSC03674

Засновник та виконавчий директор КЕА European Affairs Філліп Керн підкреслив необхідність створення нових інститутів, зміцнення та захисту національної культурної спадщини України. “На додаток до спільних викликів у вас є специфічні можливості тут, тому я прошу вас сьогодні бути дуже стратегічними. Очевидно, є грантові програми, до яких хочемо долучитися, можливо для того, щоб розвинути проєкт, але ви маєте міркувати більш сполучно у вимірі — чого ми хочемо від цієї країни, як ми хочемо будувати культурну інфраструктуру для цієї країни, аби вона процвітала. І ця можливість, цей захід, і той факт, що тут зібралося скільки людей, ця нагода створить колективну силу, аби культура була на порядку денному як частина української відбудови”, — закликав Філліп Керн.

 

Фінансування культури

Микола Ульянов, проєктний менеджер Національного бюро програми ЄС “Креативна Європа” в Україні, зауважив: “Україна є країною-учасницею програми Європейського Союзу “Креативна Європа” з 2016-го року. Насправді 19-го листопада 2015-го року була підписана відповідна угода і вже в 2016-го року перший проєкт виграв конкурс. Відтоді участь України у програмі лише набирає обертів.

Найвдалішими за кількістю організацій, що виграли конкурс та за обсягом коштів, які вони здобули на фінансування своїх проєктів, роками були 2019-й та 2023-й. За період з січня 2016-го року по грудень 2022-го загалом підтримано 83 проєкти за участю українських організацій у співпраці з 217 партнерськими організаціями із 30 різних країн-учасниць. Загальний обсяг по грудень 2022 року фінансування українських організацій за конкурсною програмою “Креативна Європа” склав 8 828 599 євро“. 

DSC03738

 “Ми зробили аналіз за десять років, що відбувалося з фінансуванням культури в регіонах і ми знаємо, багато критики було з різних боків — і від громадських організацій, і не від громадських стосовно того, що культура не на часі і що треба зупинити фінансування культури — взагалі нічого не фінансувати. А хтось каже, що треба фінансувати. Ви бачите: фінансування в місцевих бюджетах у відсотках, у 2022-му році воно, фактично, було таким самим, як і десять років тому. У 2022-му році на культуру з державного бюджету України виділялося дуже мало коштів, о,16 відсотків. Добре це чи погано, причини зрозумілі, але постає питання: чи є ще можливість менше фінансувати культуру, як деякі активні громадяни висловлюються, вказуючи, що це не на часі”, — зазначила Наталія Форсюк, координаторка проєкту “Відновлюємо Україну разом” Мережі АНТС, презентуючи “Аналіз адаптації українського законодавства та системи державного управління у сфері культури до стандартів ЄС“. 

DSC03793

Владислав Берковський, виконавчий директор Українського Культурного Фонду, в блоці презентації українських інституцій в галузі підтримки культури оголосив: “Маю честь сказати про те, що ми оголошуємо початок нового грантового сезону, сезону 2024-го року. Власне, я зараз офіційно про це оголошую перед вами всіма і найближчим часом ми уже безпосередньо на нашому сайті і наших мережах розмістимо детальну інформацію про грантовий сезон”.

DSC04101

“Як ми формували грантовий сезон? Починаючи з кінця серпня було проведено національне опитування щодо запиту і потреб культури, провели індивідуальні інтерв’ю з експертами УКФ, при чому застосовували і враховували думку експертів, починаючи з 2018 до 2023-го рр., провели низку секторальних зустрічей. Ось ці всі зустрічі дозволили нам сформувати наше бачення щодо потреб сфери культури і щодо того, які будуть грантові програми в наступному році”, — додав Владислав Берковський. 

Блок “Європейські та міжнародні програми грантової підтримки у сфері культури. Радимо перегулянути презентації найбільших європейських та міжнародних грантових програм й ініціатив (на відео дивитися з 41:22 хв до 2:21:27)

Блок “Українські інституції, програми та ініціативи грантової підтримки в сфері культури. Презентації та виступи від представників українських організацій активних у сфері грантової підтримки культури” (на відео дивитися з 4:01:49 до 6:27:20)

Переглянути відео Ярмарку:

 

Партнери заходу: Український культурний фонд та проєкт ‘Restoring Ukraine together’, що реалізується мережею захисту національних інтересів ‘АНТС’ за фінансової підтримки Європейського Союзу.

Інформаційні партнери заходу: Громадський Простір та Громадське радіо.


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

Євген Глібовицький: ми з вами не в кінці великих потрясінь, а на початку великих відкриттів

Юрій Антощук: працюємо над створенням рекомендацій херсонським громадам та відновленням соціальних зв'язків

Простір, де вас вислухають, творить умови для зцілення: Франческо Ардженіо Бенаройо про досвід допомоги українцям

Репортажно з Алеї ГО «Згуртованість»: у Києві відбувся #РазомДіємо Фест

Меморіал: створення нової культури пам’яті, віддаленої від радянщини

"Якщо не працювати з культурою, то є сусідні держави, які б хотіли з нею попрацювати" — Яна Бойцова