Закон Про громадські об’єднання у дії – “покращення, але обмеження”

Новий ЗУ Про громадські об’єднання, з однієї сторони, є дуже наближеним до європейського законодавства, але з іншої - деякі його зміни створюють перепони і досі не узгоджені з певними нормами чинного ...

ГО

Галина Жовтко

Новий ЗУ Про громадські об’єднання, з однієї сторони, є дуже наближеним до європейського законодавства, але з іншої – деякі його зміни створюють перепони і досі не узгоджені з певними нормами чинного законодавства. Юристи та представники громадських організацій уже неодноразово звертались стосовно цього до держструктур, проте у відповідь отримували відмови – «поки практика застосування відсутня, потреби у внесенні змін до закону» не доречні.

«Трошки покращення, вдосконалення, але обмеження» – так охарактеризувала новий Закон Про громадські об’єднання Ніна Кропельницька, ветеран юстиції, експерт з об’єднання громадян з 30-річним стажем. За її словами, новий закон про громадські об’єднання надав багато проблем, оскільки практично погіршив обставини об’єднань громадян. Вона вважає, що закон зробили ближчим для юристів, а не для простих громадян.

На думку Анастасії Москаленко, адвоката, партнера ЮФ «Москаленко і Партнери», яка проаналізувала близько 20-ти законів європейських та пострадянських країн щодо громадських об’єднань, новий український закон наближений до європейського законодавства, і для новостворених організацій діє позитивно та відкриває зелене світло там, де раніше були проблемні питання.
Проте іншою є ситуація для вже діючих організацій.

Внутрішня документація

Згідно з прикінцевими положеннями нового Закону про громадські об’єднання, протягом 5-ти років ГО мають внести зміни – привести у відповідність з новим законом свої статути та зареєструвати зміни до своїх статутів.

Громадські організації, їхні спілки (союзи, асоціації, інші об’єднання громадських організацій), легалізовані на день введення цього Закону в дію шляхом реєстрації або повідомлення про заснування, не потребують відповідно перереєстрації або повторного подання документів для повідомлення.

Статути (положення) громадських організацій, спілок громадських організацій мають бути приведені у відповідність із цим Законом протягом п’яти років з дня введення його в дію. Реєстрація змін до статуту (положення), пов’язаних з введенням цього Закону в дію, здійснюється без справляння плати за реєстраційні дії протягом п’яти років з дня введення цього Закону в дію. Детальніше тут.

Спішити із цим не потрібно, проте кожна громадська організація повинна переглянути свої документи. А йдучи до державного реєстратора – треба себе добре «підкувати».

Основні документи – статут, розпорядження чи наказ, протокол президії (основа основ), рішення президії -повинні бути та дані у них мають співпадати із тими, що вже є в архівах ДРСУ, в іншому випадку громадське об’єднання не пройде державну реєстраційну службу. Окрім того, документи мають бути оформлені в ракурсі культури документу.

Що стосується реєстрації ГО, то ситуація зараз така, що у Державній реєстраційній службі можуть гратися з вами до року, якщо не буде фахівця, який підготує документи, або юриста, який на цьому знається, а таких зараз мало, бо поки відсутня практика застосування нового закону.

Нове у законодавстві про громадські та благодійні організації

– За новим законом є два лише види громадських об’єднань – громадська організація та громадська спілка. Громадська спілка – є зручною структурою для новостворених організацій, проте вже діючі організації не можуть внести зміни до своїх засновників. Організації, маючи в структурі юридичні особи, поки не можуть вирішити цю проблему.

– Новий закон закріпив, що громадське об’єднання є непідприємницьким товариством, основною метою якого не є одержання прибутку. Таким чином закон усуває будь-які сумніви з податкової точки зору і усуває протиріччя з цивільним кодексом.

– Закон скасовує державний контроль за статутною діяльністю громадських організацій.

– Відтепер зазначення у статутному документі відомостей про місце знаходження не є обов’язковим.

– Припинення діяльності громадського об’єднання може здійснюватись або шляхом саморозпуску, або реорганізації шляхом об’єднання до іншого громадського об’єднання, або через рішення суду.

– Обов’язкові вимоги до статутів громадських об’єднань:

Треба передбачити – напрямки діяльності для громадських об’єднань; процедуру прийняття рішень керівними органами громадського об’єднання; порядок звітування керівних органів громадського об’єднання перед його членами; порядок оскарження рішень і бездіяльності керівних органів громадського об’єднання та розгляду скарг. Також статутні документи неприбуткових організацій повинні містити вичерпний перелік видів діяльності, які не передбачають одержання прибутку згідно з нормами законів, що регулюють їхню діяльність.

– Що стосується благодійних організацій, то однією із новел є спрощення процедури реєстрації – терміни скоротились та спростився порядок, також скасовано територіальні обмеження. На даний час є три види благодійних організацій – благодійне товариство, благодійна установа та благодійний фонд. Проблема полягає в тому, що не всі старі організації підпадають під ці визначення, і треба буде адаптуватись та вносити зміни.

Анастасія Москаленко вважає, що наразі найбільшу стурбованість викликають прикінцеві та перехідні положення ЗУ Про громадські об’єднання. Пункт 8 розділу 5 цього закону порушує конституційні права і свободи всеукраїнських громадських організацій, їхні членів та місцевих осередків, що були зареєстровані як юридичні особи.

Також новий закон не передбачає такого статусу громадського об’єднання як «міжнародний», і тепер міжнародні громадські організації задаються питанням про своє майбутнє.

Адвокат порадила не спішити щось змінювати, бо можна внести передчасні зміни і отримати проблеми в майбутньому. Громадським об’єднанням треба почекати, щоб було хоч трохи практики застосування цього закону.

Довідково:

12 листопада Юридична фірма “Москаленко і Партнери” провела семінар “Юридичні аспекти діяльності громадських та благодійних організацій”. З моменту свого створення ЮФ «Москаленко і Партнери» спеціалізується саме у сфері юридичного супроводу діяльності неприбуткових організацій. Постійними клієнтами фірми є десятки місцевих, всеукраїнських, міжнародних громадських об’єднань та благодійних організацій. Командою ЮФ «Москаленко і Партнери» зроблено безліч професійних публікацій та виступів у даній сфері, у тому числі брошура «Правове регулювання діяльності громадських організацій в Україні». Детальніше тут.


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

[ви]СТОЇМО: консолідація українців заради спільної перемоги

Максим Буткевич: щоб протистояти смерті, не можна відмовлятися від власної свободи

Громадянське суспільство в умовах війни: презентовано Барометр ОГС 2024

Культурна євроінтеграція та опір стиранню: про що говорили на Шостому Міжнародному Ярмарку Грантів у Сфері Культури

Безоплатна правова допомога для військових: контакти та ресурси

Як «Молода Просвіта» підтримує громади та переселенців на Івано-Франківщині