Всеукраїнський громадський бюджет: міф чи реальність?

На нещодавньому ІІ Київському Форумі організацій громадянського суспільства нашу увагу привернув виступ начальника відділу з питань розвитку місцевого самоврядування, регіональних та міжнародних ...

1 карта україна

Громадський Простір

На нещодавньому ІІ Київському Форумі організацій громадянського суспільства нашу увагу привернув виступ начальника відділу з питань розвитку місцевого самоврядування, регіональних та міжнародних зв’язків секретаріату Київради Артема Стельмашова про запровадження Всеукраїнського громадського бюджету. Ми поспілкувалися зокрема про Топ-5 новацій третього сезону громадського бюджету у Києві, а також проаналізували розвиток партисипації в Україні, не могли оминути в розмові  й ініціативу всеукраїнського громадського бюджету.

Стельмашов1

Для початку. Громадський бюджет – в чому причини його успіху зараз? Тренд, мода? 

Громадський бюджет (ГБ) – це реалізація проектів громадян місцевими органами влади, які мешканці міст та об’єднаних територіальних громад (ОТГ) підтримують голосами найбільше. Обсяг громадського бюджету визначають місцеві депутати.

Секрети успіху? По-перше, це участь усіх бажаючих у прийняття рішень владою, розподілі бюджету та контролі за реалізацією проектів. Люди самі вирішують, на що йдуть кошти. Це, на мою думку, дуже розвиває громадську активність. Чесно? Кращого інструменту прямої демократії я ще не зустрічав.

Який загальний розмір громадських бюджетів в Україні?

За даними Центру розвитку інновацій, громадські бюджети запроваджено вже більш як у 120 органах місцевого самоврядування. Десятки міст і ОТГ, райради і навіть одна обласна рада – Полтавська.

А як справи з ГБ у Києві?

У Києві розпочався вже третій сезон ГБ. Якби цей «серіал» був неуспішним, його закрили б ще після першого сезону (сміється). Так, під час першого циклу Київрада виділила 50 млн грн. Тоді проголосували 50 тисяч киян. Маємо близько 60 реалізованих проектів.

Під час другого циклу Київрада спочатку виділила 100 млн грн. Але коли депутати побачили, що проголосувало вже 130 тисяч осіб, вони проголосували за виділення ще 50 млн грн. До кінця року має бути реалізовано 141 проект-переможець. Щодо третього сезону, то вже можна подавати проекти. Київрада виділила на це 150 млн грн.

Як саме ви пропонуєте реалізувати всеукраїнський громадський бюджет (ВГБ)?

Якщо коротко, ми пропонуємо закріпити в Державному бюджеті фіксовану суму, яка буде розподілятися на ВГБ і провести електронне голосування за подані проекти по всій Україні одночасно.

По-перше, це кошти, які підуть на розвиток місцевого самоврядування, електронної демократії та підтримку фінансової децентралізації.

По-друге, це буде новий поштовх у розбудові інституційної спроможності ОТГ.

По-третє, розбудова громадянського суспільства і спільнот активних громадян в регіонах. Ці команди надалі зможуть займатися не лише громадським бюджетом, а й контролювати владу за всіма обраними ними напрямками!

По-четверте, це діагностика проблем, які найбільше турбують громадян і визначення ефективності органів влади на місцях. От подивляться люди, наскільки якісно місцева влада реалізовує проекти і зроблять відповідні висновки. Можливо врешті-решт і кадрові!

Крім того, ВГБ стимулюватиме взаємодію між громадянами, місцевою владою та центральною владою. А реалізація загальнодержавного громадського бюджету Україною покращить і її міжнародний імідж.

А чому саме Ви цим опікуєтесь?

Так співпали зірки, що ми маємо досвід реалізації найбільшого громадського бюджету в Україні і знаємо активістів ГБ по всій країні. Ми напрацювали своє бачення механізму впровадження Всеукраїнського громадського бюджету, провели опитування чиновників і активістів в регіонах. Більше 90% за впровадження ВГБ! Майже 90% висловили бажання брати у цьому участь! То як тепер не робити? (сміється)

Стельмашов3

Що треба робити, аби впровадити Всеукраїнський громадський бюджет?

Для початку треба буде створити єдиний майданчик для комунікації всіх зацікавлених сторін: місцевих службовців, які займаються ГБ, громадських активістів і експертів. Про це говорив і секретар Київради Володимир Прокопів, коли вперше висловився за запровадження ВГБ.

Далі учасники процесу мають узгодити концепцію, залучати вже представників центральної влади і розпочати опрацювання проектів нормативних документів із юристами. Логічним продовженням цієї роботи буде відповідний законопроект і правка до Бюджетного кодексу, які має прийняти Верховна Рада.

Звісно, все це має супроводжуватися належним рівнем адвокації та медіа-підтримки. І тут ми дуже розраховуємо на вашу допомогу!

А є міжнародний досвід запровадження таких інструментів?

Аякже! Португалія – перша країна, в якій громадський бюджет починаючи з 2017 року застосовується на загальнодержавному рівні. Зараз на фінальній стадії обговорення загальнодержавного громадського бюджету й у Франції.

Головна їхня ідея – сприяти залученню місцевих громад до регіональних та загальнонаціональних проектів, які об’єднують різні райони країни. Хіба це питання не є актуальним в нашій країні? Дуже актуальне! Тож приєднуйтеся до нас і давайте працювати!

Розпочати роботу можна з заповнення анкети, де ви можете висловити свою точку зору на запровадження всеукраїнського громадського бюджету.


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

Максим Буткевич: щоб протистояти смерті, не можна відмовлятися від власної свободи

Громадянське суспільство в умовах війни: презентовано Барометр ОГС 2024

Культурна євроінтеграція та опір стиранню: про що говорили на Шостому Міжнародному Ярмарку Грантів у Сфері Культури

Безоплатна правова допомога для військових: контакти та ресурси

Як «Молода Просвіта» підтримує громади та переселенців на Івано-Франківщині

Діалог та підтримка: як ГЦ "Нова генерація" зміцнює громади Херсонщини