Українські шерифи у Празі

8 березня у столиці Чехії, в рамках першого дня 18-го Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини «Один світ»  (Jeden svět/Оne World), відбувся показ української  стрічки «Українські ...

Додано:
Alla Prun

IMG_0094

Alla Prun

8 березня у столиці Чехії, в рамках першого дня 18-го Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини «Один світ»  (Jeden svět/Оne World), відбувся показ української  стрічки «Українські шерифи”. Режисером фільму є Роман Бондарчук. Картина розповідає про те, як проходить життя херсонського села Стара Збур’ївка – на фоні початку окупації близького їм Криму та російської агресії на Сході. Головні герої — волонтери з села на Херсонщині, які самоорганізувалися і практично замінили поліцію. Адже у  село практично неможливо було викликати міліцію – вона могла довго не приїжджати на виклики. Тому громадський порядок у Збур’ївці охороняли два місцеві жителі.

IMG_0106

Крізь всю стрічку проходить тема війни,  показано – як реагують чоловіки села Стара Збур’ївка на повістки, які вручати також доводилось шерифам, як діти та молодь включились, як і по всій Україні, до збору допомоги на фронт. Саме в це село всі повернулися живі, без тяжких поранень.

IMG_0089

 Примітно, що герої фільму-жителі села – Голова села та двоє “шерифів” приїхали до Праги на показ. Це для них чи не перший візит закордон, проте зовсім це не завадило їм впевнено вийти до глядачів після сеансу – разом з режисером поспілкуватися з публікою, поділитися відчуттями і враженнями від фільму.  Бачили всю стрічку цілком вони вперше.

А потім підростуть маленькі діти  і скажуть: дід, а як отак трапилось, що нашого села не стало, дід, що ти робив – ти задавав комусь філософські питання?

Вразила проста і відверта відповідь Голови села Віктора Маруняка вчителя історії за освітою, на питання одного з глядачів, молодого чеха, який цікавився - чи це просто прийняти рішення йти на фронт, посилати туди односельчан – давати людям повістки… На це він просто сказав –  він десятки разів чув це питання, але не від українців… Мер їздив на фронт, возив допомогу, бачив розбиті села.. “Давайте будемо шукати відповідь на це питання,  чекати поки та лінія фронту підійде до нашого села.. а потім підростуть маленькі діти  і скажуть, дід, а як отак трапилось, що нашого села не стало, дід, що ти робив – ти задавав комусь філософські питання?”

IMG_0108

Громадський Простір відзняв цю сесію,  атмосферу після показу стрічки – запитання та відповіді.

У 2015-му стрічка «Українські шерифи» отримала спеціальний приз Амстердамського фестивалю документальних фільмів. Проект знято за участі України, Латвії та Німеччини.

Кінофільм “Українські шерифи” – перша українська робота, яку відзначили на IDFA. 

IMG_0110

Роман Бондарчук

Серед найвідоміших робіт Романа Бондарчука – “Таксист”, “Радуниця”, “Кафе “Вояж”, “Євромайдан. Чорновий монтаж”.  Разом із дружиною, сценаристом і продюсером документального кіно Дар’єю Аверченко вони працюють у складі Відбіркової ради для єдиного в Україні фестивалю документалістики DOCUDAYS.UA.

Як повідомила Громадському Простору Дар`я, переглянути стрічку в Україні можна буде 26 березня на DOCUDAYS.UA.

Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини «Один світ» – це чи не найбільший у світі правозахисний фестиваль документального кіно, одна із найголовніших подій Чехії, що охоплює більше 30 міст та притягує близько 100 тисяч відвідувачів щороку.

Фестиваль заснований у 1999 році Ігорем Блажевичем та чеською правозахисною організацією «Людина в біді». На фестивалі «Один світ» за дев’ять днів демонструється більше 100 документальних фільмів з усього світу. Фестиваль є одним із членів-засновників Мережі фільмів про права людини, яка об’єднує 33 фестивалі з різних куточків світу.

У 2006 році «Один світ» отримав спеціальну нагороду ЮНЕСКО за внесок в галузі прав людини і виховання в дусі миру. Три роки по тому, в 2009 році, «Один світ» опублікував довідник з назвою «Організація кінофестивалю з прав людини», який пропонує практичні поради, а також тематичні дослідження визначних подій в галузі прав людини.


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

[ви]СТОЇМО: консолідація українців заради спільної перемоги

Максим Буткевич: щоб протистояти смерті, не можна відмовлятися від власної свободи

Громадянське суспільство в умовах війни: презентовано Барометр ОГС 2024

Культурна євроінтеграція та опір стиранню: про що говорили на Шостому Міжнародному Ярмарку Грантів у Сфері Культури

Безоплатна правова допомога для військових: контакти та ресурси

Як «Молода Просвіта» підтримує громади та переселенців на Івано-Франківщині