У пошуках втрачених заповідних територій. Екологи vs. Житомирська ОДА

День тому Громадський Простір отримав офіційний лист (не електронний) від Житомирської ОДА, зокрема від Управління екології та природних ресурсів, щодо перегляду та спростування оприлюдненого  на ...

image (8)

Громадський Простір

День тому Громадський Простір отримав офіційний лист (не електронний) від Житомирської ОДА, зокрема від Управління екології та природних ресурсів, щодо перегляду та спростування оприлюдненого  на порталі “Громадський Простір” матеріалу “На Житомирщині продовжується катастрофічне зменшення природно-заповідного фонду” від  04.07.2016.

житомир 2

У самій публікації кореспондент розповідає про результати аналітичного дослідження міжнародної організації із захисту екологічних прав та свобод «Екологія Право Людина» (МБО ЕПЛ) щодо документально засвідчених втрат об’єктів природно-заповідного фонду (надалі – ПЗФ) Житомирської області з 1967 року по 2016 рік.

Заповідні об`єкти на території Житомирської області, як і по всій Україні, активно створювалися, починаючи з 60-х років ХХ століття. Активістам МБО ЕПЛ вдалось виявити факти про зникнення 61 такого об’єкта ПЗФ, що були створені в минулому, але, на жаль, їхній статус був згодом скасований. Їхня площа складає 14511,2 га. Це було оприлюднено і на сайті організації  29 червня цього року.

житомир ЕПЛ

 

Громадський Простір одразу звернувся до представників МБО «Екологія Право Людина» за коментарем стосовно і самого дослідження, і зокрема, щодо ствердження чиновників, що фахівці даної організації дане дослідження дослівно “не проводили, а якщо і проводили, то нам про це не відомо, до управління вони не зверталися за отриманням даних про заповідний фонд області”.

Також в листі Управління екології і природних ресурсів стверджується, що “дані наведені в статті про зникнення 61 об’єкта ПЗФ, на площі 14511,2  га не відповідають дійсності. Такі об’єкти природно-заповідного фонду, як “Лісопарк. Зелена зона м. Малина і “Степанівський парк” в області взагалі не створювалися і їх статус не скасовувався”.

Ну і звісно ми надаємо можливість всім охочим ознайомитися з позицією Житомирської ОДА (Управління екології і природних ресурсів) та їхньою довідкою про розвиток мережі природно-заповідного фонду в області – лист повністю:

житомирода

 

житомирода2

 

житомирськаода3Дуже оперативно нам надійшов лист-відповідь від директорки організації Олени Кравченко, яка зазначила, що в даному дослідженні фахівці ЕПЛ працювали з державним архівом Житомирської області, адже всі рішення обласних рад  до 2000 року нині зберігаються у архівах. Саме Управління екології та природних ресурсів Житомирської ОДА функціями зберігання рішень обласної ради не наділений. Крім того, сконтактувала нас з екологом Олексієм Василюком, який безпосередньо досліджував дане питання і має досвід у вивченні об’єктів ПЗФ вже понад 15 років.

Пан Олексій також дуже оперативно надіслав відповідь, підтвердивши, що це питання дійсно надактуальне, але не тільки для Житомирщини. Про це окремо ми розповімо на Порталі пізніше, а поки що повертаємось до конкретної області, конкретної ОДА та вкрай конкретних стверджень її листа.

Ознайомившись з суттю сказаного на адресу опублікованого матеріалу, тобто всього, що говориться в листі ЖОДА, пан Олексій так прокоментував цю ситуацію: “Ніхто ніколи не вів реєстрів втрачених ПЗФ. Ми отримали всі копії рішень про створення і скасування ПЗФ в області з обласного архіву і аналізували їх. Наразі ми готуємо довідник щодо втраченого природно-заповідного фонду. Житомирщина ще має непогану ситуацію, порівняно з іншими областями, в яких подекуди скасовано до чверті всіх створених колись заповідних територій. Проте Житомирщина – єдина область, що принципово відмовляється створювати нові заповідні території. 

З самого листа Департамента видно, що після 2012 року ніхто нових заповідних територій в області не створював. І головна причина цього – позиція Департаменту екології та природних ресурсів. Особисто я є автором багатьох клопотань про створення нових заказників, які не відбулись лише тому, що в області ніхто цим принципово займатись не хоче.

Як відомо, є Стратегія регіонального розвитку України. І там написано, що за наступні три роки в області заповідних територій має стати у чотири рази більше. Через 2 тижні буде нарада на рівні губернаторів, де буде на цю тему  вестись розмова про стан виконання Стратегії. Всі області зараз думають як би показати, що у них все добре…

За період з 1967 року у Житомирській області було втрачено (не враховуючи офіційно скасованих ПЗФ, та ПЗФ, що увійшли до складу більших об’єктів і мають документальне підтвердження) 12394,8 га заповідних територій та об`єктів, що складає 9,07% від площ усіх створених об’єктів ПЗФ”.

Питання зникнення заповідних територій та скасування їх статусу потребує уваги громадськості, оскільки саме контроль за цими інцидентами у допомагає не лише вчасно виявити факти порушення законодавства, але і зберегти природні багатства та надбання нашої нації та передати їх наступним поколінням, оскільки згідно преамбулі Закону України «Про природно-заповідний фонд України», об’єкти природно-заповідного фонду є надбанням всього українського народу. Враховуючи, що чіткий і зрозумілий регламент прийняття рішень щодо скасування об`єктів природно-заповідного фонду або зміни їх статусу був прийнятий лише в 2010 році, то до цього часу неконтрольовані можливості привласнення заповідних земель з метою злочинного захоплення, незаконного приватного, господарського чи промислового використання, не зустрічали серйозного юридичного спротиву, що стало причиною втрати цінних ландшафтів, видів тварин і рослин, які є частиною природи України. (Випис із майбутнього довідника)

Олексій Василюк надав Громадському Простору на підтвердження своїх слів таблицю, де вказано повний перелік втрачених ПЗФ, а також дослідники вже підготували розділ довідника по Житомирщині і запропонували також ознайомитись з оприлюдненими даними, звідки вони взялись.

Прикметно, що на початку року ЖОДА не надала своєї відповіді на запит ЕПЛ щодо того, як в області у 2015 році велась (або не велась) робота зі створення об’єктів природно-заповідного фонду – відповідно до завдань по розширенню мережі природно-заповідного фонду, визначені Стратегією регіонального розвитку України.

Також окремо варто зупинитись на ствердженні ЖОДА в цьому листі, що такі об’єкти природно-заповідного фонду, як “Лісопарк. Зелена зона м. Малина і “Степанівський парк” в області “взагалі не створювалися і їх статус не скасовувався”. Екологи надали Громадському Простору архівні рішення, якими було створено ці 2 об’єкти:

 

Лісопарк. Зелена зона м. Малина. 3001 га.

13711718_1071388319612595_1969603323_o 13711603_1071388316279262_1960024609_o

 

 

Степанівський парк

13720458_1071390266279067_894333584_o

13728417_1071390262945734_396398611_o

 

 

 

Екологи, у свою чергу, також очікують від Житомирської ОДА пояснень, спростувань, фактичного підтвердження своїх слів – взагалі реакції на оприлюднені дані.

А Громадський Простір  і далі триматиме цю тему у фокусі. Як тільки отримаємо відповідь-реакцію від Управління екології та природних ресурсів Житомирської ОДА, одразу поінформуємо. Що в цій ситуації тепер зрозуміло точно – це те, що вона набуде додаткового розголосу.  І пояснення тепер давати просто необхідно, і не у вигляді куцих відписок, а з повним фактичним, документальним підтвердженням.

 

 


Тематика публікації:            

Останні публікації цього розділу:

"Якщо не працювати з культурою, то є сусідні держави, які б хотіли з нею попрацювати" — Яна Бойцова

Юлія Соловйова: мотивацією має бути бажання жити під синьо-жовтим стягом

Олександра Матвійчук: громадяни, які усвідомлюють свою роль — величезна рушійна сила

Юлія Євпак: еліта — завжди актив, вона та, хто рятує країну, коли зле

Волонтер Михайло Шелеп: менші збори в меншому колі людей — ефективніші

Ініціативи Степаня: залучаємо можливості, які дають поштовх діяти та змінювати життя молоді на краще