Світлана Боковенко: якщо є активні люди, які готові брати відповідальність, то й Україна зміниться

"Активна молодь. Перезавантаження" — такий проєкт втілила в Курненській громаді на Житомирщині новостворена громадська організація "Толкові". Організатори ставили за мету підвищити рівень залученості ...

slider_ГП_2022(188)

Громадський Простір

“Активна молодь. Перезавантаження” — такий проєкт втілила в Курненській громаді на Житомирщині новостворена громадська організація “Толкові”. Організатори ставили за мету підвищити рівень залученості молоді: проєктом передбачено не тільки навчання молодих активістів, а й безпосередня реалізація локальних соціальних ініціатив за менторства громадської організації. 

За інформацією організації, молоді люди Курненської громади віком 14-29 років — це  24% від всього населення. “Проаналізувавши основні ресурси розвитку громади, ми зрозуміли, що найкращий наш ресурс — це активна молодь, — говорить Дмитро Медушевський, голова ГО “Толкові”. — Проте вони часто не розуміють, що можуть самі змінювати на краще своє життя та впливати на розвиток громади. Тому навчання громадянському активізму — нагальна потреба. Громадянські навички найкраще розвивати не тільки навчаючись, а й в процесі практичної діяльності, спрямованої на позитивні якісні зміни в громаді. Але в молоді бракує досвіду в цьому напрямку. Причина – недостатнє інформаційне забезпечення щодо участі молоді в житті громади”. 

Тому за проєктом 30 молодих людей пройшли навчання навичкам громадського активізму та сформували компетенції у сфері проєктного менеджменту. Крім того, було сформовано 6 молодіжних команд із старостинських округів Курненської громади, які нині реалізують місцеві соціальні ініціативи, що вирішують проблеми молоді та розвивають громаду. Протягом трьох місяців реалізації проєкту організатори також працювали й над “перезавантаженням” Молодіжної Ради. Зокрема, над оновленням складу, виборами активу, складанням плану роботи тощо.

Для досягнення своїх завдань організація заручилася підтримкою Курненської сільської ради й відділу освіти та гуманітарних питань, які виступають партнерами в проєкті. Старости громади допомагали молоді при реалізації соціальних ініціатив, а сільська рада надала співфінансування для заходів. Організатори зауважили, що заходи проєкту побудовані так, щоб активно залучати і молодь з числа ВПО. 

Менторську та фінансову підтримку організація отримала в рамках проєкту “Інституційний розвиток громадських організацій в громадах України”, що реалізується Спілкою “Громадські ініціативи України” за сприяння Національного фонду на підтримку демократії (NED). 

Світлана Боковенко, засновниця ГО “Толкові”, керівниця відділу економічного розвитку та інвестицій Курненської сільської ради, розповіла Громадському Простору про активності за проєктом та про важливість активізації молоді, зокрема в контексті повоєнної відбудови України.  

Світлана-Боковенко

Молоді не вистачає просторів для своїх активностей

 

У 2021-му році наша громада була партнером проєкту Ради Європи “Молодь за демократію в Україні”. Багато молоді нашої громади пройшли навчання, у грудні створили Молодіжну Раду. А потім розпочалася війна…  Якось так сталося, що члени Ради роз’їхалися, частина виїхала закордон, і все це загубилося й затихло. Тож ми вирішили зробити перезавантаження, активізацію тієї діяльності, яка вже була розпочата раніше.

Ми також вивчали ситуацію — у нас в громаді 24% молоді, це молоді люди віком до 35 років. Це така активна частина населення, яка готова робити щось корисне для громади, але не знає як. Власне, цей проєкт був покликаний поінформувати молодь про те, що вони можуть брати участь в змінах, про те, як це робити — навчалися основам проєктного менеджменту, були й навчання з молодіжного лідерства.

 

385011136_669657745256588_3724480608165287090_n

 

Активна учнівська молодь, якщо її наставляти, готова долучатися до різних волонтерських ініціатив. І вони, власне, це й роблять, тому що велика частка молоді 14-17 років — це учні закладів освіти нашої громади. Вони влаштовують різні благодійні акції, благодійні лотереї: то збір на окопні свічки, то збирають горіхи для енергетичних батончиків для воїнів… Тобто вони долучаються до таких ініціатив під час війни. Але молодь також хоче вирішувати свої питання. Ось, наприклад, в межах цього проєкту ми зробили опитування молоді — про їхні цінності, як вони живуть, чим цікавляться, що б вони хотіли змінити, чи готові вони долучатися до діяльності як волонтери. Результати досліджень показали, що молодь готова брати активну участь в громаді, молодь готова долучатися до таких активностей, які приносять користь і молоді, і громаді. Але їм потрібен організатор, якийсь організаційний центр, організаційний ресурс, який би міг керувати цим процесом.

Також це опитування показало, що молоді не вистачає просторів в населених пунктах громади. В нас громада велика, 27 населених пунктів, і молодь локально розміщена в різних її куточках. Тож їм на своїй території не вистачає такого молодіжного простору, куди б вони могли прийти, поговорити, зустрітись, обговорити ідеї тощо. Ось, власне, в межах цього проєкту молоді люди написали свої маленькі проєкти, щоб реалізувати ініціативи в себе, в шести старостинських округах — або в закладах освіти, або в закладах культури. Більшість — чотири із шести — були саме направлені на створення просторів для молоді, де вони комфортно могли б відпочивати, проводити час, корисне обговорювати, зустрічатися тощо.

 

Про що проєкт

 

У нас відбулося два тренінги, на яких учасники здобули знання про те, як діяти, щоб втілити в життя ідею, яка змінить життя на краще, та діставали мотивацію і натхнення до дій, крім того — сформували ідеї для соціальних проєктів.

Перший тренінг — “Молодіжне лідерство на користь громаді”. З тренером говорили про командотворення, про те, як молоді люди можуть включатися в різні активності, про участь молоді.

 

385069539_669653025257060_2640854034576066684_n

Навчальний тренінг “Молодіжне лідерство на користь громаді”

 

Другий тренінг — “Проєктний менеджмент для молоді”. Молоді люди навчалися створювати проєктні ідеї, писати проєкти — з чого він складається, як його реалізувати, тобто вивчали основи. А в кінці тренінгу створили проєктні ідеї, які потім втілювали за нашого наставництва — громадської організації, і плюс в кожної команди був керівник, волонтер-ментор їхньої території, а також староста. Приєдналися й органи місцевого самоврядування, сільська рада. Спочатку збирали кошти, а потім реалізовували проєкти у своїх старостинських округах. В основному це було в закладах освіти — чотири проєкти, де вони створювали простори. Інші два проєкти — один в закладі культури, а в межах другого розпочали роботу над Алеєю Слави для воїнів. 

 

385054906_670827125139650_4181775217073888959_n

Навчання з написання проєктів

 

Більшість цих проєктів — про простори, оскільки опитування показало, що молодим людям не вистачає такого місця.

Ось, наприклад, Курненський ліцей… Діти в ліцеї вирішили переобладнати перший поверх під сучасний простір, замахнулися на доволі великі кошти. Долучився заклад освіти, долучилася громадська організація, Курненська сільська рада. Закупили матеріали, аби пошпаклювати, поґрунтувати стіни, освітлення змінили… На зараз такі основні ремонтні роботи зроблені силами батьків і технічного персоналу. А учні вже назбирали частину коштів на те, щоб купити пуфи, килимки, меблі для того, щоб вони могли собі там облаштувати простір, в якому вони могли б перебувати, поки чекають шкільний автобус. Тому що в цьому закладі навчаються учні з п’яти населених пунктів.

 

386207965_670829448472751_3978155670217541597_n

 

Хотіли, аби діти відчули — як реалізувати проєкт

 

Учасникам було цікаво, тому що для деяких команд це вже не перший проєкт. Частина молоді, яка долучилася до цієї ініціативи, взялася за роботу — це були молоді люди, які пройшли навчання в межах програми UPSHIFT в Житомирській області від UNICEF минулого року. І ось вони вже розуміли, що це, мали якусь базу, залучили до себе своїх друзів, однокласників, сформувались такі команди. Частина вчилися, частина з них вже мали певні знання. Тож вони активно й охоче працювали.

Знаєте яка була реакція? Ось коли діти для своєї ініціативи звертаються за допомогою до бізнесу, до старости, коли вони беруть відповідальність на себе, то і бізнес, і староста, і батьки краще реагують на це і йде кращий відгук, вони допомагають дітям, ніж якби це зверталися, наприклад, ми чи інші дорослі. Дітям більше вірять. Деякі команди повністю назбирали кошти на свій проєкт і зараз іде закупівля необхідного.

Ми передбачали, що реалізуємо ці проєкти до грудня, але через різні причини не змогли їх повністю втілити. Власне, ми й не ставили саме таку мету, радше хотіли, аби діти відчули — як реалізувати цей проєкт, ініціативу, як збирати кошти…  

Почувши про ці проєкти, приїхало “Суспільне – Житомир”. Зняли сюжет, який розійшовся по Житомирській області, і до нас зателефонували з благодійного фонду “Рокада”. Вони зацікавилися, сказали: “У нас є можливість допомогти Курненському ліцею облаштувати простір”. Так вийшло, що ми ремонтні роботи зробили, написали проєктну пропозицію і ось фонд “Рокада” обіцяє нам її підтримати, закупити все необхідне для наших учнів.   

 

Чи буде продовження

 

Продовжувати будемо. Власне, ми вже над цим працюємо як громадська організація. Річ у тому, що наша організація новостворена, нам ще й року немає. Поки тривав цей проєкт за підтримки “Громадських ініціатив України”, ми пройшли відбір ще на одну ініціативу. Є такий проєкт Ради Європи “Молодь за демократію в УкраїніIII Фаза”. В межах нього відбирали 10 новостворених організацій з усієї України. І наша громадська організація пройшла в цей проєкт.

Рада Європа оголосила конкурс грантів в межах цих 10 новостворених організацій на те, щоб зробити заходи з відкритої молодіжної роботи. Ми подалися. Чекаємо відповіді.

 

404322539_697510909137938_1644022245313362897_n

Під час заключного етапу проєкту “Активна молодь. Перезавантаження” – Форум молоді з реалізації соціальних ініціатив

 

Влітку плануємо молодіжне таборування. Хочемо навчити активних молодих людей з усієї громади — 24 молодих людини з 6 старостинських округів (по четверо з кожного) — щоб вони вміли працювати з молоддю і пробували в своїх округах активізувати молодь, проводити заходи відкритої молодіжної роботи.

 

405595299_697510915804604_3615258481523137787_n

Під час заключного етапу проєкту “Активна молодь. Перезавантаження” – Форум молоді з реалізації соціальних ініціатив

 

 “Скільки “живу” в громадському секторі, то не пам’ятаю взагалі, коли б тема активізації молоді була не актуальна! А що говорити про наш воєнний час, де кожна активна молода людина на вагу золота! Але щоб молодь була залучена в життя громади, потрібно в неї вкладати всі наявні ресурси, бо молодь — це не про майбутнє, а про сьогодні!

Дуже радію, що не зважаючи на тяжкі часи, у нас все ж так багато крутяцьких проєктів для молоді і це мотивує та надихає!” — коментує Володимир Онищук, директор молодіжного центру “КУБ” (Корюківка, Чернігівська область), який був ментором в проєкті, підтриманому спілкою “Громадські ініціативи України”.

Володимир-Онищук

 

Активізація молоді в контексті відбудови повоєнної України: чому це важливо

 

Я завжди кажу, що молоді люди — це найактивніша частина населення. Тому що вони мають енергію, мають час, потенціал.

Ще один захід в межах проєкту “Активна молодь. Перезавантаження” — Форум з обміну досвідом та презентації кращих практик реалізації соціальних ініціатив. Ми запросили різних активних людей, зокрема представника органу місцевого самоврядування, який розповідав молодим людям про те, як приймаються рішення на рівні громади, про те, як молодь може брати участь в управлінні громадою, яким способом вони можуть долучатися до управління через Молодіжну Раду.

Відбулось перезавантаження Молодіжної Ради. Організовано нові вибори, бо, як я вже згадувала, частина молодих людей роз’їхалися, тому наш новий проєкт Молодіжної Ради запрацює по-новому. 

 

385049446_669657098589986_6199605674296279407_n (1)

 

А нині Молодіжна Рада Курненської громади проводить адвокаційну кампанію для сприяння прийняття рішення депутатами Курненської сільської ради про виділення фінансування на шкільний бюджет участі.

Власне, ці активності дуже важливі, тому що саме з активних людей мають формуватися місцеві органи влади. Адже тільки тоді зміни можливі — якщо є активні люди, які готові брати відповідальність, то й Україна зміниться. 

 


Тематика публікації:            

Останні публікації цього розділу:

"Якщо не працювати з культурою, то є сусідні держави, які б хотіли з нею попрацювати" — Яна Бойцова

Юлія Соловйова: мотивацією має бути бажання жити під синьо-жовтим стягом

Олександра Матвійчук: громадяни, які усвідомлюють свою роль — величезна рушійна сила

Юлія Євпак: еліта — завжди актив, вона та, хто рятує країну, коли зле

Волонтер Михайло Шелеп: менші збори в меншому колі людей — ефективніші

Ініціативи Степаня: залучаємо можливості, які дають поштовх діяти та змінювати життя молоді на краще