С. Петухов: політика щодо внутрішньо переміщених осіб – це не політика для того, щоб сподобатися Європі
Сергій Петухов, заступник Міністра юстиції з питань європейської інтеграції, розповів у коментарі Громадському простору про те, які ініціативи впроваджує держава, аби полегшити життя своїх громадян, ...
Додано:
Любов Єремічева

Сергій Петухов, заступник Міністра юстиції з питань європейської інтеграції, розповів у коментарі Громадському простору про те, які ініціативи впроваджує держава, аби полегшити життя своїх громадян, які змушені були залишити свої домівки і шукати кращої долі на нових місцях.
Г.П. Яка мала би бути політика держави по відношенню до внутрішніх переселенців, щоб “сподобатися” Європі і що Україна для цього робить?
Сергій: Дивіться, політика щодо внутрішньо переміщених осіб – це не політика для того, щоб сподобатися Європі, це півтора мільйони наших громадян, які об’єктивно опинилися в ситуації, про яку вони навіть не могли думати. Насправді, це не є суто відповідальністю Міністерства юстиції, це питання, якими опікується Міністерство соціальної політики. Міністерство юстиції, зі свого боку, намагається якомога більше спростити життя цих людей в тих питаннях, які стосуються нашої компетенції.
Г.П. Щось вже вдалося?
Сергій: Насправді, всі загальні речі, які ми робимо, спрощують життя як і всім нашим громадянам, так і громадянам, які є внутрішньо переміщеними. Ми переносимо багато сервісів онлайн. Тобто незалежно від того, де ти знаходишся, ти можеш їх отримати. Ми зробили електронну процедуру запису, наприклад, про реєстрацію шлюбу, – тобто так само внутрішньо переміщені люди, зробивши один раз онлайн-заяву, потім ти один раз приходиш і реєструєш шлюб. Насправді, більшість наших ініціатив спрощують життя всім громадянам і, зокрема, це є позитивно для внутрішньо переміщених осіб. Те, що стосується специфічно їх, це зокрема реєстрація актів цивільного стану. Законопроект, який ми розробляли – ми є, скажімо так, ініціаторами його в уряді, має спростити життя для цих людей – якщо вони залишаються на окупованих територіях, чи переміщаються, тому що, наприклад, людина, яка виїхала з Луганська до родичів у Вінниці – їй незручно їздити до суду в Луганську область, який визначений як той, який може розглядати справи про народження. Їй це зручніше зробити у Вінниці. Тому саме цей законопроект, зокрема, і їм спростить життя, тому що там, де вони приїхали, в тому місті, де вони живуть, вони зможуть легалізувати дитину, народжену на окупованій території.
Г.П. Чи є якась консультативна лінія, де внутрішній переселенець, може отримати пораду від Міністерства юстиції – наприклад, що йому робити із процедурами?
Сергій: Є гаряча лінія Міністерства юстиції і Урядовий контактний центр, де їх спрямовують за певними питаннями, тому що люди не завжди можуть визначитися – що саме, яке міністерство чи відомство, чи орган, відповідальний за це… Важливіша ініціатива, яку ми точно зробили і вона вже має позитивний результат, – це наша мережа безкоштовних центрів надання вторинної допомоги, для переміщених осіб ми надаємо і первинну допомогу. Тобто ці центри вже надають внутрішньо переміщеним особам консультації.
Г.П. Вони існують при управліннях юстиції?
Сергій: Ні, їх більше 130 по всій Україні, вони не пов’язані з управліннями юстиції, вони навіть є і в маленьких районних центрах – це не лише великі обласні центри. Там вас можуть проконсультувати, як отримати цю довідку, якщо часом видає проблеми, чи якщо вам відмовляють, можуть надати допомогу для судового порядку чи адміністративного порядку оскарження у відмові.
Довідково:
- (044) 486-71-56– “Пряма телефона лінія для допомоги жителям Автономної Республіки Крим, Донецької, Луганської областей та з питань діяльності Міністерства юстиції і підпорядкованих органів”
- Урядовий контактний центр
- Регіональні центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги